Propuneri de simplificare a regimului activitatii de radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo4lhr » Sâm Iul 30, 2016 3:49 pm

yo8cln scrie:Intreb si eu ( neavind inalte studii juridice ) , din punctul nostru de vedere , de ce trebuie modificat ceva ? 73 ! de yo8cln.


Buna intrebarea. Deci :
1.Probabil pentru a se "armoniza" legislatia din YO cu ceilalti din CEPT. Pentru ca noi sa traim in "armonie"; si nu in orice fel de armonie, ci in una "armonioasa". 2.Sau , stiu si eu, pentru a ni se da subiecte de discutie sau, si mai simplu, 3.pentru ca initiatorii sa aiba obiect de activitate.

Optez pentru 1.
Parerea mea, dom`le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Sâm Iul 30, 2016 10:14 pm

@ MIrcea. E ultima datsa cand postez aici. NU am scos nimic din context, am venit cu un argument ca ANCOM este in continuare interesat de traficul de radioamatori. Ca nu-ti convine punctual meu de vedere e altceva. Nu are rost sa discutam fiecare cu parerea lui. In cealalta problema, nu tin neaparat sa fie incluse /P, /M sau care or mai fi. La fel de buna este si propunerea /district. Am afirmat doar si asta nu intelegi tu ca in autorizatiile de radioamatori in vigoare sunt trecute niste amplasamente si nicaieri in actualul draft nu se spune ca se poate lucra din alta parte. Exemplul tau este paralel cu realitatea. Da pot folosi buletinul sa ma plimb prin Romania, pot conduce (apropos poate nu stiai dar de pe carnetele de conducere s-a scos adresa dar din alte considerente) dar nu pot vota structurile locale in alta localitate decat cea de resedinta, deci nu am toate drepturile legate de acest act. Despre asta e vorba nu despre studii juridice sau altceva. Atata timp cat pe autorizatie exista amplasamentele de unde ai voie sa emiti, ANCOM este interesat de acest lucru. Oricum am sa incerc sa cer o parere celor in drept si in functie de asta voi face propunerile de modificare a textului direct la Ancom. O zi frumoasa in continuare si suucces in dezbateri.

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO2DFA » Dum Iul 31, 2016 3:16 pm

Fiind foarte QRL în această perioadă a anului nu am putut citi cu prea mare atenție toate postările ... (nici proiectul de decizie ANCOM)!
Totuși cred că un articol din regulament (sau aliniat) ar trebui să prevadă indicative de tipul: YR48REV, YQ555BU, YR555BU, YP(YQ, YR, YO)1918.... sau 2018(vor fi foarte active peste 2 ani) etc. Acete indicative nu arată zona de unde transmite radioamatorul. Deci, propunerea mea, la indicative speciale, pe lângă YO, YP, YQ, YR, 0 sau 1, ar trebui cuprinse și aceste prefixe "mai speciale, HI! HI" decât cele speciale.
Dar poate că această propunere a mai fost făcută și de alții, și a trecut neobservată de mine....!
73 pentru toți!
Ovidiu - YO2DFA


Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo4lhr » Mie Aug 03, 2016 10:44 am

YO6EX scrie:Cea mai buna simplificare, este pastrarea regulamentului actual.

Ar fi cea mai SIMPLA soluție. Dar, vrem sau nu, acest regulament se va schimba. Probabil pentru a fi "in rând" cu restul lumii sau poate a evolua. Numai ca avem posibilitatea sa ne spunem parerea si sa evoluam si in funcție de părerile noastre. Cu toate ca ANCOM va avea ultimul cuvânt, ar fi corect sa tina cont de PAREREA beneficiarilor.

Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO3ITI » Mie Aug 03, 2016 11:46 am

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:51 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO3ITI » Mie Aug 03, 2016 11:59 am

n/t
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori