Elmer?

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
radio

Elmer?

Mesajde radio » Mar Iun 29, 2010 10:26 pm

Va salut!
Nu stiu cum se spune in românește elmer, dar sînt convins că nu trebuie sa explic aici termenul. Mentor?
Am nevoie de un elmer îngăduitor, care să mă ajute să trec peste primele 200 de întrebări pe care le pun și care sînt probabil dezarticulate. Locuiesc in Prahova, dau din cînd în cînd prin București.
Sînt catastrofal ca nivel de cunoștințe tehnice, dar sînt destul de articulat în rest. Cu alte cuvinte, pot spune în multe feluri că nu am priceput nimic :)
Ar mai fi de urnit și instalarea primului receptor, a primei antene... și tot așa.
Multumesc,

Avatar utilizator
yo6own
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iun 22, 2010 1:56 pm
Contact:

Re: Elmer?

Mesajde yo6own » Mie Iun 30, 2010 7:04 pm

Sper sa gasesti un elmer cat de curand in jurul QTH-ului sa iti si arate fizic una-alta, pana atunci poti sa-mi scrii pe PM si am sa incerc sa mai reduc din cele 200 de intrebari.
73 de Feri

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Elmer?

Mesajde YO9JAR » Mie Iun 30, 2010 8:07 pm

Gheorghe,
care sunt datele tale de contact?
Remus

radio

Re: Elmer?

Mesajde radio » Mie Iun 30, 2010 8:44 pm

Multumesc, v-am trimis mesaje personale cu detalii.
Pe curind :)
73

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Elmer?

Mesajde YO6OMD » Joi Iul 01, 2010 3:39 am

Cel mai bine este sa ajungi la radioclubul cel mai apropiat de casa,
acolo o sa gasesti indrumare.
Iar prin Bucuresti, o vizita la radioclubul central este binevenita.
Desi un Elmer, este o persoana care sa te indrume, tot studiul individual este de baza.
Asa ca o vizita la radioclub sau la palatul pionierilor la cercul de electronica te poate ajuta
sa gasesti bibliografia dupa care sa studiezi individual daca nu ai timp sa participi la cursuri organizate.
Dupa ce acumulezi cunostiintele de baza poti gasi sprijin la radioclub sa-ti construiesti si sa reglezi antena de unde scurte, sa instalezi aparatura de receptie si cine stie, poate in curand si cea de emisie, daca treci examenul pentru clasa 3-a.
Succes!

radio

Re: Elmer?

Mesajde radio » Sâm Iul 03, 2010 1:00 am

Draga YO6OMD,
Multumesc pentru sfaturi. Am vizitat un radioclub apropiat (la 40 km), am fost la un simpozion de radioamatori, incerc sa urmez pasii pe care ii sugerezi.
Sigur ca urmez un fel de program (dezlînat) de studiu individual. Insă din ce am citit pînă acum, și din experienta mea din alte domenii, relatia cu un indrumator nu are rostul sa "ardă" etapele, ci sa le sporească relevanța.
Am luat un receptor deja, pasul urmator e antena :)
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Elmer?

Mesajde yo3hjv » Lun Iul 05, 2010 12:44 pm

In Bucuresti, Radioclubul YO3KSR. zona Timpuri Noi.
http://www.yo3ksr.ro
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori