SDR Romanesc?

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
n2nnu

SDR Romanesc?

Mesajde n2nnu » Dum Aug 28, 2011 9:56 pm

Exista un SDR de conceptie Romana? Nu o copie dar unu get-be-get Roman?
Alex

YO8BIG
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 02, 2010 2:07 pm
Contact:

Re: SDR Romanesc?

Mesajde YO8BIG » Lun Aug 29, 2011 12:39 pm

Salut Alex,
Personal nu inteleg intrebarea. Ce inseamna romanesc, nu o copie cand cele din urma, par a fi mai originale decat originalul?
Ce mai este acum original si ce este o copie? In Iasi sunt cel putin 3 asemenea aparate functionale 100%. Nu stiu sursa de inspiratie, insa stiu ca fiecare constructor vine cu idei noi, mai imbina utilul cu placutul - desigur la nivel de compromisuri, astfel incat te mai miri ca unele functioneaza mai bine decat altele... Poti lua amanunte de la yo8bgd@yahoo.com sau yo8cqm@yahoo.com - ”scule” construite de yo8ccp - Mihai Anghel.
Din ce mai stiu eu in zona YO5 sunt mai multe SDR-uri functionale cu vadita influenta HA care la randul lor s-au inspirat de cine stie de unde. Acum informatie circula mult mai repede, nu?
Stima, Adam - yo8big.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: SDR Romanesc?

Mesajde yo3ggx » Lun Aug 29, 2011 1:21 pm

Mai poti incerca aici:
http://yosdr.qrpclub.ro/
Este vorba de proiectul din YO6.
Sper ca hardware-ul este destul de romanesc..:-)
Despre software nu stiu sa existe nici macar o initiativa pe plan local si se foloseste inca unicul software din lume care suporta atat RX cat si TX multimod, adica PowerSDR.
Nu stiu care este stadiul actual al proiectului dupa realizarea celor 5 prototipuri .

73 Dan YO3GGX


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori