Avem colegi radioamatori in UK?

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Avem colegi radioamatori in UK?

Mesajde yo3luo » Dum Mar 04, 2018 10:35 pm

Salutari tuturor!

m-ar interesa si pe mine daca avem colegi radioamatori in UK! Am inteles ca in baza CEPT, pot opera numai denitatorii clasei I, nu si restul. Ma interesa care este procedura pentru a putea opera in UK pentru detinatorii altor clase, adica trebuiesc anuntate autoritatile, obtinut un anumit tip de autorizatie sau trebuie prezentat la examen ca si cei care atunci doresc sa isi inceapa activitatea!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Avem colegi radioamatori in UK?

Mesajde yo3fff » Lun Mar 05, 2018 9:19 am

Salut,

In 2015 am operat din UK cu indicativul din YO. Se transmite M/YOxxxx si se echivaleaza drepturile date de autorizatia din tara de origine, CEPT. Adica daca ai clasa I (cazul meu) poti sa operezi cu 400W in toata gama de unde scurte si cu 200W in VHF...sa zicem.
Regula in UK spune ca ai drept de operare pe indicativ din alta tara, fara sa anunti pe nimeni, timp de 3 luni. Dupa care trebuie sa aplici la OFCOM pentru autorizatie permanenta in UK. Asa am facut si eu. Intr-o saptamana, doua iti vine indicativul si gata...esti radioamator UK:)
Doar ca iti trebuie certificat CEPT! Autorizatia din YO este valabila cu zero!

Mai multe detalii gasesti pe site-ul OFCOM (ANCOM-ul lor) aici:

https://www.ofcom.org.uk/manage-your-li ... teur-radio

Altfel, radioamatorii din UK sunt prietenosi (cel putin asta a fost experienta mea) si iti ofera ajutor la nevoie.

73 de YO3FFF
Cristi

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Avem colegi radioamatori in UK?

Mesajde YO9IRF » Lun Mar 05, 2018 11:53 am

Salut,

Cu clasele a IV-a, III-a sau II-a nu poti opera din UK si trebuie sa dai examen pentru a obtine indicativ local.

Cu clasa I-a poti opera pana la 3 luni folosind M/YO7LUO (sau MM/ pentru Scotia, MI/ pentru Irlanda de Nord, MW/ pentru Tara Galilor etc) sau poti obtine indicativ local doar in baza certificatului de radioamator YO (echivalent CEPT HAREC T/R 61-02), completarii unui formular si a unei taxe de £20 (cei peste 75 ani sunt scutiti de taxa).

Daca ai nevoie de alte informatii, te ajut cu cea mai mare placere.

Razvan M0HZH / YO9IRF.

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Avem colegi radioamatori in UK?

Mesajde yo3luo » Lun Mar 05, 2018 4:09 pm

Multumesc de info, deci am inteles corect ca numai cu cls. I-a poti opera direct!
Eu daca am numai cls. a II-a ce pot sa fac concret??


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori