CM6206 audio with SDR

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

CM6206 audio with SDR

Mesajde yo4hgx » Lun Mai 02, 2016 4:58 pm

Am cumparat o placa audio USB cu CM6206 (24bits/48KHz) ieftina care insa cu receptorul PMSDR si softul HDSDR prezinta un munte de "ground loop" in zona zero. Inainte sa incep sa ma joc cu L-C-uri de soc si decuplare eram curios daca are cineva deja o "procedura" de modificare?

Multumesc,
73 de yo4hgx

P.S. fenomenul este prezent si fara cablul de audio, problema e din placa audio.

pmsdr soundcard.png
pmsdr soundcard.png (323.8 KiB) Vizualizat de 5040 ori

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: CM6206 audio with SDR

Mesajde YO9IRF » Mar Mai 03, 2016 1:17 am

Zgomotul de "ground loop" nu arata asa - are nivel mare aproape de 0Hz si scade in intensitate pe masura ce te indepartezi (fiind compus in parte din 50Hz si armonicele lui).

Acolo e un zgomot adaugat in software (panta aia e prea abrupta ca sa fie altceva), poate intrarea de microfon nu e dezactivata si se mixeaza cu line-in ? Sau e activat vreun fel de procesare audio in soft-ul placii de sunet ?

Nu se aplica aici, dar e bun de tinut minte: ca sa scapi de zgomotul apropiat de 0Hz trebuie sa ai plan de masa foarte bun: o placa groasa de cupru/aluminiu la care ai legat toate echipamentele prin fire scurte si groase, placa fiind legata si la impamantare. Alta impamantare (separata) la baza antenei. Socurile RF pe cabluri nu prea ajuta, mai ales datorita frecventei foarte joase a interferentei (50-1000Hz).

Razvan.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: CM6206 audio with SDR

Mesajde yo4hgx » Mar Mai 03, 2016 12:47 pm

Salut Razvan si multumesc pentru sugestii, o sa verific diseara cand ajung acasa. Cred ca ai dreptate, panta zgomotului este mult prea abrupta si amplitudinea prea mare ca sa fie ground loop, mai ales ca face asa cu antena fictiva si fara cablu audio. Revin!

73 de yo4hgx/Marian

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: CM6206 audio with SDR

Mesajde yo4hgx » Mar Mai 03, 2016 11:59 pm

Intradevar, microfonul era mixat peste line-in, multumesc inca odata. In rest, placa pare mai buna decat cea onboard... desi o sa fie ceva munca pentru a elimina "mizeriile".

73 de yo4hgx

pmsdr souncard 2.png
pmsdr souncard 2.png (487.12 KiB) Vizualizat de 4808 ori

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: CM6206 audio with SDR

Mesajde YO9IRF » Mie Mai 04, 2016 1:16 am

Salut Marian,

nu ai pentru ce. Acum arata relativ normal, daca o sa incerci sa aplici solutia cu planul de masa pe care am mentionat-o mai devreme, probabi ca spectrul va arata si mai curat. Un exemplu:

Imagine

De preferat sa folosesti numai fire multifilare groase.

Razvan.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: CM6206 audio with SDR

Mesajde yo2loj » Mie Mai 04, 2016 4:27 pm

Mai trebuie tinut cont ca acea linie de la 0 Hz in mijlocul waterfall-ului este data in special de o diferenta de faza in digitizarea celor doua canale, data de constructia interna a placii de sunet (ADC-urile nefiind perfect sincrone, ci prelucrate secvential, uneori cu un orecare jitter, rezultand o mica diferenta in timp intre momentele de esantionare a celor 2 canale). Nici macar nu tine de calitatea placii de sunet, ci doar de arhitectura interna, in mod audio acel lucru nefiind deranjant.
SDR-urile performante folosesc practic 2 ADC-uri externe sincrone, cu buffere adecvate, pentru a scapa de acel artefact.
Unele softuri SDR, cum este SDRSharp stiu sa compenseze acest lucru, insa majoritatea nu.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori