Examen Radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3gh » Vin Noi 25, 2011 9:51 pm

Buna seara .
Ptr yo9fmp >>>> sa nu amestecam lucrurile : ANCOM, SRR , FRR … ;)
Cred ca raspunsurile de pe topic sunt clare . ;)
SRR reuseste sa asigure cursuri free , de acord e o mare realizare , management bun, membrii cotizanti , etc ....
ANCOM nu are in obiectul de activitate ” sponsorizarea “ ,... , ce face nu are legatura cu moralitatea , de ce ar avea , este o institutie cu reguli clare si cu oameni istetzi ...am fosti colegi acolo care dau clasa la radio multora.
Organizatorii examanelor – radiocluburile de exemplu, isi recupereaza banii cf politicii lor , fiecare cum considera , ptr ca sunt cheltuieli ale comisiilor , inchiriere sala , etc .... explicatie clara in raspunsuri.
Ref un “ inginer electronist inteligent “ care a picat examenul : ciudat :roll: . Un absolvent al fac El si Tc din IPB ( actual UPB ) , daca a facut sectia radio si i-a placut scoala , il trece fluierand :lol: , daca a facut alta sectie, dupa rasfoirea unei documentatii minimale , nu are probleme la nici un nivel. ;) . Poate au ceva probleme absolventi ai electrotehnicii , mecanicii , energeticii , etc , alte sectii din UPB unde cursul de DCE , este destul de minimal si nu este orientat pe studierea fenomenelor radio. Acestia trebuie sa invete notiunile radio ca oricare alt candidat , altfel . :cry: ..... la fel cei care au facut sectii tehnice ale Acad Militare ( sau cum se mai numeste astazi ) mai trebuie sa citeasca cate ceva inainte de examene ;) ...am prieteni buni care au absolvit Academia Tehnica si ...au picat cu brio :( ! Dar nu e o rusine sa inveti , la orice varsta , mai ales ca tehnica nu sta , vine peste noi 8-) ...
O seara buna tuturor ... sa fiti iubiti !

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO6EX » Vin Noi 25, 2011 10:11 pm

yo9fmp scrie:Va lansez o intrebare...
Situatia se poarta pentru tehno-operatorii radio din serviciul mobil-maritim,terestru,etc.

Periodic acestia sunt evaluati prin examen.


Greşit. Certificatul în cauză se prelungeşte dacă eşti în serviciu, cu adeverinţă de la locul de muncă. Doar dacă nu mai lucrezi în branşă se cere o re-examinare.

Cine se plânge acum de greutatea examenelor, habar nu are ce se cerea acum de ani.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo9fmp » Vin Noi 25, 2011 10:57 pm

Si eu sustin exigenta in examinare/sa nu se creada ca sunt pentru autorizarea incompetentei si examene sumare@blaturi!
Nu am fost de acord nici cu favoritisme la scoaterea unor probe practice(telegrafia).
De ce sa fie discriminari intre categorii de persoane examinate?
Si o evaluare periodica nu ar strica...
De ce Autorizatie pe viata?
Putem dezvolta subiectul la cunoasterea normelor de protectie a muncii dar si de respectare a traficului radio.
Cei ce le incalca pot fi sanctionati cu suspendare sau/si cu reexaminare...asta am sugerat in discutie ca s-ar putea implementa,vizavi de abaterile de la regimul circulatie rutiere.
La fel,dvs.discutati despre evolutia tehnicii.
Probele de examen trebuie adaptate noilor tehnologii,proceduri de lucru,nu numai la cunoasterea codului Q sau a alfabetului fonetic.
Sunt radioamatori in varsta care nu au auzit de moduri noi de lucru,de aplicatii informatice folosite in radioamatorism.
Nu stiu cat de rusinos ar fi un examen de confirmare al unei categorii sau clase de autorizare.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Vin Noi 25, 2011 11:08 pm

Dragul meu Marian, YO8RAA, o sa am impresia ca doresti sa ma persecuti!
Ce am vrut eu sa spun - si nu intleg de ce ai sarit in sus - este ca ANCOM NU PERCEPE NICIO TAXA PENTRU EXAMINARILE IN VEDEREA OBTINERII CERTIFICATULUI DE AMATOR!
Ordinara sau extraordinata, sesiunea ANCOM este gratuita!
Ce ma mira insa, este "viteza" cu care iei apararea unora care percep o taxa pe radioamatorism, iar pe altii ii condamni (vezi cazul cu balonul).
Mi se pare mie sau ai ceva personal cu SRR ori cu mine?
Cu ce ti-am gresit?
:P

PS
Stiu sigur, pentru ca si Societatea Romana a Radioamatorilor a cerut o sesiune speciala! Si nimeni nu ne-a cerut niciun leu!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo9fmp » Vin Noi 25, 2011 11:16 pm

In 2006 cand am dat ex de cls.a-I-a stiu ca am platit taxa de examinare.
Chiar s-a scos taxa aia?
De aia am intervenit.
Nu consider necesara taxa ptr examinarea amatorilor,asta fiind o pasiune si nu activitate comerciala.
Atat!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Vin Noi 25, 2011 11:21 pm

PPS pentru Mircea:

Cineva a pus o intrebare (argumentata) si dumneata ai dat o replica ce continea inexactitati ce dovedesc (iaca si legatura cu subiectul!) ca ar fi bine sa mai revezi Regulamentul pentru ca, nu-i asa, suntem radioamatori si ne pregatim si perfectionam continuu!
La o observatie fara nicio urma de atac, ati reactionat complet nepotrivit! Nu transform in nimic, doar ca prea afirmati cu voce tare niste inexactitati ( ca sa fiu delicat) verificabile, contribuind la un internet poluat de pareri aiuristice.
Faptul ca "indraznesc" sa argumentez in contra, nu mi se pare un motiv pentru reactiile dumitale, asa ca, de aici si intrebarea vis-a-vis de persecutie!

Marian, da, este scoasa orice taxa (ultima era timbrul fiscal de 1 leu) in urma modificarilor la Regulament din 2010.
Versiunea "consolidata" prezenta pe site-ul ANCOM nu a eliminat insa si Anexa care contine taxele! O inconsecventa pe care Mircea o foloseste aiuritor in sustinerea parerilor lui gresite. Nu e singurul subiect unde a invocat-o!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO8DHD » Sâm Noi 26, 2011 4:35 pm

Gresit si in cazul operatorilor radio unde carnetele se vizeaza periodic si la soferi inclusiv la cei care au si C si E unde permisele de conducere au o valabilitate si se schimba chiar fara viza medicala daca solicita preschimbarea inainte de a fi expirat permisul. Singurele - hai sa zicem autorizari - sunt pentru atestatul de sofer ceea ce este cu totul altceva.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 08, 2011 1:56 pm

YO8RAA scrie:Vad ca tii cu tot dinadinsul sa transformi forumul in cu totul altceva.
Te asigur ca directiva ITU este respectata si nu are nici o legatura cu sesiunile extraordinare cerute de anumiti organizatori in afar celor 2 sesiuni ordinare . Daca aveai ochi sa vezi gaseai si precizarea ca acea taxa reprezinta cheltuiel de deplasare a comisiei ptr care se elibereaza factura. Daca va trebui inchiriata si o sala fii sigur ca se va face cu acte in regula( nu cred eu ca SiverFox nu are sali - sau asta o crede un novice care nu a auzit de YO2BBB).
Ca dumitale ti-a zburat mintea in alta parte la mismasuri...e problema dumitale personala. Am inteles ca se poarta la o anumita societate. Speram sa nu devina obisnuita.
Daca tu crezi ca cei de la Deva cer o taxa "ca sa scoata un ban" , arata iar o anumita latura negativa de care nu poti scapa. PUNCT.
Felicitari celor de la Deva pentru organizare si bafta la examen.
73' Mircea


Dupa cum am mai anuntat (dar se pare ca astfel de informatii NU TREBUIE SA CIRCULE, la cererea Societatii Romane a Radioamatorilor, ANCOM - Directia regionala Bucuresti a organizat un examen pentru data de astazi.
Cu aceasta ocazie, am intrebat "in clar" si fara echivoc, daca ANCOM percepe taxe sau comisioane sau orice suma de bani pentru examinarile in sesiune speciala. Am mai intrebat si daca solicita acoperirea cheltuielilor de deplasare cu ocazia sesiunilor in alte localitati.
Raspunsul a fost NU. Nu se percepe niciun leu.
Asa ca, domnule YO8RAA, va rog sa nu faceti afirmatii neverificate, doar de dragul de a va contrazice cu alte persoane, in special cand acele persoane fac parte din Societatea Romana a Radioamatorilor.
Faptul ca la Deva, sau aiurea, se percepe o taxa de la viitorii radioamatori ramane de apreciat de catre fiecare, dupa propriul sistem de valori!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO8RAA » Joi Dec 08, 2011 3:27 pm

Deja ma apuca SILA. Nu cred ca mai are rost sa postez aici o factura si o chitanta fiscala ptr sustinerea unei sesiuni de examen in alta localitate in zilele de sambata/duminica (zile nelucratoare), doar ptr ca cineva doreste bagat in seama. Uite ca ..." nu-l bag" ... :D
Si nici nu voi pune la indoiala corectitudinea unei institutii care a eliberat acte legale ptr suma varsata in cont.
Unde sunt acte nu incape bla-bla de la diferiti pseudo-radiopomanagii ingamfati, retardati sau cu super-limbarnita.
O sa aplic proverbul popular "nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita".

p.s. orisice asemanare cu personaje care se vor neaparat bagate in seama pe acest forum este pur intamplatoare asa ca acest post nu necesita nici un raspuns ... doar daca nu apare vre-o unul "cu mintea odihnita". PUNCT

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 08, 2011 4:55 pm

Draga Mircea,
Daca este sa ma iau dupa anuntul oficial, pe pagina oficiala a ANCOM, astazi la Deva nici macar nu este un examen: http://www.ancom.org.ro/sesiuni-examinare_3538
Pe de alta parte, limbajul dumitale te descalifica, fiind plin de injurii directe.
Nu este vorba de ingamfare ci de modul in care anumite informatii sunt obstructionate, tot de catre radioamatori! Ori de mesaje inexacte care, odata propagate si citite de cei aflati pe la inceputul radioamatorismului risca sa se transforme in veritabile certitudini pentru ca, nu-i asa, daca le spune un om cu parul alb, trebuie, musai, sa si fie adevarate.
Dar, ce te faci cand acel om greseste?
Cata lume stie ce este RVSU? De ce nu se vorbeste decat pe la colturi despre aceasta initiativa?
Daca ne uitam in jur, factiunile de radioamatori YO sunt intr-un razboi inutil: o echipa face un repetor, cealalta echipa nu vorbeste neam pe el. Cineva intreaba ceva, si, daca un raspuns nu este pe placul altcuiva, incepe un mic razboi in care se ajunge la jigniri...
Daca doresti, ma voi stradui sa iti obtin o hartie oficiala din care sa rezulte ca ANCOM nu taxeaza nici macar cand se deplaseaza comisia.
Oricum, nu vad un raspuns de la nimeni de la Deva, raspuns care ar fi lamurit situatia. Oare de ce, daca lucrurile stau asa cum spui dumneata?
Sa ceri bani de la radioamatorii pe care ii inviti sa se inscrie la un examen nepublicat pe pagina oficiala ANCOM mi se pare foarte interesant dar si bizar in acelasi timp!
Nu pot sa iti dau replica cu care mi s-a raspuns la intrebarea legata de asa zisele "taxe", atunci cand am discutat la ANCOM despre ele! Poate in particular...
73 Mircea
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori