Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
VA7CSI
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 16, 2013 3:40 am
Contact:

Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Mesajde VA7CSI » Lun Dec 16, 2013 8:37 am

VA7CSI 10-36!

Am o intrebare in legatura cu posibila mea reintoarcere in Romania. Sunt licentiat ca HAM in Canada, provincia British Columbia. As dori sa stiu in cazul in care m-as intoarce in Romania, cum as putea sa echivalez licenta de radioamator si cum as putea sa-mi aduc echipamentul in tara; unele frecvente utilizate in America de Nord nu sunt deschise amatorilor europeni, cum ar fi 202/220 MHz. Acordul CEPT se refera doar la operarea radio in cazul vizitelor in tarile semnatare, eu vorbesc de obtinerea unui indicativ romanesc.

Multumesc si 73!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Mesajde YO5PQQ » Lun Dec 16, 2013 8:50 am

(3) Autorizaţia de radioamator individuală se poate emite oricărei persoane ce deţine un
certificat de radioamator emis în România, sau oricărei persoane rezidente în România
care are un certificat emis în străinătate dar recunoscut CEPT, în baza unei solicitări
adresate în scris Direcţiei Teritoriale a ANCOM în raza căreia are domiciliul stabil, conform
cererii tip disponibilă pe pagina de Internet a ANCOM, anexând următoarele:
a) copie după cartea de identitate/certificatul de naştere/paşaportul, în cazul cetăţenilor
străini, după caz;
b) copie după certificatul de radioamator de categoria respectivă;
c) o fotografie recentă 3x4 cm, tip paşaport;

Art. 8 – Radioamatorii sunt obligaţi să respecte limitele benzilor de frecvenţe autorizate în
conformitate cu prezentul Regulament.


... vezi regulamentul : http://www.ancom.org.ro/uploads/links_f ... _FINAL.pdf

cu adusul shack-ului la noi nu te pot ajuta, nu mă pricep.

73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Mesajde yo2loj » Lun Dec 16, 2013 8:50 am

Nu incerci sa dai un mail la ancom, relatii internationale?
international@ancom.org.ro

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Mesajde yo3fhm » Lun Dec 16, 2013 2:03 pm

VA7CSI scrie:Sunt licentiat ca HAM in Canada [...] As dori sa stiu in cazul in care m-as intoarce in Romania, cum as putea sa echivalez licenta de radioamator
Buna ziua,
Am contactat ANCOM si in principiu, raspunsul lui YO5PQQ este exact ce trebuie sa cunoasteti. Totusi, pentru a fi 100% sigur, trimiteti un E-mail catre dna. Roxana Robeci <roxana.robeci@ancom.org.ro> (expert Serviciul Autorizări, Direcţia Regională Bucureşti) si expuneti-i problema concis. Puteti sa-i trimiteti si copii dupa licenta canadiana, mai ales daca scrie clar ca este CEPT, etc. Va va oferi informatiile de care aveti nevoie.
VA7CSI scrie:si cum as putea sa-mi aduc echipamentul in tara; unele frecvente utilizate in America de Nord nu sunt deschise amatorilor europeni, cum ar fi 202/220 MHz.
Faptul ca echipamentul respectiv are potential de operare si in alte benzi care nu sunt permise in Romania, este irelevant in conditiile in care veti avea grija sa nu operati acolo. Puteti detine sediul si echipamentele unui post de radio, dar nu puteti face broadcast daca nu aveti toate autorizarile necesare ! Hi.
Mult succes si spuneti-ne daca ati rezolvat problema !

73 de Cezar, YO3FHM
Imagine
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Echivalarea licentelor canadiene in Romania

Mesajde YO5PQQ » Lun Dec 16, 2013 7:50 pm

... şi pentru că de dimineaţă eram grozav de pe fugă, completez că înainte de a obţine domiciliu de românia documentat în acte , puteţi emite cu YO/VA7CSI.
din punctul meu de vedere, aducerea shack-ului în românia poate fi destul de complicată. din păcate nu mă pricep suficient.
am auzit, totuşi, de la un amic ce se plimbă din US la noi, că i-a fost ok să aducă multe lucruri odată (inclusiv maşini) închiriînd un container pe vapor. practic a îndesat acolo maşina (un toyota pick-up cu 5 locuri şi benă) şi jumate de casă şi şi le-a trimis în constanţa. dacă îmi amintesc bine, zicea că a rezolvat la 600 USD distracţia...
poate e o idee...


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori