Propuneri de simplificare a regimului activitatii de radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO5VAE » Mie Iul 27, 2016 11:02 pm

Da, in timpul concursurilor sau in cazul operarii statiei de club operatorul/operatorii vor trebui sa transmita indicativele proprii, numele, qth-ul, orientarea sexuala, marca masinii pe care o poseda si suma de pe cardul de salarii. Ce sa zic...
Iar la faza cu /P /M , cu toate ca in concursuri uneori e destul de greu, mi se pare o tampenie sa fie scoasa. Daca nu esti intr-o locatie trecuta in autorizatie...trebuie sa fii cumva/undeva...eventual /p...lecat?
73 de YO5VAE - Edy

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO2EA » Joi Iul 28, 2016 9:07 am

Nu ar fi mai logic sa se foloseasca "/nr district" in loc de "/p"?
De ex: YO3FFF/7, YO5AVN/3, YO3JW/9, YO5ER/5 etc. Este de mare ajutor la un concurs UKW sa ai idee in ce district se afla statiile care opereaza din portabil. Acest sistem este aplicat de multi ani in multe tari europene... de ce trebuie sa reinventam gaura din cascaval?

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO3JW » Joi Iul 28, 2016 9:28 am

Buna
Este vara si multi sunt plecati in concediu!
Si persoana de contact desemnata pentru a primi propuneri in cadrul dezbaterilor noastre este plecata pana pe 16 august ac
Asa ca e posibil ca pana atunci sa se mai clarifice unele aspecte din "proiect"
Ce pot remarca este ca ultimul cuvant sigur il vor avea cei de la ANCOM !
Ca ne place sau nu, asta este adevarul.
Din cele de pana acum pot observa doua aspecte; Una constructiva si alta de "misto" a celor care comenteaza.
Indiferent in ce forma va fi adoptata acest "Regulament" noi cei care suntem beneficiarii va trebui sa o respectam. Ca ne place sau nu, asta este!
Referitor la articolul cu statiile de club si operatorii ei, si in regulamentul actual este prevazut ca la statiile de club operatorii optional vor transmite si indicativul personal. Insa atunci cand lucreaza de la o alta statie individuala trebuie sa adauge indicativul propriu.
Este posibil ca atunci cand s-a lucrat la noua varianata sa se fi facut o asociere
nefireasca!.
Cred ca acest aspect va fi lamurit si nu va fi nevoie sa se transmita, in orice imprejurare, ambele indicative.
Consider ca o abordare serioasa ar aduce mai multe sanse pentru lamuriri suplimentare.
Propagarea sa fie cu cei care lucreaza in banda!
73
Pit
PS Am vazut postarea lui YO2LZA. Cand sunt in alt amplasament, dar trecut pe autorizatie, nu trebuie sa transmit "/p"
In aceasta situatie am adoptat un nou stil de a da apel in care adaug "qth locatorul" ====> CQ YO3JW KN35FC
Acesta are si un avantaj. Corespondentul va sti ce locator voi transmite si doar se verifica cu ce urmeaza...
Asa corespondentul va sti de unde ii vine semnalul. Ori altfel va orienta antena pe maxim de semnal, daca poate!

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Joi Iul 28, 2016 10:27 am

Modificarile referitoare la tipul de statii se vrea cred eu o aliniere la regulamentul de radiocomunicatii in care intradevar statiile si indicativele sunt in functie de tipul constructiv: fixe, mobile si portabile. Astfel un indicative in retelele profesionale ar trebui sa fie ceva de forma XX NR. portabil, unde xx este indicativul retelei, numarul este numarul asociat in retea al echipamentului iar ultima este tipul de echipament folosit. Asta e regulamentul cu care retelele profesionale "defileaza". In cazul radioamatorilor nu cred ca ar trebui sa conteze decat cum era in regulamentul de dinainte de 89, care definea foarte clar .
Indicativul definea lucrul din amplasamentul/amplasamentele autorizate, Indicativul/P defineste ca statie emite din alt amplasament decat cel autorizat.
Indicativ/M ca statia respective este in miscare terestru cu cele doua variante suplimentare /AM si /MM.
Eu cred ca totusi acest lucru trebuie mentinut, altfel ne putem trezi la un moment dat luand exemplul lui Pit cu ceva de genul YO8DHD KN44NN ( sper sa nu gresesc exemplu) iar cand oamenii se uita cred ca l-am dat gresit fiindca locatorul e undeva in Marea Neagra.
NU este vorba de cearta sau de Gigi contra. Sunt lucruri pe care le putem propune ANCOM-ului si ei vor decide.

@ Mircea La definirea in articol al indicativului se foloseste prefixul YO, prin care eu inteleg un indicativ normal sau permanent cum vreti sa o luati. Definirea sufixului in continuare ca o posibilitate de combinatie de una, doua sau trei litere sugereaza sau poate sugera ca pentru un indicativ permanent se poate aloca suffix cu o litere si nu cred ca e cazul.


Propunerea gen YO8DHD/5 este buna dar cu ce ajuta sa zicem in cazul celor din Nasaud care urca pe munte tot in districtul lor, la fel si multi altii care urca sau pleaca in portabil tot in districtul lor.
Ultima oară modificat Joi Iul 28, 2016 12:48 pm de către YO8DHD, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo3gh » Joi Iul 28, 2016 12:10 pm

Buna ziua.

ref 5:
Nu vad de ce sa nu fie si radiocluburi de clasa mai mica decat clasa I, cu ce ar deranja , pot sa fie cluburi QRP , nu ?

ref
(5) Sufixul pentru autorizațiile de radioclub va conține trei litere, prima literă fiind litera „K”, prefixul indicativului fiind obligatoriu „YO”.

ANCOM a dat indicativ de club si cu alte litere , deci acest aliniat este depasit cam de mult , mai bine il scoate ca sa nu fie discutii. Vezi http://www.yo3ipa.webs.com/ , o asociatie care personal imi place foarte mult din mai multe puncte de vedere ( idee, hams din ea, :) ) .
Sa facem diferenta intre radioclub si asociatie ? Nu cred ca putem face diferenta intre radioclub si asociatie, eu cred ca radioclub sau asociatie trebuie sa fie acelasi lucru , altfel nu as mai intelege daca ARR este radioclub sau asociatie , Asociatia Radio-Clubul Romaniei are ind. YO9KYO, http://radioclubulromaniei.qpsc.ro/inde ... -romaniei/
Numai bine

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Vin Iul 29, 2016 2:45 pm

In privinta indicativelor cu o litera am inteles si aveti dreptate. In cealalta privinta nu va pot da dreptate. Retelele radio profesionale si autorizarea lor dupa anul 2000 conform regulamentului de radiocomunicatii, presupune o localizare foarte exacta a zonei de folosire. Pentru aceasta in cererea de autorizare apar aceste trei clasificari, fixe, mobile si portabile. Totodata tinand cond de acest lucru se face si atribuirea pe fiecare echipament a unor indicative unice care vor functiona doar in aria de deservire a retelei. Folosirea echipamentelor respective in alta zona decat cea autorizata se sanctioneaza conform regulamentului respectiv. La noi la radioamatori, nu conteaza cu ce echipament lucrezi atata timp cat vei folosi indicativul propriu si locatiile autorizate. Sau aceasta clasificare nu-si are rostul in regulamentul pentru radioamatori sau ea va trebui modificata si va delimita mai exact situatiile in care se foloseste alta locatie decat cea din autorizatii. Altfel nu vad de ce s-ar mai trece locatiile in autorizatie. Si daca eu sa zicem am in autorizatie o adresa din Botosani si in concediu plec la munte cum pot lucra? Autorizatia imi da dreptul doar de a lucra de la adresa inscrisa in ea. Cam asa vad eu lucrurile.

L.E. Nu cred ca ANCOM-ul nu este interesta de locul din care emiti. Situatie ipotetica. Sunt in concediu si lucrez cu puterea autorizata cu o sarma. Fac vraiste tot ce inseamna semnal tv pe o raza de 5-6 hoteluri la acordul cu antena pe care il am. Bineinteles cei de la hoteluri fac reclamatie la ANCOM si spun ca au auzit un indicativ asa cum il inteleg ei. Ce se intampla? Eu in autorizatie am doar dreptul sa folosesc locatia din autorizatie. NIcaieri in regulament nu e stipulate ca as putea sa lucrez din alta parte.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Vin Iul 29, 2016 3:19 pm

YO8RAA scrie:Ancom nu mai este interesat cu cine lucrezi (in trafic normal, dx. trafic local, concursuri, etc - nu se mai cere log)
73 Mircea YO8RAA


Articolul 13 spune expres ca pentru statiile de club trebuie obligatoriu tinut aceasta evidenta, iar pentru cele individuale, ANCOM poate solicita tinerea pe o perioada determinata.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Sâm Iul 30, 2016 6:44 am

Referirea la art 13 era legat de afirmatia dvs ca nu mai trebuie tinut log.
Referitor la ceea ce vreau eu sa zic, avem multi dintre noi autorizatiile care au trecute niste amplasamente. Nicaieri in draftul actual nu am vazut vreo referire legata de lucru din alt amplasament. In clipa in care acest nou regulament devine oficial vom pitea emite doar de unde suntem trecuti in autorizatie, alta optiune nu este stipulata. Despre asta e vorba.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo8cln » Sâm Iul 30, 2016 1:07 pm

Intreb si eu ( neavind inalte studii juridice ) , din punctul nostru de vedere , de ce trebuie modificat ceva ? 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8TK » Sâm Iul 30, 2016 2:13 pm

Simplu Ghita.O buna ocazie sa arate unii ca au "inalte " studii juridice. Nimic concret.Inafara de faptul unor explicatii oarecum jignitoare(esti in ceata,ai inteles prost ,esti in afara legii etc) Absolut nimic concret.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori