Examen Radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO8DHD » Sâm Iul 07, 2012 2:38 pm

ARES nu exista INCA. A fost o propunere de proiect. NU stiu prea multe despre SRR dar au si radioclubul YO3KSR. Pe pagina lor a fost postat feedback-ul de care iti spuneam. In alta ordine de idei inainte de a nega ceva mai bine iei legatura cu ei, poate nu mai platesc cotizatia sau cine stie. Oricum ei au facut cateva proiecte si pentru asta trebuie bani. 150 roni pe an nu mi se pare mult, dar sunt constient ca sunt oameni care nu si-i permit. Inca o data i-a legatura cu ei sau cu cei de la radioclubul municipal Bucuresti parca in Popa Tatu. Succes in continuare!

yo3vth

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo3vth » Sâm Iul 07, 2012 2:58 pm

Da ok, poate ma duc Marti la Popa. Cu toate ca-mi doream sa aflu "doar ce exista" si nu "ce nu exista" iti multumesc mult pentru ajutorul in vederea pregatirii pentru examen ! :arrow:

Ma voi interesa de radioclubul YO3KSR. Sper sa nu fie doar minori :D

PRIMUL PAS A FOST FACUT. AM GASIT PAGINA: http://www.yo3ksr.ro/

spercaiauexamenul
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 23, 2015 11:55 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde spercaiauexamenul » Dum Apr 19, 2015 8:41 pm

Sper ca nu este prea tarziu sa intreb, desi imi facusem cont de cam 1 luna, contul nu imi fusesem activat (ii multumesc lui Ciprian Sufitchi pentru ca mi-a activat contul manual).
In 25 aprilie merg la Cluj sa dau examenul de radioamator, mai bine zis o restanta. Nu citisem deloc despre regulament cand am dat probele din 18 octombrie. Ma "gandeam" ca regulile de acolo sint de fapt reguli de bun simt :D.
Anul trecut cand m-am apucat sa rasfoiesc prin documentele de pe site-ul ANCOM (la adresa http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899) am vazut ca este un mic dezastru in ordonarea documentelor, denumirea lor si categorisirea lor.
Vreau doar sa ma asigur, este indeajuns de stiut ce scrie in "Regulamentul serviciului de radiocomunicaţii de amator din România - 1718Kb " pentru proba de reglementari (regulament)?

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde YO5PQQ » Dum Apr 19, 2015 9:05 pm

pentru proba respectivă, cam da.
http://examyo.scienceontheweb.net/ - neapărat de folosit acel site!
succes!

spercaiauexamenul
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 23, 2015 11:55 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde spercaiauexamenul » Joi Apr 23, 2015 10:47 pm

Multam YO5PQQ!
Data trecuta mi se pare ca m-a intrebat de ceva taxa. De eliberare autorizatie, cred. Nu mai tin bine minte. Treaba asta n-am vazut-o in regulament. Pacat ca nu am facut o poza la intrebari.

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Examen Radioamator

Mesajde yo4gga » Sâm Apr 25, 2015 12:12 pm

Astazi 25.04.2015 la ANCOM Directia Regionala Iasi incepand cu ora 9:00 a avut loc o sesiune ordinara pentru obtinerea certificatelor de radioamator. Datorita gazdelor care si de aceasta data s-au organizat ff bine ,a fost o atmosfera placuta si relaxata. Au fost candidati pentru toate clasele de autorizare. Mai mult de atat printre noi candidatii a fost si un preot imbracat cu vesminte preotesti care zic eu a intarit si mai mult frumusetea acestei pasiuni .Candidatilor le urez multa bafta pentru obtinerea certificatelor de radiomator iar iar gazdelor ANCOM Iasi multumiri pentru inca o organizare reusita.

Cu stima : Lucian
YO4GGA


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori