DIPLOMELE eliberate de FRR

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO3JW » Mie Feb 13, 2013 11:56 pm

Regulamentele si lista diplomelor eliberate se gasesc si la
http://yoawards.blogspot.ro/
Aduse la zi!
Daca se doreste ca in lista sa apara si alte diplome obtinute inainte de data prezentata, va rog a trimite datele respective la mine. Voi incerca sa le adaug in cel mai scurt timp.

De asemenea pot informa ca, daca se doreste, diplomele se pot solicita si direct la adresa mea, YO3JW, conform conditiilor stabilite.
E posibil sa le primiti mai repede!

Pe aceasta cale anunt ca pot crea pagini suplimentare si pentru diplome eliberate de catre alte structuri ale FRR, Totul este sa primesc informatiile necesare in forma completa(text si imagine, eventual istoricul eliberari lor, in format electronic)

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO9CHO » Joi Feb 14, 2013 7:33 am

Totdeauna am admirat pe cei "open mind".
Felicitari Pitt pentru modul deosebit in care faci promovarea radioamatorismului in YO.
In Martie, voi face o scurta prezentare a radioamatorismului YO si F, la o conventie a radioamatorilor din Auckland, unde am fost invitat pentru aceasta tema.Va fi o prezentare orientata catre domeniul VHF-SHF, fiind o bransa orientata in aceasta directie.Daca ma poti ajuta cu ceva material documentar sau idei, as ramane recunoscator. 73!

Aceleasi felicitari lui YO4PX. Sit-ul dvs, al lui Pitt, radioamator.ro si hamradio.ro cat si alte sit-uri la zi incerc sa le introduc in prezentare.va fi o expunere Power Point.
Regret insa lipsa unor pagini intr-o limba de circulatie internationala in sit-urile noastre.

@YO8RAA:
p.s. 1 - Nu ati vrea sa va gasiti alta persoana ptr socializare? Nu de alta dar nu as vrea sa fiu nepoliticos si sa pic in pacatul de a va ignora. Multumesc.

1. Nu eu v-am cautat pentru..."socializare"... se pare ca v-ati "socializat" singurel.
2.Va rog sa picati in acel pacat, despre care vorbiti, cu multumiri anticipate!

Subiect inchis pentru mine.
Ultima oară modificat Joi Feb 14, 2013 7:43 am de către YO9CHO, modificat de 2 ori în total.

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO7BPC » Joi Feb 14, 2013 7:37 am

Felicitări Pit YO3JW pentru această inițiativă! Chiar era nevoie de așa ceva! Avem un Program de diplome al FRR și ne mândrim cu el ! De ce să nu apară și mai multă transparență privind acest Program de diplome românești și să nu stimulăm astfel pe cât mai mulți radioamatori de a îndeplini condițiile de obținere a lor? Poate că-n blog am putea include și diplomele eliberate de radiocluburi!
E de remarcat că și înainte de momentul 01.07.2007 a existat activitate în domeniu care, poate, ar trebui, pe cât mai e încă posibil, să fie detaliată! Pe această cale fac un apel către posesorii de diplome românești obținute înaintea "preluării" de către Pit de a îi comunica acestuia detaliile privind diplomele deținute.
73 de YO7BPC, Mihai
73 de YO7BPC


YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO8RAA » Joi Feb 14, 2013 8:40 am

Asa cum am spus si mai sus Pit a avut o idee excelenta.
Daca va reusi sa adauge tot ce inseamna diplome YO (de la toti emitenti), va fi super.
Ar fi interesanta si o scurta istorie a acestor diplome.
Pit daca esti interesat iti pot pune la dispozitie materiale scrise cu diplomele YO si regulamentele lor inca din anii 1964-1965.
Deasemenea multa corespondenta cu YO3AC, YO3APG si YO3DCO legata de acest subiect atunci cand am facut reactualizarea diplomelor in 1994 ocazie cu care am tiparit si acea brosura in tiraj restrans.
Personal detin tot ce inseamna diplome YO-FRR de cand am devenit radioamator si pana in 2000.
Felicitari pentru YO9XC-Ovidiu care a reusit sa colectioneze 1004 diplome YO. Impresionant.
http://www.radioamator.ro/yodxclub/clasament.php?t=7
Felicitari Pit, felicitari Ovidiu.
73' Mircea

p.s. - cred ca am facut deja un mic pacat dar nu se pune ... ca e joi. :lol:

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO9FNP » Joi Feb 14, 2013 10:27 am

Inainte de a-l felicita pe Pit pentru demersurile de popularizare a diplomelor FRR, in calitatea mea de (inca) sportiv legitimat al FRR nu pot sa nu ma intreb:
1) In ce baza legala emite o persoana fizica diplome FRR? Din informatiile certe pe care le detin, Pit a refuzat categoric incheierea unui document clar cu FRR care sa stipuleze conditiile colaborarii. Profitand de faptul ca FRR nu si-a protejat sigla (la OSIM), de diplomele proprii nici nu mai vorbim, teoretic oricine poate emite diplome FRR. Sunt convins ca Pit o face cu acordul tacit al conducerii FRR.
2) De ce Pit solicita ca cererile de diploma sa ii fie trimise direct? In ce baza? Ce functie detine Pit acum in cadrul FRR, pentru a se ocupa de diplomele FRR? Din cate stiu eu, FRR are o comisie de diplome, coordonata de Mihai YO9BPX care isi face treaba constiincios! Cine tine evidenta acestor diplome, din moment ce ele sunt eliberate de Pit si nu de comisia specializata a FRR?
3) Cine emite documentele fiscale (factura, chitanta, etc) pentru contravaloarea acestor diplome? Primeste cineva vreo chitanta pentru contravaloarea acestor diplome, cu cererile expediate direct catre Pit? Nu sunt sume mari, dar este o chestiune de principiu...
4) Vreau sa emit si eu diplome FRR! Se poate? :o
M-am gandit mult inainte de a scrie acest comentariu, pentru ca nu vreau sa par un Gica-Contra. Insa atata timp cat la FRR lucrurile se fac in continuare pe principiul "merge si asa", aceasta organizatie nu va evolua in veci!
Cu respect,
Dan YO9FNP / YR9F

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: DIPLOMELE eliberate de FRR

Mesajde YO3JW » Joi Feb 14, 2013 12:08 pm

Oare???
"M-am gandit mult inainte de a scrie acest comentariu, pentru ca nu vreau sa par un Gica-Contra. Insa atata timp cat la FRR lucrurile se fac in continuare pe principiul "merge si asa", aceasta organizatie nu va evolua in veci!"
Sa aiba aceasta abordare ceva cu ce se pregateste cu o noua asociere de la Giurgiu!!?
De asta Dan a inaintat demisia sa din CA al FRR.
S-au poate ca si ceea ce merge sa nu mai mearga!
Cu tot respectul pentru cel care a scris cele de mai sus ma consider provocat. Nu am dorit sa scot la suprafata unele aspecte ale colaborarii cu FRR, dar este necesar ca unele lucruri sa fie cunoscute.
Dan, ca si mine, este un fost membru al CA al FRR si a avut acces la unele informatii.
Poate isi aduce aminte ca YO9BPX a fost insarcinat sa ma contacteze si sa discute aceasta problema. Aceasta intalnire a avut loc (ultima la Valea Calugareasca 2012!)si s-au stabilit urmatoarele;
Eu, adica YO3JW, voi continua sa eliberez diplomele in numele FRR pana la data incetarii din viata. Dupa aceasta data FRR va prelua pe un CD toata grafica realizata de mine si va putea sa le foloseasca in continuare. Urma ca YO9BPX sa faca un inscris cu cele de mai sus pe care ambele parti sa o semneze. Azi 14.02.2013 inca nu s-a produs acest document. Eu astept. Cei care doresc diplome sunt dispusi sa accepte??
Tot spre a se cunoaste! Acele pagini de blog le-am facut dupa ce am avut probleme cu aducerea la zi a pagini de la http://www.hamradio.ro. Dura mult timp si cu rugaminti! Asta m-a determinat sa fac acele pagini unde pot face actulizarea prompt!
Daca Dan, YO9FNP, doreste ca in numele noii grupari sa elibereze diplome are tot dreptul. Daca va dorii el sa elibereze diplomele in numele FRR, poate sa o faca, dar sa-si faca grafica proprie.
Si apropo de proprietatea intelectuala. Sigla FRR este o creatia a mea dupa o idee preluata de la YO3CV. Toate diplomele FRR sunt recreate de mine. Daca federatia doreste sa le foloseasca sunt dispus sa le vand drepturile de folosire.

Cu scuze de informatiile care pe unii ii va deranja!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Diplome FRR

Mesajde YO3JW » Lun Oct 27, 2014 1:01 pm

Azi am primit o cerere de la YO4BTB pentru diploma YO-1200
Felicitari Virgil !
De asemena mai este un asidu vanator de statii YO: YO2LGH
Aastept si de la el vesti.
Diplomele eliberate se pot vedea la http://yoawards.blogspot.ro/
Tot acolo se regasesc si regulamentle pentru obtinerea lor.
Chiar si pentru Diploma Bucuresti 555 !

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Diplome FRR

Mesajde YO3JW » Mar Feb 24, 2015 11:03 am


YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Diplome FRR

Mesajde YO3JW » Dum Mar 01, 2015 11:17 am

Pentru cei care vor sa-si imbunateasca scorul la diploma IARU-90
Incepand de azi sunt active 8 statii din Suedia
2015 03 01-2015 08 31
Distrikt Ø Län A + B SB90IARU
Distrikt 1 Län I SI90IARU
Distrikt 2 Län AC + BD SC90IARU
Distrikt 3 Län X Y Z SJ90IARU
Distrikt 4 Län S T W SD90IARU
Distrikt 5 Län C D E U SE90IARU
Distrikt 6 Län N + O 7S90IARU
Distrikt 7 Län F G H K M SF90IARU


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori