PowerSDR si FT-950

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

PowerSDR si FT-950

Mesajde n2yo » Joi Mai 05, 2011 8:04 am

De curand am reusit sa pun cap la cap componentele din lantul care permite transformarea transceiverului meu FT-950 intr-un receptor panoramic. Din cate stiu in Romania exista destul de multi detinatori de transceivere FT950/2000. Ma gandesc ca unii dintre acestia vor fi interesati sa afle un pic din experienta mea.
Totul a inceput cu un cupon pe care l-am castigat la Dayton anul trecut la o tombola si care imi permitea sa cumpar panadaptorul LP-PAN de la TelePost cu $100 reducere. Initial nu mi s-a parut prea atractiva achizitia, pentru ca pretul la un LP-PAN asamblat si livrat este $235 si in afara de acesta ma aveam nevoie si de o interfata IF-2000 si de o placa de sunet performanta.
Totusi acum doua luni m-am hotarat sa fac aceasta achizitie. Prin urmare am facut urmatoarele cheltuieli:
Adaptor TelePost LP-PAN: $135 ($235-$100)
Interfata RFSpace IF-2000: $185
Placa de sunet Creative E-MU 204: $132
Total: $452, dar putea sa fie $552 daca nu aveam acel cupon.

Asamblarea elementelor s-a dovedit a fi o treaba usoara.

Mai intai am montat interfata IF-2000 in FT-950. Operatiunea este simpla. Se desface capacul inferior, se identifica locatia special rezervata, se pune placa si se montaza conectorii IF si de comanda. Din pacate manualul de instalare are instructiuni numai pentru FT-2000. Placa IF-2000 livreaza pe un conector suplimentar o frecventa intemediara de 10.55 MHz.

Imagine

Adaptorul LP-PAN nu necesita reglaje. Singura problema a fost gasirea unui alimentator de 12 V prin cutiile mele cu maruntisuri (LP-PAN se livreaza fara alimentator). La intrare se conectaza cablul coaxial cu 10.55 MHz de la FT-950 la o mufa BNC, iar la iesire doua cabluri L/R audio catre placa de sunet.

Imagine

Placa de sunet E-MU 204 nu este de fapt o placa, ci o cutie externa care se leaga USB la calculator. Este printe cele mai ieftine solutii pentru o placa de sunet capabila sa esantioneze cu 192 KHz intrarea analogica. Din fericire E-MU 204 are drivere pentru Windows 7. Predecesorul E-MU 202 inca se mai gaseste de vanzare, este mult mai ieftin, dar nu are drivere pentru Windows 7. Nici placa de sunet nu necesita reglaje, cu exceptia nivelelor de intrare.

Imagine


In fine, aplicatia aleasa pentru PC a fost PowerSDR care este freeware. Programul are o sumedenie de setari, cu care m-am familiarizat destul de repede. In cele din urma am fost in masura sa pun totul in functiune.

Imagine

Am o singura nelamurire deocamdata. Pe conectorul audio pentru casti e la E-MU semnalul demodulat de PowerSDR ajunge sa fie distorsionat la 5-10 minute de la punerea in functiune, dupa care dispare cu desavarsire. Aceasta se intampla numai daca frecventa de esantionare este 192 KHz. Daca folosesc 96 KHz nu sesizez acest fenomen si pot sa ascult in casti semnalul fara probleme. Poate mai foloseste si altcineva E-MU 204 si a avut aceeasi problema. Neajunsul nu este major, pentru ca eu intentionez in continuare sa ascult traficul pe calea audio a transceiverului, dar la o adica as fi interesat sa folosesc filtrele de la PowerSDR pentru unele teste.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: PowerSDR si FT-950

Mesajde YO9CHO » Joi Mai 05, 2011 11:36 am

La prima "citire", fara a avea o asemenea placa, pare o ambalare termica datorata over-clocking-ului...Solutia poate fi simpla.Desfacerea capacului superior, trecerea pe esantionare ridicata si cand fenomenul reapare , controlata temperatura-DAC-ului sau a CI inconjuratoare.
Identificat cine se incalzeste.Se lipeste un radiator pe capsula si se reface test-ul.Atentie la suprafata de disipatie aleasa.Succes.

Avatar utilizator
yo3gjc
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 14, 2010 3:05 am
Contact:

Re: PowerSDR si FT-950

Mesajde yo3gjc » Joi Mai 05, 2011 4:56 pm

Cip
Nu cred ca postul meu anterior a fost trimis asa ca mai scriu odata. Ce driver folosesti? MME sau ASIO? De asemenea pe ce OS rulezi aplicatia, este pe 32bits sau 64? Vezi ca 0204 fiind mai nou are tot felul de comportamente ciudate. Eu pe 0202 nu am avut problemele astea. E posibil sa fie de la drivere. Pune o intrebare lui Larry de la telepostinc. Eu stiu ca s-a jucat cu 0204 si a gasit o sumedenie de mici bug-uri. E posibil sa fie si ceva termic dar e posibil sa fie si un mem leak sau ceva prin drivere.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: PowerSDR si FT-950

Mesajde n2yo » Joi Mai 05, 2011 6:03 pm

Nu cred sa fie o problema termica datorata frecventei de esantionare, pentru ca totul functioneaza corespunzator cu exceptia iesirii audio pentru monitorizare. Distorsiunile audio nu se sincronizeaza cu vreun comportament ciudat pe display.
Folosesc ASIO cu Windows 7 Professionl, 32-bit. Nu am avut timp sa incerc sa combin HDR cu PowerSDR, desi banuiesc ca intr-o buna zi va trebui sa fac treaba asta.
O sa mai intreb si pe altii, e posibil sa fie de la driver, dar am cea mai noua versiune, deci ar trebui problema sa o aiba toti utilizatorii de E-MU 204. Ma tem sa nu fie vreo defectiune la mine si sa trebuiasca sa returnez placa.
Cred ca ar trebui sa instalez si alte aplicatii care folosesc E-MU-ul la 192 KHz sa vad daca apar si acolo probleme.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo3gjc
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 14, 2010 3:05 am
Contact:

Re: PowerSDR si FT-950

Mesajde yo3gjc » Joi Mai 05, 2011 9:44 pm

poti sa schimbi pe MME sa vezi daca face si cu MME-ul? Cred ca e o problema de driveware pe undeva...e de incercat cu MME-ul

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PowerSDR si FT-950

Mesajde yo4hgx » Vin Mai 06, 2011 4:08 am

Eventual incearca si cu alta versiune de PowerSDR, seria 2.xx este mult mai stabila desi si eu inclin sa cred ca problema e la placa audio, fie ca e vorba de hard sau drivere.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori