AVIZ

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
n2nnu

AVIZ

Mesajde n2nnu » Mie Aug 24, 2011 3:02 am

Cei care doresc sa-mi scrie pe adressa de la qrz sint avizati ca trebuie sa foloseasca adresa lor de email PERSONALA.
Mesaje venind de la forumuri/adrese publice sint aruncate la gunoi imediat. Nu folositi adresa firmei unde lucrati.
Alex

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: AVIZ

Mesajde yo3ggx » Mie Aug 24, 2011 10:57 am

Buna Alex,

Stiu ca raspund la un mesaj complet Off-topic. Daca moderatorul considera de cuviinta il poate sterge sau muta acolo unde ii este locul.
Nu iti ia mai mult timp sa verifici sursa e-mailului decat sa-l citesti? Poat chiar contine informatii interesante. banuiesc ca ai primit mesaje care te-au deranjat daca ai luat aceasta decizie...
Faptul ca cineva iti trimite un mesaj de pe adresa firmei la care lucreaza (poate chiar a lui) este un motiv sa-l stergi inainte de a-l citi? Majoritatea celor de pe acest forum au adrese asa zis publice, folosind serviciile gmail, yahoo, etc. Inteleg ca pe toate le stergi inainte de a le citi.

Cele primite ca PM pe acest forum le citesti? Te intreb pentru ca ti-am scris, dar nu am primit nici un raspuns. Nu cred ca am posibilitatea sa-ti trimit PM de la adresa personala.

Sunt sigur ca mesajul tau are singurul scop de a convinge pe cei care ti-au scris e-mailuri (poate) incomode (si pe care le-ai citit deja) sa creada contrariul si sa nu mai astepte un raspuns de la tine...Alex... (poate ma insel, dar am mari banuieli ca e vorba de acelasi Alex... prietenii stiu despre cine vorbesc...)

Acum cateva saptamani am fost prin zona pe acolo pe la tine ... am avut ocazia sa discut cu multi romani... dar nici cei plecati de multa vreme de aici nu erau asa de inversunati si decisi sa-si arate superioritatea. As fi fost tare curios sa te cunosc personal ... Experienta capatata ar fi fost foarte importanta pentru mine.

Faptul ca ai luat licenta cu "full priveledges" (dupa cum singur spui) cu 4 ani inainte de a ma naste eu ar trebui sa-mi inspire un deosebit respect. Nu stiu de ce, dar nu se intampla asa...

Toate cele bune,
Dan YO3GGX
P.S. Ca sa pastram o farama de on-topic la acest mesaj, mai bine ne-ai povesti despre SDR-ul pe care l-ai home-brewuit. "Teoria" de la http://www.qsl.net/n2nnu/ suna frumos (se vede ca ai citit mult), dar practic.... putem vedea macar niste poze, daca povestitul (la nivelul nostu scazut de intelegere) ia prea mult timp?

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: AVIZ

Mesajde YO9CHO » Mie Aug 24, 2011 11:27 am

He, he....astept replay. 8-)

n2nnu

Re: AVIZ

Mesajde n2nnu » Mie Aug 24, 2011 4:05 pm

Mai Francezule, ce ti-a cashunat? vad ca te plimbi prin zl asa ca poate de aia esti cu susul in jos :)

Dane. Ai dreptate.Respectul se castiga. nu se da pe gratis. Din fericire, de la o anumita varsta, si la un anumit nivel de intelegere al vietii, incepe sa nu-ti mai pese de respectul celorlalti. Acest respect este de multe ori o poleiala a bunei cuviinte si cu prima ocazie ei te vor inshela cumplit. Este un cintec aici care face mult sens. Refrenul zice: "You can't please everybody , So you got to please yourself."

In ceace priveste "SDR" ul meu el a fost o esuare cumplita de a inlocui un ALTERA FPGA care costa 800$ cu ceva mai ieftin. Problema este ca in ce voiam eu sa fac (nu un SDR) multe lucruri TREBUIE sa se'ntample in paralel si am crezut initial ca un multicore va face fata dar m-am inselat.

Faptul ca nu vezi o poza a acestui sistem este simplu o precautie de a proteja IP ul meu. Dupa cum stii deja, eu lucrez acum, in timpul meu liber, la generatia noua de transceivere. Este un proiect ambitios si mi-ar trebui o multime de ajutor. Din pacate odata ce te-ai fript cu supa, sufli si in yaurt :) Asa ca o iau incet, zi cu zi.

Ca lucrurile de hobby sa se incurce si mai mult, mut o buna parte a firmei in Germania. Cerintele proiectului din anul viitor cer prezenta mea acolo. O multime de ekipament si alte ciurukuri au fost ambalate in doua containere de 40 de foot si deja trimise. Banuiesc ca si bordul cu pricina este tot acolo.

Oricum, ce scrie pe qrz este OLD news. initiativa este acum la a 4 incarnare iar bordul cel now nu seamana de loc cu cel veki. Da-mi ceva timp da ma aranjez in HQ cel nou si voi publica si o poza a versiuni 4. Aici IP ul este ascuns intr-un FPGA asa ca pot sa-l fac public.

Cred ca aud o intrebare nerostita totusi. Dece atatea microprocesoare. Parte din raspuns, este din nou ceva care e prematur de discutat. Ce pot sa spun este ca procesoarele sint cutii de intelptiune si inteligenta. Tranceiverele de azi au lovit un val si vor sta acolo pana cineva va avea intuitia de a pune bucatele din creierul nostru in ele. Si asa iata se creaza The Next Generation.

Sper ca am raspuns la toate.
Kestia cu e-mailul este o precautie elementara anti spam si aici includ tote spumele la gura create de threadul me despre nocivitatea EMF. La un moment dat am crezut ca poate ma insel in studiile mele. Dar cind am citit raportul din Mai am devenit cert convins ca am dreptate.
Citeste raportul Este foarte instructiv.

Alex
Cu multumiri tuturor care au avut rabdare sa citesca aceste rinduri pana la sfirsit.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: AVIZ

Mesajde yo3ggx » Mie Aug 24, 2011 5:15 pm

Lasand la o parte prima fraza/afirmatie, eu cred ca se poate infiripa o discutie productiva, indiferent cat de diferite sunt unele dintre opiniile noastre.

Eu cred/consider ca respectul celorlalti poate insemna foarte mult.
Daca cineva ma respecta (numai) din buna-cuviinta, e foarte putin probabil ca exact acea persoana sa fie cea care sa ma insele cumplit.
Pe de alta parte, din principiu, nu ofer incredere cuiva doar pentru ca ma respecta, trebuie mult mai mult de atat. Daca totusi am facut-o, atunci mi-am asumat un risc.

O sa prezint o mica istorioara.
In decursul timpului am avut ocazia sa constat de multe ori ca cea ce cautam sau imi doream eu foarte mult nu exista. Atunci am incercat sa imi satisfac acea dorinta construind singur acel lucru. Am sa dau un singur exemplu. Pe la inceputul anilor 2000 cautam o aplicatie de softphone care sa functioneze folosind un anumit protocol (nu prea popular la acea vreme) si care sa aiba o multitudine de functii care mie imi erau utile. Nu am gasit. Atunci m-am decis sa il creez singur.
M-am apucat si am scris cod. Dupa ce am ajuns la o prima versiune cvasifunctionala m-am gandit cum as putea sa-l perfectionez. Atunci am decis sa-l public pe un site si sa astept parerile potentialilor utilizatori. Nu aveam un site al meu si atunci am beneficiat de bunavointa unui prieten din uk care l-a postat pe site-ul sau.
M-am tinut de acel mic proiect circa 3 ani, exclusiv in putinul timpul meu liber. In tot acest timp baza de utilizatori a crescut iar mesajele care imi veneau erau dintre cele mai incurajatoare.
Cum la vremea respectiva nu eram un "linux guy" asa cum am fost acuzat de cineva tot pe aici,
nu am ales calea "open source" ci pe cea a aplicatiei de tip freeware (nici macar shareware).
Prin urmare aplicatia a fost pusa ladispozitia tuturor celor interesati gratuit.
Am primit nu putine oferte de a vinde acest proiect catre firme specializate si le-am refuzat pe toate. Mai mult, cu toate ca precizasem ca aplicatia poate fi folosita in mod gratuit pentru interes personal dar nu si comercial, am dat acordul (in scris) mai multor firme sa o utilizeze in scopuri propii. Unele s-au simtit sa zicem "obligate" si au dorit sa ma ajute in demersul meu.
Multi producarori de telefoane USB, datorita cererilor venite de la utilizatori, au dorit ca si produsul lor sa fie suportat de aplicatie si mi-au trimis mostre. Le-am integrat pe toate fara nici o alta pretentie materiala.
Din pacate conjunctura a facut sa fiu nevoit sa renunt la dezvoltare si o perioada m-am ocupat exclusiv de bug-fixing pe baza mesajelor primite.
Prin 2005 am inghetat complet proiectul, dar am continuat sa primesc mesaje (unul chiar zilele trecute) de la utilizatori care considerau aplicatia extrem de compacta, intuitiva, functionala, extensibila, aplicatia pe care "de mult o cautau", etc.
Nu avea nevoie ca sa lucreze optim nici de ultimul tip de procesor cu 64 de nuclee, nici de 16GB de RAM, nici de 100GB pe HDD. Nu trebuia fi instalat nimic, totul putea fi rulat de pe un stick USB, fiind continut intr-un singur fisier executabil de 300Ko (da, kilo-octeti), inclusiv localizarea pentru peste 15 limbi.

Poate ca daca as fi facut pasul si as fi vandut proiectul, as fi obtinut niste avantaje materiale, nu extrem de mari dar semnificative. Am preferat varianta asta si nici acum dupa peste 5 ani de la "inghet" nu regret. Satisfactia oferita de faptul ca aplicatia mea a fost si este inca folosita de multe persoane din intreaga lume a fost mai mare.

Revenind la IP, sunt nenumarate moduri prin care ti-l proti proteja, daca tu consideri ca merita.
Atunci cand vorbesti despre o realizare a ta, mai ales cand lumea nu te cunoaste, doar insiruirea unor cuvinte tehnice (cel mai probabil greu de digerat de cel care se presupune ca iti va fi "customer"), pot sa-ti aduca mai multe dezavantaje decat avantaje. Trebuie sa prezinti ceva palpabil, care sa dea incredere viitorului consumator ca merita sa astepte si sa urmareasca evolutia. Daca nu ai (inca) asa ceva, mai bine nu prezinti nimic si muncesti la ideea ta pana va sosi momentul potrivit.
Sunt pline de exemplu listele astea 2 ale noastre de mesaje de genul "am citit despre... ca a scos... iar eu folosind.... voi face .... care va revolutiona radioamatorismul [si voi deveni milionar peste noapte - n.a.]. Un astfel de mesaj mi se pare ca aduce mult mai putina valoare decat unul in care cineva de exemplu explica cum a construit antena folosind materiale gasite in casa si a obtinut performantele x...y..z, prezentand in acest sens o schita si o poza.

Chiar daca la nivelul meu de cunostinte si intelegere nu am inteles chiar tot din ce ai spus ca vrei sa realizezi (ma intreb daca este doar cazul meu), promit sa ma documentez si sa revin cu intrebari daca este cazul.

Eu consider ca de cele mai multe ori nu complexitatea si multitudinea de features-uri face un produs revolutionar ci modul in care rezolva el o cerere "latenta" a pietii, de care nici viitorul consumator nu are habar pana nu il "loveste".
Aici ne deosebim fundamental. Multe din marile inventii ale lumii au excelat printr-o simplitate debordanta, astfel incat dupa un timp multi s-au gandit.. "cum de nu mi-a venit mie ideea aia"... prea tarziu...
Sa zicem ca prin folosirea unui numar de 100000 de componente separate se poate obtine doar prin multa munca si cunostintele acumulate cel mai bun transceiver care a existat vreodata. Asta pentru mine nu inseamna creatie ci simpla proiectare si atat. O munca de rutina, e adevarat ca foarte calificata, dar nimic mai mult. Eu nu sunt interesat de asta.
Creatie inseamna altceva, de exemplu un transceiver care sa functioneze pe un principiu nou, sau care folosind un principiu cunoscut (SDR) sa-l implementeze folosind o noua tehnologie care sa permita:
- reducerea substantiala a costurilor cu pastrarea performantelor sau
- performante mult imbunatatite la acelasi cost
Mie aici imi place sa joc..:-)

Hai macar sa pastram un limbaj civilizat in mesajele postate pe forum. In alea private..Dumnezeu cu mila...

Toate cele bune,
Dan YO3GGX
P.S. Pentru curiosi si ca sa nu imi contrazic propriile afirmatii:
http://www.laser.com/dante (sau dati google dupa cuvantul "DIAX", si selectati primul rezultat)

n2nnu

Re: AVIZ

Mesajde n2nnu » Mie Aug 24, 2011 5:46 pm

Dane, incepi sa-mi placi. Cuvintele tale iti raspund la toate intrebarile. Te citez:

'Eu consider ca de cele mai multe ori nu complexitatea si multitudinea de features-uri face un produs revolutionar ci modul in care rezolva el o cerere "latenta" a pietii, de care nici viitorul consumator nu are habar pana nu il "loveste".
Aici ne deosebim fundamental. Multe din marile inventii ale lumii au excelat printr-o simplitate debordanta, astfel incat dupa un timp multi s-au gandit.. "cum de nu mi-a venit mie ideea aia"... prea tarziu..."

Aici nu ne deosebim deloC. Esti numai in necunostinta de cauza. Iti promit o "lovitura" serioasa cind vei afla despre ce e vorba.

Aparatul a devenit asa de complex pentruca orbecaiesc. Nu stiu sigur daca ceva i-mi trebuie sau nu. Asa ca este overd-designed. Dar asta e ok for now. E numai un prototip.

Dar threadul asta este intr-un loc nepotrivit si cred ca taxam rabdarea forumului si al administratorului. Cred ca e timpul sa punem punct aici.

Te las cu o alta zicala: " People are mirors." Cind, din lipsa de argumente potrivite, Ai inceput sa te legi de greshelile mele linguistice, nu m -am putut abtine sa nu-ti raspund la fel.
Ti-am pus oglinda in fata asa ca...

Alex
END OF THREAD

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: AVIZ

Mesajde YO9CHO » Mie Aug 24, 2011 10:09 pm

Felicitari pentru altruism si proiect Dane!


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori