WebSDR in varianta compacta

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

WebSDR in varianta compacta

Mesajde yo3ggx » Vin Feb 10, 2012 12:21 pm

Buna-ziua,

Pentru cei interesati de o interfata mult simplificata si care ofera doar functionalitatile de baza pentru receptia websdr, am creat o noua pagina accesibila la adresa:
http://websdr.yo3ggx.ro:8765/i.html
Cei care se conecteaza prin aceasta interfata nu apar ca useri WebSDR in interfata principala ci accesul lor este doar logat pe server.

Va rog sa-mi transmiteti impresiile/sugestiile voastre.

Multumesc anticipat.

--
73 Dan YO3GGX
http://www.yo3ggx.ro

yo7awz
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 24, 2010 12:30 pm
Contact:

Re: WebSDR in varianta compacta

Mesajde yo7awz » Vin Feb 10, 2012 11:32 pm

Dr. Dan,
Cred că este f. bună o asemenea interfaţă. Nu înţeleg dece nu se pote introduce freq. în fereastra respectivă. Dacă există o opţiune CW ar trebui cuprinsă şi banda asociată poate.
Cu toată consideraţia, Vasile yo7awz

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in varianta compacta

Mesajde yo3ggx » Dum Feb 12, 2012 5:51 pm

Buna Vasile,

NU inteleg problema cu frecventa. Se poate introduce si apoi se apasa enter sau TAB.
Am probat chiar acum si nu vad nici o problema.
Optiunea CW se refera strict la limitarea benzii audio si nu la banda de frecvente receptionata. Mai mult de 192KHz acoperire in fiecare banda nu se poate. Ce as putea face este sa o cobor putin in 80m. De asemenea as dori sa urc banda de 20m cu circa 50KHz (acum incepe la 13946KHz)..
Pentru asta am nevoie de cuarturi de anumite frecvente si se pare ca nimeni nu vrea/poate sa contribuie. Doar Ciprian (N2YO) m-a ajutat donand cuartul pentru banda de 40m astfel incat acum banda este acoperita aproape in totalitate.
Revin cu cererea de acum ceva vreme, poate de aceasta data va avea mai mult succes.
As avea nevoie de cuarturi pe urmatoarele frecvente:
18800KHz (permite o acoperire in banda de 20m de 14100KHz +/- 96KHz)
14500KHz (permite o acoperire in banda de 80m de 3625 +/- 96KHz).
Sunt dispus sa le platesc, nu cer nimic pe gratis.
Daca exista cineva care ma poate ajuta, il rog sa-mi scrie pe adresa personala de mail.

Multumesc anticipat.
73 Dan YO3GGX


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori