Examen Radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 08, 2011 4:55 pm

Draga Mircea,
Daca este sa ma iau dupa anuntul oficial, pe pagina oficiala a ANCOM, astazi la Deva nici macar nu este un examen: http://www.ancom.org.ro/sesiuni-examinare_3538
Pe de alta parte, limbajul dumitale te descalifica, fiind plin de injurii directe.
Nu este vorba de ingamfare ci de modul in care anumite informatii sunt obstructionate, tot de catre radioamatori! Ori de mesaje inexacte care, odata propagate si citite de cei aflati pe la inceputul radioamatorismului risca sa se transforme in veritabile certitudini pentru ca, nu-i asa, daca le spune un om cu parul alb, trebuie, musai, sa si fie adevarate.
Dar, ce te faci cand acel om greseste?
Cata lume stie ce este RVSU? De ce nu se vorbeste decat pe la colturi despre aceasta initiativa?
Daca ne uitam in jur, factiunile de radioamatori YO sunt intr-un razboi inutil: o echipa face un repetor, cealalta echipa nu vorbeste neam pe el. Cineva intreaba ceva, si, daca un raspuns nu este pe placul altcuiva, incepe un mic razboi in care se ajunge la jigniri...
Daca doresti, ma voi stradui sa iti obtin o hartie oficiala din care sa rezulte ca ANCOM nu taxeaza nici macar cand se deplaseaza comisia.
Oricum, nu vad un raspuns de la nimeni de la Deva, raspuns care ar fi lamurit situatia. Oare de ce, daca lucrurile stau asa cum spui dumneata?
Sa ceri bani de la radioamatorii pe care ii inviti sa se inscrie la un examen nepublicat pe pagina oficiala ANCOM mi se pare foarte interesant dar si bizar in acelasi timp!
Nu pot sa iti dau replica cu care mi s-a raspuns la intrebarea legata de asa zisele "taxe", atunci cand am discutat la ANCOM despre ele! Poate in particular...
73 Mircea
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 08, 2011 5:06 pm

... de fapt, Mircea, cred ca ai, pe undeva dreptate!
Adevarul este detinut doar de tine si de inca vreo doua personaje, simpatice de altfel.
Nu are rost sa tulbur eu, un pseudo-radioamator, naivitatea in care se complac unii.
Nu am niciun drept sa strig ca "Imparatul e gol" pentru ca mai sunt si altii asemeni.

Am onoarea sa va salut!

73 de yo3hjv, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo5pjb » Joi Dec 08, 2011 5:27 pm

Intrebare: Ce faci daca doi oameni iti spun ca esti beat ?

Asa scurt si la obiect:
- in 2009 cand am dat examenul pt clasa a-3a (sesiune ordinara) am platit taxa 1 ron (acea taxa de timbru)
- in 2010 cand am mers iar in vizita la ANCOM (tot sesiune ordinara), n-am mai platit (am intrebat ce si cum.. raspuns simplu: s-a scos taxa)
- in 2011 la fel (sesiune extraordinara)

End of story.

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo8cgr » Joi Dec 08, 2011 8:17 pm

Chiar ai dreptate - ,,NU TE PUNE CU PROSTU, CA ARE MINTEA ODIHNITA", mai ales daca face ,,Spiru haret". Dar mai stiu una; ,,NU TE PUNE CU PROSTU, CA NU STIE CE FACE" mai ales cand da citate din Confucius si altii. Chiar educatia va deosebeste. HI !
Multa ,,STIMA SI MANDRIE"

Pentru ceilalti : YO8CGR - Eugen

yo3vth

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3vth » Sâm Iul 07, 2012 11:56 am

Cind mai este examen in Bucuresti ? De fapt, cind incep inscrierile ? Mai am trei restante din patru pentru clasa a treia...

Daca ma poate ajuta cineva cu un link valid pentru chestionare online (FUNCTIONALE).

yo3vth

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3vth » Sâm Iul 07, 2012 12:14 pm

yo3gh scrie:Buna seara .
Ptr yo9fmp >>>> sa nu amestecam lucrurile : ANCOM, SRR , FRR … ;)
Cred ca raspunsurile de pe topic sunt clare . ;)
SRR reuseste sa asigure cursuri free , de acord e o mare realizare , management bun, membrii cotizanti , etc ....


Unde ma pot inscrie si eu la asemenea cursuri "free" !? BUCURESTI

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO8DHD » Sâm Iul 07, 2012 12:36 pm

Relatii cu privire la cursuri:
http://www.asrr.org/srr-acces-public/69 ... srr-portal
ei au mai organizat, eventual poti sa iei legatura cu ei.
DA, din pacate yo6kxp.org nu functioneaza la aceasta ora. Poate ca e o problema pe care o rezolva ei. Acolo aveai examene online cu subiectele de la ANCOM.

yo3vth

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3vth » Sâm Iul 07, 2012 12:52 pm

Supertare, multumesc ! Tocmai am descarcat formularul de adeziune.

E bine ca "Societatea Romana a Radioamatorilor este locul unde fiecare radioamator (autorizat sau doar pasionat) poate sa gaseasca atat informatie cat si sprijin si, cel mai important, este locul unde fiecare voce este auzita si ascultata."

In ce priveste http://www.yo6kxp.org/ a functionat ceva timp anul trecut dar se pare ca nu a mai platit nimeni hostingul.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO8DHD » Sâm Iul 07, 2012 1:41 pm

Nu ma refeream la inscriere sau altceva. Au scris cand au facut cursuri si examen plus (apreciez asta) un feedback la aceste examene. Probabil mai organizeaza si altii dar eu nu am citit despre ele.

yo3vth

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3vth » Sâm Iul 07, 2012 2:26 pm

Nici nu ma mai inscriu. :D Am vazut ca e cotizatia 150 lei pe an. :D

Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania e tot un "Club" !? Care ar fi diferenta dintre o asociatie si o societate, chiar observ ca sint cam multe "grupuri" !?

P.S.: Nu am gasit acel "feedback" de care ai scris mai devreme, daca ai timp da-mi te rog un link direct. Bine, nici eu nu prea stau mult in fatza monitorului, pui cind potzi. Tnx !

(Pentru ami face o parere, inainte de a merge pe carari umblate, trebuie sa vad mai intii "feedbackul"...). Ca sa nu ma dezorientez mai mult inaintea unui examen... :D


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori