Callbook ANCOM Septembrie 2012

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo3hjv » Mar Sep 25, 2012 2:44 pm

Ma uitam pe rezultatele de la Maratonul vinului. Pe langa statie din Italia care acorda puncte, am observat ca a trimis log si statia YO3LGH.
Eu stiu ca este deja un YO2LGH, clasat de altfel pe un loc fruntas in acest "concurs".
In dreptul lui YO3LGH nu apare niciun nume!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9IRF » Mar Sep 25, 2012 4:30 pm

YO9IRF scrie:Am vazut ca au mai aparut indicative din Prahova, inclusiv dvs, YO9CHO; al meu tot lipseste. Am trimis un email la Ancom cu problema asta si i-am mentionat atat pe cei care s-au plans aici cat si pe alte forumuri.


Am trecut astazi pe la Ancom si am mentionat problema, s-au reparat greselile din callbook pe care le-am sesizat eu in email si am inteles ca mai lucreaza la el. Problema principala a fost ca s-a ocupat altcineva de treaba asta decat persoana care se ocupa in mod normal :).

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO8DHD » Mar Sep 25, 2012 7:15 pm

Clasamentul si arbitrarea banuiesc ca s-a facut cu un soft specializat. Aici au fost arbitrate logurile date de participanti (statiile care au dat puncte). Daca unul dintre acestia a inscris in logul sau un indicativ acesta va aparea in clasament. Este un fapt care apare in multe concursuri cand din graba sau din tastarea gresita apar indicative eronate. Este pacat si pentru statiile titulare care astfel pierd puncte.


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori