Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO4FZV
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 25, 2017 10:25 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde YO4FZV » Joi Iun 14, 2018 1:41 pm

Te salut Gelu
Ma bucur foarte mult sa aud de tine.
Bine ai revenit.
73 de Laur.

Ai pm.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Prelungire autorizatie

Mesajde yo3gh » Mie Sep 23, 2020 11:00 pm

Buna ziua poate a mai fost subiectul in discutie, nu am gasit info recente, va rog info actuale ptr prelungire - probabil un formular de completat de pe site Ancom, copie CI, poza ( dimensiune ? ) , vechea autorizatie. Va rog unde se trimit ? Se pot trimite electronic la o adresa de e-mail ?
Adica totul copii, poza electronica... sau autorizatia actuala si poza pe hartie in plic prin posta ? Unde ?
Cum se primeste noua autorizatie ? Posta sau electronic?
Multumesc si 73!
Dan YO3GH

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Prelungire autorizatie

Mesajde yo3fhm » Joi Sep 24, 2020 11:19 am

yo3gh scrie:Buna ziua poate a mai fost subiectul in discutie, nu am gasit info recente, va rog info actuale ptr prelungire

Salut Dane,

Pentru statiile individuale:
Art. 29. – (1) Prelungirea valabilitatii autorizatiei de radioamator se realizeaza în baza formularului-tip disponibil pe pagina de internet a ANCOM.
(2) Solicitarea prevazuta la alin. (1) se înainteaza cu cel putin 30 de zile calendaristice înainte de
expirarea valabilitatii autorizatiei, dar nu mai devreme de 6 luni pâna la aceasta data, si este însotita
de:
a) copia cartii de identitate
c) o fotografie color recenta tip pasaport 3x4 cm sau o fotografie color transmisa în format
electronic cu o rezolutie de minim 300 dpi si raport 9:7 .

NOTA: cererea de reautorizare trebuie s-o completezi (o poti face pe calculator), s-o listezi si apoi s-o semnezi olograf. In final, o vei scana , iar la ANCOM trimiti scan dupa cererea semnata.
Cred ca ar merge sa semnezi si electronic, caz in care poti trimite direct PDF, dar e mai bine sa suni si sa intrebi (daca ai la dispozitie o astfel de solutie).

Asta scrie in zona oficiala. Eu am trimis si scan dupa vechea autorizatie, iar pentru doamne s-ar putea sa fie necesar si un scan dupa certificatul de casatorie.

Contact: dl. ing. Câțu Aurel - ANCOM sv. radioamatori ptr Bucuresti
0372-845007 (mobilul il am, dar nu stiu daca e personal sau de sv. - asa ca nu-l postez aici).

Formulare iti trimit eu pe mail, sau iei de pe site-ul ANCOM sectiunea radioamatori.
In formularul de cerere, vei lasa un telefon de contact, la care vei fi sunat. Te vor intreba cum vrei sa preiei noua autorizatie - prin posta sau prin ridicare personala de la sediul ANCOM.
Si asta-i tot !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3gh » Joi Sep 24, 2020 12:27 pm

Cu scuze , tot intreb de adresa de email ptr ca la acel telefon nu raspunde nimeni :D si e fix deci Whatsapp no way ;))

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3hjv » Joi Sep 24, 2020 4:31 pm

Poza merge transmisa in format electronic. Eu am trimis una facuta cu telefonul si am iesit mizerabil. Deh, ma grabeam. :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3gh » Joi Sep 24, 2020 10:12 pm

Multumesc tututor , am trimis totul pe email, o astept acum la posta , daca nu ajunge o cer si electronic , si eu am facut poza cu telefonul , e trista dar merge :D

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3gh » Mar Sep 29, 2020 8:34 am

Revin - electronic nu se poate, doar posta sau personal , e un carton in fond, inca.
Numai bine

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo2msb » Mar Sep 29, 2020 12:07 pm

yo3gh scrie:e un carton in fond

E deja plastic!
... aștept cu interes să aflu cine-i primul care-l bagă în bancomat :lol:
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3gh » Dum Oct 04, 2020 6:52 pm

Gata a venit prin posta , asa e dr OM Sorin, ai dreptate, nu mai e format A5 plastifiat, e mic :D , ca si cardul de la medicul de familie :D pe care unii l-au bagat prima data in bancomat :o , deci ca un card de banca , asa cum e si permisul auto si cum o sa fie in scurt timp si CI-ul :D
A durat cred 3 zile toate prelungirea dupa ce am dat pe email toate doc in .pdf si .jpg, jos palaria Ancom ! E valabil 30 Jan 2021 - 30 Jan 2026, l-am facut din timp ca sa nu uit :D , stiam ca se poate cere reinnoirea cu max 6 luni inainte si min 30 de zile fata de data de expirare ( ok si dupa expirare se poate dar stai o perioada neautorizat in emisie :shock: ) . Cum in perioada Sarbatorilor am si alte preocupari omenesti , am actionat acum in Septembrie ca si acum 5 ani.
Numai bine si multumesc celor care mi-au dat info corecte si in particular


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori