lauriri ...pentru un novice

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Mie Oct 20, 2010 6:51 pm

iti multumesc mult pentru link , ....ce-au mai trecut anii.... :o , dar tot el este...

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

E Claar

Mesajde ham-radio » Mie Oct 20, 2010 10:43 pm

E Claar... Esti de-al lui nea Iulica si nea Marcel...Oameni de " otel "...sti tu. Da, sunt de acord cu tine privind pe cei mentionati.
cu " discretia " asa este si acum, asa suntem noi radioamatorii - discreti.
Aceasta se numeste Sesiune Extraorinara de Examene pt. ca nu este uzuala si se desfasoara la cererea solicitantilor si pe teritoriul acestora, dar numai discretie nu a fost, pt. ca se bate toba, printre toti radioamatorii interesati, iar acum se " bate toba " si pe internet - BAFTA !

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Emotii...mari

Mesajde yo7ilv » Mar Oct 26, 2010 4:39 pm

Am facut-o si pe asta!, azi m-am prezentat la Bucuresti la ANCOM , si am sustinut examenul pt. cls. 3-a.N-a fost floare la ureche, dar nici cine stie ce examen de doctorat,oricum , eu nutresc sperante , mari, cel mai greu mi s-a parut la proba orala , cea de trafic, in rest ,destul de simplu. Va tin la curent cu rezultatul, ...sa auzim de ..bine.! 73

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Emotii...mari

Mesajde yo7ilv » Mar Oct 26, 2010 4:39 pm

Am facut-o si pe asta!, azi m-am prezentat la Bucuresti la ANCOM , si am sustinut examenul pt. cls. 3-a.N-a fost floare la ureche, dar nici cine stie ce examen de doctorat,oricum , eu nutresc sperante , mari, cel mai greu mi s-a parut la proba orala , cea de trafic, in rest ,destul de simplu. Va tin la curent cu rezultatul, ...sa auzim de ..bine.! 73

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde YO8DHD » Mar Oct 26, 2010 5:46 pm

Acum urmareste cand se afiseaza raspunsul si tine-o din scurt pentru autorizare. Ca un sfat, daca tu nu urmaresti treaba asta, conform principiilor romanesti, ea va dura mult si bine. Bafta in continuare.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Mie Noi 03, 2010 4:17 pm

Oooopppsss!, azi am sunat la ANCOM , ca n-am mai avut rabdare , sa apara rezultatele la examen pe site , si ...... veste buna - AM REUSIT !!! :lol: , . De azi inainte , incep sa numar zilele , pina voi primi certificatul pt. clasa III-a.Abia astept sa intru in posesia lui. Le multumesc tuturor care m-au sfatuit , incurajat, indrumat , toate mi-au fost de un real folos. Am fost indrumat sa ma prezint la Bucuresti ,si chiar daca am pierdut 2 zile de invatat, fata de Timisoara , a fost excelent. Bine , nu stiu , cum a decurs examenul la Timisoara , as vorbi cu pacat , dar eu personal sint multumit cu ce-am realizat, cind ma gindesc ca am asteptat peste 30 de ani clipa asta. Oricum , se pare ca tot trebuie sa-mi fac drum la Timisoara , pentru autorizare , pentru ca sint in YO7-, dar placerea va fi de partea mea ;) . Inca odata mii de multumiri , best DX , si 73

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde YO6EX » Mie Noi 03, 2010 9:43 pm

Felicitări pentru reuşită.
Sper să primeşti cît mai curînd şi autorizaţia..

Poate vei învăţa şi telegrafie...

Radioamatorul care nu ştie telegrafie este ca marinarul care nu ştie să înoate... (părerea mea).

73
YO6EX

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Mie Noi 03, 2010 10:42 pm

YO6EX scrie:Felicitări pentru reuşită.
Sper să primeşti cît mai curînd şi autorizaţia..

Poate vei învăţa şi telegrafie...

Radioamatorul care nu ştie telegrafie este ca marinarul care nu ştie să înoate... (părerea mea).

73
YO6EX

Sa fii convins ca o voi face si pe asta, de alfel ceva cw ,am stiut eu la vremea respectiva, am gasit un site cu lectii de cw , si incet incet ,progresez. Cine stie , poate peste 2-3 luni , iti fac surpriza sa-ti raspund in cw ,la cq-ul tau! 73

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Lun Noi 08, 2010 9:35 am

Au aparut rezultatele la examen pe site-ul ANCOM, le-am citit si recitit cu mare satisfactie, am sunat din nou la ei sa ma interesez cu privire la pasii urmatori pina la alocarea indicativului, am gasit niste oamenii deosebiti , la celalalt capat al firului,care m-au lamurit pe deplin,(adevarati functionari publici-in slujba contribuabilui, nu ca finantistii cu care am de-a-face luna de luna :evil: )cu toate ca m-au intrebat cu finete , daca am citit bine regulamentul , ca acolo scrie precis(si asa este)Oricum , cred ca in jur de 15 decembrie ,voi fi radioamator cu acte in regula.Si ca tacimul sa fie complet , trebuie sa am si o statie de lucru, asa ca am studiat sute de oferte pe net , si in final , cu ajutorul unui fost coleg de clasa din liceu , care acum vreo 30 de ani ,a ales libertatea-adica si-a luat bilet de avion spre USA- numai dus(PROBABIL CA ERA MAI IEFTIN ;) care acum e bolnav rau de radioamatorism(KK9DX)am licitat pe ebay o statie ICOM IC 730HF, la un pret convenabil (260$+70$expediere).O singura dilema , pentru cine este in tema, la primirea pachetului ,trebuie sa prezint autorizatia de radioamator(pe care inca nu o am)?In cazul acesta va trebui sa redirectionez coletul pe adresa unor vechi amici , care au deja indicativ.Mi-ati fi de mare sprijin daca m-ati lamuri in aceasta privinta , mai ales ca pina miine va trebui sa comunic adresa de expediere. Cu sima , best dx , 73

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde YO8DHD » Lun Noi 08, 2010 4:02 pm

NU trebuie autorizatia. Probleme o sa ai la stabilirea TVA-ului si a vamei pe care trebuie sa o plateste. Discutii sunt aici http://www.radioamator.eu/legislatie/ta ... hipamente/ si aici http://www.radioamator.eu/legislatie/ta ... oriceasca/.


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori