lauriri ...pentru un novice

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde YO8SKY » Lun Noi 08, 2010 4:34 pm

Din proprie experienta iti sugerez sa-i lasi pe vamesi sa-si bata capul in ce categorie vor incadra statia primita de tine. Eu am primit un icom 775 DSP din USA si l-au incadrat la walkie talkie :D asa ca am platit TVA 120 RON. Nu le da nici un ajutor, e mai bine, o sa vezi.
Daca vei avea deja autorizatia ia-o cu tine. Eu n-am avut-o dar nici nu au insistat cand le-am zis ca doar cei de la ANCOM au dreptul sa ma controleze daca am autorizatie sau nu... Bafta!

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Lun Dec 20, 2010 5:26 pm

In sfirsit, a sosit ziua mult asteptata(de peste 32 de ani). azi mi-am primit autorizatia si indicativul. de acum incolo, nu mai sint un neinitiat(cind am deschis subiectul, m-am considerat novice, dar eu eram un afon sau neinitiat,novice sint abia acum!!!, hi,hi),de azi sint YO7ILV.Toata treaba a durat exact 2 luni , de cind am redescoperit pasiunea.Si sa nu uit , si vreo 10 zile de invatatura intensiva, dar zic eu ca a meritat.De miine , gata, trecem la acordarea antenelor, (de HF, VHF,UHF),ca intre timp n-am stat cu miinile in sin, mi-am luat transceiver(kenwood ts-830m, pt scurte si yaesu ft-7800 pt. vhf+uhf)doua antene verticale, piloni pt. antene ,o sacosa de mufe, conectori, etc. se pare treaba ca n-am prea nimerit-o cu antenele,mai ales cu cea de HF, o saptamina am tot urcat si coborit de pe acoperis ,am rupt si scara la pod, dar nu se acordeaza si pace, mai ales in 80m.Este un Diamond cp-6, de la lccom , cu 1350lei,si cu exceptia benzii de 40m, unde intr-adevar merge acceptabil, un amic a facut qso-uri in 7mhz, cu statia si antena mea cu, F, CT1,9A,nu-i dau de cap.in ukw, ce sa zic , liniste totala , noroc ca aici antena a fost mai ieftina ,doar 6mil.,asa ca daca o arunc ,nu-mi pare asa rau.In sfirsit, vedem de azi incolo,cum stau treburile, va voi tine la curent.De altfel , cred ca voi deschide alt topic,(ceva de genul ;cum e sa fii radioamator, sau ajutor pt. un radioamator,vad eu,hi,hi),cu toate ca acum titlul initial mi se pare mai inspirat ca la inceput.Oricum numai bine, mii de multumiri inca o data celor ce m-au incurajat,73, si sper sa ne auzim si in banda.(fac progrese remarcabile si in cw, poate le fac o surpriza telegrafistilor!!!) Sarbatori fericite si LA MULTI ANI,tuturor radioamatorilor YO, si nu numai


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori