WebSDR in Romania

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 07, 2016 3:33 pm

yo5ajr scrie::)) ...Anyway - in apropiatele conteste voi avea o frustrare ca contribui la daramarea temeliei radioamatorismului si jenez fara intentie pe alti radioamatori. Din spirit de sacrificiu si respect ori cand renunt la un CQ WPX daca cineva ma roaga ca la un week end sa pastrez "Guhor", urmarind "ostilitatile" degradante pe un WebSDR.
73 si un week end placut tuturor. Miki


Miki, :-) repet, este o parere personala exprimata in contextul respectivului mesaj. Nu am simtit nevoia sa extind expunerea, dar aveam in vedere imprejurarea ca in radioamatorism a devenit o adevarata moda sa facem valuri despre concursuri, lasand mult in urma acea latura caracteristica si care tine de inovatie, progres si alte aspecte tehnice. Nu am capacitatea sa fac o statistica de acuratete dar am senzatia ca multi - daca nu chiar o majoritate covarsitoare- contestmani apeleaza la echipamente industriale si tot mai putini pun mana pe un letcon ca sa lipeasca si altceva decat tresa coaxialului la mufa...

Iar in acest context, cand Dan yo3ggx chiar face ceva in mod benevol si gratuit pentru comunitatea radioamatorilor apar voci care incearca sa gaseasca nod in papura pe motiv ca devin concursurile "impure", de parca pana acum numai fete mari apasa pe PTT...

Acesta a fost contextul.

Pe acelasi principiu ar trebui sa mancam toti cu mana pentru ca, nu-i asa, sunt o multime de crime infaptuite cu un cutit de bucatarie si multi ochi scosi cu furculita!
:P
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Joi Apr 07, 2016 3:42 pm

yo3hjv scrie:Pe acelasi principiu ar trebui sa mancam toti cu mana pentru ca, nu-i asa, sunt o multime de crime infaptuite cu un cutit de bucatarie si multi ochi scosi cu furculita!
:P


Daca mananci cu furculita si cutitul care iti apartin si pe care ti le-ai pregatit singur e voie...:-)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO4BKM » Joi Apr 07, 2016 7:31 pm

YO3QQX, SRI, o greseala de tastare.
Evident ca emitem aici pareri personale, care nu pot fi aceleasi pentru toti. In ce priveste conditiile in care se participa la o competitie, este in primul rand sarcina organizatorului sa descrie conditiile de participare dar nu va reusi sa impace pe toata lumea. Unii vor dori categorii de participare extrem de inguste, probabil in care sa fie inclusa altitudinea, relieful sau zona, altii vor dori cat mai putine detalieri ca sa poata beneficia de orice nu este expres interzis etc...La urma urmei aceasta tine de o anumita moralitate care, cum se stie, este o forma de manifestare a constiintei care, la randu-i depinde de existenta. La om moralitatea a suferit schimbari radicale in cateva milenii si este supusa mereu la tot felul de infulente, de la morala societatii sclavagiste la cea a societatii liberale, daca le luam pe ansamblul social, daca ma refer la grupuri sau persoane diversitatea este mult amplificata. Dar si astea fac parte din viata noastra si, chiar din concursuri. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo9rij » Joi Apr 07, 2016 8:07 pm

Buna seara,
Pentru a rezolva toate aceste probleme si pentru a putea valida veridicitatea unui campion in HF, A.R.R. a prezentat la recenta intalnire a pasionatilor de DXpediţii / SOTA / IOTA / CONTESTING şi ATLANTYKRON concursul World Radio Individual Contest / WRICcare se va desfasura in Insula Mare a Brailei in paralel cu concursul IARU HF. Cine doreste sa isi masoare valoarea avand la dispozitie aceleasi dotari cu cele a celorlalti concurenti o poate face cu aceasta ocazie. In acest fel se vor desemna adevaratii campioni!! Nu internet , nu antene diferite, nu puteri diferite, etc toti participantii vor avea disponibil acelasi tip de set/up, iar indicativele cu care se va concura se vor distribui cu scurt timp inainte de inceperea concursului. Detalii in curand pe site/ul http://radioclubulromaniei.qpsc.ro. 73! de YO9RIJ Petrica

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Joi Apr 07, 2016 9:28 pm

yo9rij scrie:Cine doreste sa isi masoare valoarea avand la dispozitie aceleasi dotari cu cele a celorlalti concurenti o poate face cu aceasta ocazie. In acest fel se vor desemna adevaratii campioni!! Nu internet , nu antene diferite, nu puteri diferite, etc toti participantii vor avea disponibil acelasi tip de set/up, iar indicativele cu care se va concura se vor distribui cu scurt timp inainte de inceperea concursului.


Asa da...:-)

Dan YO3GGX

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO8TFF » Joi Apr 07, 2016 10:30 pm

Eu unul ii mulțumesc lui Dan - YO3GGX pentru faptul ca mi-a oferit posibilitatea, prin WebSDR, de a gusta din aceasta mare bucurie numita - radioamatorism, încă de pe vremea când nu eram radioamator cu autorizație.
De altfel sunt convins ca și în prezent sunt pasionați, dar care nu sunt încă radioamatori, ce asculta pe acest WebSDR și pe care ii salut cat pot eu de des, mai ales când nu lucrez în QRP.
Eu asa simt și cred ca face mult pentru ei și pe care-i pot numi radioamatori receptori, deoarece au "sămânța" acestei pasiuni deja într-o stare de germinare.
O alta opinie ar fi, ca mai bine un pic de miros de colofoniu nu ar strica decât atâta "trăncăneala" ca pana la urma părintii trăiesc prin copii iar radioamatorii prin cei pe care-i ajută ca în cazul maestru-discipol, unde evident maestrul alege discipolul.

73, Florin

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo8rhm » Vin Apr 08, 2016 8:04 am

@yo9rij
Interesanta ideea cu concursul WRIC, poate vei veni cu informatii din timp pentru ca cei interesati sa-si poata planifica participarea. Eventual intr-un topic dedicat.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO9JAR » Vin Apr 08, 2016 8:41 am

WebSDR-YO3GGX a fost singura” unealta” in nouazeci si noua la suta din cazurile in care, ca elmer,am avut de prezentat,de aratat, de explicat,ceea ce inseamna radioamatorismul.
Datorita WebSDR-ului YO3GGX,cel putin cinci sute de elevi ,in decursul mai multor ani, au facut cunostinta cu radioamatorismul.
Cativa din ei au devenit receptori.Mult mai multi,grupandu-se la cei care au acasa calculator si internet,au ascultand WebSDR si sunt mandri ca au castigat diplome la categoria receptori.
Multumesc YO3GGX!
yo9jar

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO2EA » Vin Apr 08, 2016 3:58 pm

Probabil ca toata lumea ar fi multumita daca in timpul marilor concursuri WebSDR-urile ar avea un delay de 15-20 sec.

Nu stiam ca se pot obtine diplome SWL doar ascultand WebSDR :shock: Credeam ca obtinerea unei diplome presupune un mic efort din partea SWL-ului, sa incropeasca un receptor, sa intinda o sarma samd

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO9JAR » Vin Apr 08, 2016 6:08 pm

YO3GGX te rog sa accepti urmatorul “off topic” cu scuzele de rigoare!

Pentru YO2LZA
<<<<<Nu stiam ca se pot obtine diplome SWL doar ascultand WebSDR Credeam ca obtinerea unei diplome presupune un mic efort din partea SWL-ului, sa incropeasca un receptor, sa intinda o sarma samd>>>>>

-Diplomele au fost obtinute cu deplina respectare a conditiilor organizatorilor.

-YO2LZA,iti propun sa creem impreuna un “grup informal” fara orgolii sau criterii de apartenenta la orice organizatie “radioamatoriceasca” a vreunuia dintre noi.
Scopul constituirii grupului este de a convinge minimum 3 elevi de gimnaziu, sa construiasca si sa receptioneze,in SSB, QSO-urile din Concursul “Cupa Elevilor 2016” organizat de cei din orasul tau-Palatul Copiilor Resita.
Pentru aceasta,daca accepti,implica-te si trimite-mi schema receptorului la care te-ai gandit si bineinteles instructiunile de montaj.
Voi cumpara toate piesele si pe banii si timpul meu,ma voi deplasa sa identific si sa conving 3 elevi sa construiasca si sa efectueze receptia cu ce a iesit din mainile lor.
Te rog sa intelegi, ca daca accepti,intram intr-o cursa contra cronometru!
Concursul Cupa Elevilor este pe 18 aprilie 2016.
Voi documenta aceasta actiune video si foto.

Daca mai exista radioamatori care doresc sa se implice,nu in sensul de a-mi da mie de lucru,ci in sensul de a lupta doar,sub “steagul”indicativului propriu pentru o corecta si practica informare, a elevilor de gimnaziu,asupra a ceea ce inseamna radioamatorismul,ridicati “manusa”!
73 de yo9jar


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori