Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO9CHO » Vin Sep 05, 2014 1:10 am

YO9CHO scrie:Salut Edi si Sorin.
Ma bucur ca experimentati si impartasiti din experienta voastra si celorlati. Referitor la experimentul facut, cele doua montaje sunt complet diferite. Cel utilizand ADE va face o conversie fara castig si ar fi trebuit sa aibe un zgomot adaugat , minim posibil si cu intermodulatie mai mica. Cel utilizand IC-ul este un converter cu castig mult mai sensibil la intermodulatia produsa de statii puternice.
Nu am timp in acest moment sa va sugerez posibile inbunatatiri( de altfel nu stiu pe care il consideri Sorin ca fiind "alesul" spre a fi imbunatatit ...) ;)

1.Pentru a masura nivelul de zgomot adaugat de fiecare convertor, intai trebuie masurat zgomotul receptorului la frecventa de conversie ( de ex. in primul caz la 125MHz si in al doiea caz , la 100MHz) dupa care se adauga converter-ul si se masoara undeva in banda translatata nivelul zgomotului.
Diferenta va fi zgomotul adaugat de convertor.
Toate aceste masuratori , trebuiesc facute cu intrarile receptorului si convertoarelor inchise pe 50 OHmi-in locul antenei se conecteaza sarcina de 50OHm., pentru a elimina zgomote aleatorii introduse de antene.
2.In nici un caz, nu va imaginati ca acest stick RX este un receptor de mare performanta. Este foarte sensibil la intermodulatie, necesita nivele mici de intrare altfel intra in saturatie, are nivel mare de zgomot. Are un singur avantaj pentru amator, lucreaza in banda larga si este accesibil financiar.
3.O imbunatatire a convertorului, nu inseamna ca RX-ul va putea concura unul semi-profesional sau profi. A nu se uita ca nivelul de zgomot (industrial, atmosferic, galactic, etc) in unde scurte este mult mai ridicat ca cel din inalta frecventa.
Un exemplu referitor la zgomot adus de antena: http://www.ab4oj.com/icom/nf.html
Deci, totul va fi un compromis in ultima instanta. (Ca o curiozitate, filtrul trece-sus la iesirea convertorului lui CT1FFU, nu este foarte OK ( ne luind in considerare faptul ca scurcircuiteaza circuitul "dop" care are ca scop blocarea frecventei oscilatorului in iesire - banui ca este o erroare de desen neintentionata poate).
La sfarsitul asta de saptamana am sa revin cu ceva detalii.
Cele bune.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO9CHO » Vin Sep 05, 2014 4:33 pm

P.S. Acum vad rezultatul lui YO2LDK. Nivel de zgomot la -130dB (se pare ca nu folositi acelasi software)Ati incercat si software-ul recomandat de YO2LDK? Nu cumva placa de sunet folosita nu este adecvata(prea zgomotoasa)?

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde yo5pjb » Lun Sep 15, 2014 2:36 pm

YO9CHO: Multumesc pentru raspunsuri, dar din lipsa de timp/motivatie n-am mai investigat problema.
Referitor la nivelul de zgomot care-l avea YO2LDK eu ma gandesc era de la nivelul de preamplificare care se poate seta la tuner (la mine era activat preamplificatorul) sau poate a facut receptia intr-o zona foarte linistita. Eu la vreo 2km (vizibilitate directa) am releul TV de pe Feleac de unde sigur se emit multe zeci de kilowati in eter.

N-am mai insistat asupra up-converterului cu NE602/NE612 pe care il consider un esec, dar cel putin astazi am gasit o explicatie a esecului: http://traktoria.org/files/radio/rf_mix ... _NE602.pdf

O zi buna,
Sorin

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde n2yo » Joi Sep 18, 2014 1:04 am

Nu stiu daca s-a mai discutat aici, dar am vazut un nou stick USB/SDR care zice ca receptioneaza intre 100 KHz si 1,7 GHz.
http://www.aliexpress.com/item/100KHz-1 ... 26856.html

Se vinde si sub forma de kit:
http://www.aliexpress.com/item/100KHz-1 ... 86180.html

S-a jucat cineva cu asa ceva?

73s de Ciprian N2YO

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO5VAE » Joi Sep 18, 2014 9:06 am

SIncer, din ceea ce vad, mi se pare ca a fost luata placa unui stick DVB-T si vârâta intr-o placa care contine un upconverter. Cam atat. Pacat ca nu se vede si bottom-ul placii pentru a fi sigur de asta.

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO5VAE » Sâm Sep 20, 2014 8:21 pm

A experimentat/comparat cineva upconvertere si cu mixer NE602 si cu ade1 (spl1). Care ar fi mai bun? NE602 mi se pare cam usor influentabil si plin de armonici....Inca nu stiu ade1 cum lucreaza...
73 de YO5VAE - Edy

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO9IRF » Dum Sep 21, 2014 12:59 am

Echipamentele uzuale de radioamatori au primul mixer cu un punct de interceptie peste 25-30dBm.
ADE1 are punctul de interceptie la +15dBm (asta daca ii oferi cei +7dBm necesari de la oscilatorul local).
NE602 are punctul de interceptie la -13dBm.

Bineinteles, in practica valorile pot varia putin, dar diferentele sunt uriase in ce priveste rezistenta la intermodulatii. Avand insa in vedere performanta foarte slaba a stick-urilor USB, cred ca ADE1 (sau orice alt mixer cu inel de diode) s-ar achita mai mult decat onorabil de datorie; orice ar fi, NE602 nu are ce cauta ca prim mixer.

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO5VAE » Dum Sep 21, 2014 10:36 am

Multumesc pentru raspuns.
O sa incerc cu ade1. Sper sa am rezultate mai bune.
73 de YO5VAE - Edy

yo2ldk
Mesaje: 58
Membru din: Vin Iun 01, 2012 1:49 pm
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde yo2ldk » Dum Dec 07, 2014 10:29 am

Cu noul driver realizat de MM6DOS pentru RTL SDR,

http://sourceforge.net/projects/sdrr820tmanualgainsettings/files/latest/download

cu un tuner R820T am reusit sa receptionez statii AM de la 12Mhz in sus si de radioamatori de la 18 Mhz, fara up converter si fara amplificator RF in fata. ;)
Acest driver va ofera posibilitatea sa efectuati reglaje in plus fata de cele presetate ca la cele de pana acum, la partea de IF si LNA
Fişiere ataşate
bpsk31.jpg
BPSK31
bpsk31.jpg (1.84 MiB) Vizualizat de 6282 ori
cw.jpg
CW
cw.jpg (2.03 MiB) Vizualizat de 6282 ori

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Receptor USB SDR performant, cu doar 20$

Mesajde YO8RFS » Dum Dec 07, 2014 5:20 pm

Link-ul nu prea este de folos. Nu se poate descarca fisierele de acolo. Daca le ai punele undeva de unde putem sa le luam. Vrem si noi sa ne jucam cu asa ceva !! :D :lol:


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori