Statiile S.D.R. in declin?

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3hjv » Dum Ian 14, 2018 10:58 pm

Cateva ganduri, mai mult sau mai putin coerente:

yo5oft scrie:am avut ocazia sa lucru acum 3 ani intr-un concurs cu un TS590SG. Receptie perfecta, pana cand s-a testat statia de backup din QTHul respectiv. Crezi ca s-a mai auzit ceva inteligibil in TS590 in timpul ala? Nu, doar un fasait puternic. Cam asa s-a descurcat hardware-ul.
pt YO3IRM: fix asta e farmecul analogicului. te chinui sa gasesti frecvente, DX-uri. Prin SDR devine prea usor, se pierde din satisfactie.


1. TS590 este un receptor cu arhitectura clasica, superheterodina. Irelevant daca doreati sa criticati SDR.
2. Daca asta e "farmecul", atunci putem conecta un RTP cu un atenuator la o rezistenta de 50 de Ohm. Sa vezi atunci chinul dracului la "gasit frecvente, DX-uri".

Intr-adevar se verifica zicerea unui radioamator american, potrivit caruia, daca vrei sa starnesti instantaneu o polemica intre radioamatori, e suficient sa deschizi subiectul
"SDR versus heterodina" si ti-ai gasit beleaua!

Uite, sa lasam deoparte chestiunea ICOM 7300 si sa ne referim la SDR in general.
Am inceput aventura SDR cu unul "autoconstruit" din gama Genesis (G11) care s-a dus dracului pentru ca nu am reusit sa gasesc o placa de sunet care sa il faca sa mearga cum trebuie, un receptor mizerabil cu niste circuite din gama LS (in 80m) tot cu placa de sunet samd.
Apoi, am avut ocazia sa testez un receptor WR31DDC de la WinRadio. Generatie relativ veche, pusa la dispozitie pe vremea radioclubului YO3KSR de firma RADIOCONSULT (TNX YO3AVO). Ei, de atunci s-a schimbat complet calimera! Intre SDR-ul de tip "Casa pionierilor" si SDR-urile DDC este o distanta enorma, ca intre galena si superheterodina!
Atat de mult m-a impresionat, incat unul este la mine pe masa si deseori imi fac placerea de a-i da drumul cu o mica antena activa pentru a mai asculta una, alta, prin frecventele de HF.
Sunt animale diferite, la fel cum intre WR31DDC si IC7300 este diferenta dar aceasta tine mai mult de ergonomia echipamentului "All in one".
Uneori, incerc sa ascult o comunicatie de voce in SSB care are un semnal perturbator periodic (baliza CW) peste el. Cu o superheterodina cu DSP pe calea de audio, scoti sau nu scoti semnalul perturbator si cand o faci, degradarea semnalului util (voce) este destul de mare. Cu un SDR operatiunea este banala, "filtrele" sunt exact precum lama de brici, decupeaza fix ce este de decupat. Daca la Notch se mai pot compara, la NR avantajul devine mai vizibil pentru SDR iar la NB, filtrarea perturbatiilor tip puls SDR este imbatabil.

Cat despre echipamentele fabricat acum 20-30-40 de ani, si ele si radioamatorii imbatranesc! Unele se defecteaza iremediabil, altii mor. Odata cu acest fenomen firesc, se va face trecerea la noile tehnologii, vrem nu vrem...

Nu degeaba tehnologia comerciala si militara a realizat deja mariajul cu SDR-ul cu multa vreme in urma!
Ah, si mai e ceva! SDR-uri sunt si banalele Baofenguri si Wouxunuri pe care le cumpara tot poporul cu 25 de dolari!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3hjv » Dum Ian 14, 2018 11:08 pm

yo3irm scrie:...
Spre edificare, un mic film facut de mine astazi in timpul concursului CW WSEM, al vecinilor de la rasarit.
Transceiver SunSDR2 PRO https://eesdr.com/en/products-en/transceivers-en/sunsdr2pro-en#characteristics.....

Pentru o experienta completa, vizualizati full screen in format HD avand casti stereo (benzile sunt diferite pentru urechea stanga/dreapta)
https://youtu.be/_F_slg_8u_Q


Excelent! Sexy si apetisant!
Ai vreun final dupa el?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3irm » Dum Ian 14, 2018 11:36 pm

yo3hjv scrie:Excelent! Sexy si apetisant!
Ai vreun final dupa el?


"jucaria" scoate 20W + un KXPA100 de la Elecraft fac o combinatie excelenta, ambele pot fi controlate remote.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO2EA » Lun Ian 15, 2018 9:15 am

Legat de SunSDR Pro, ce parere aveti de aceste teste?
https://www.youtube.com/watch?v=mwNDp4hfKRY

Ma batea gandul sa cumpar unul pentru concursuri VHF, dar (deocamdata) mi-a trecut :)

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3irm » Lun Ian 15, 2018 11:02 am

Nu am experienta in domeniul VHF, eu l-am folosit doar in benzile HF si nu am avut probleme. Din cate vad in experiment daca ai un semnal S9+ 40-60db este posibil sa te incurce la receptia unui semnal apropiat aflat la limita nivelului de zgomot. Cum am spus nu am experienta in domeniul VHF, posibil ca acolo S9+40db sa fie ceva obisnuit, altfel, este posibil ca in real life sa te intalnesti foarte rar cu o astfel de situatie extrema. Oricum cred ca ai fi mai castigat daca ai investi intr-o platforma dedicata VHF

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO2EA » Lun Ian 15, 2018 7:01 pm

In timpul desfasurarii marilor concursuri, atunci cand esti inconjurat de mai multi participanti suiti in varf de munte, semnalele de 59+40 sunt ceva normal.
Din teste rezulta ca batranul IC-7400 este net superior in comparatie cu SDR-ul.
Ai vreun exemplu de "platforma dedicata VHF"?

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo8rzz » Lun Ian 15, 2018 8:19 pm

yo3hjv scrie:Ah, si mai e ceva! SDR-uri sunt si banalele Baofenguri si Wouxunuri pe care le cumpara tot poporul cu 25 de dolari!


Salut Adrian,

Alea nu sunt SDR-uri, altfel ar putea receptiona si emite orice tip de semnal. La un SDR prelucrarea semnalului se face integral in software. Ma mir ca se mai propaga informatia asta gresita.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9IRF » Lun Ian 15, 2018 9:05 pm

Adrian (YO8RZZ), desi e putin subiectiva problema, aici sunt de partea celuilalt Adrian (YO3HJV). Cu toate ca are functionalitate extrem de restransa pentru un SDR, Baofeng UV-5R si multe din aceeasi clasa sunt construite in jurul lui RDA1846, care e in esenta un SDR-on-a-chip. Prin Software Defined Radio eu inteleg un echipament la care majoritatea blocurilor functionale exista in software si nu in hardware.

RDA1846.png

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3fhm » Lun Ian 15, 2018 10:06 pm

YO2LZA scrie:Din teste rezulta ca batranul IC-7400 este net superior in comparatie cu SDR-ul.
Seara buna,
Ale cui teste, care teste :?: Ne puteti oferi un link?
Cum ar fi, de exemplu, testele comparative ale celor de la Sherwood:
http://www.sherweng.com/table.html

Cu multumiri,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo7fb » Lun Ian 15, 2018 10:35 pm

@Cezar
Desi in testele lui nu este vb de ic7400 cred ca teste sunt destul de obiective. Google, sm5bsz, sau YouTube, cred ca le stii deja!
Spor!


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori