Asupra Art. 1

In acest forum se discuta propunerile de modificare a actualului statut al FRR.
Comentariile trebuie sa se refere strict la statutul FRR si sa analizeze articolele din proiect.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol (sau topic) distinct pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Asupra Art. 1

Mesajde YO9HSW » Mie Iul 08, 2015 12:09 pm

Acest prim articol este o incercare de asumare a unui trecut sau poate de a capata o anume legitimitate, desi ambele sunt inutile.
Se cunoaste, conform celor publicate de YO3APG(SK), ca la <<La 25 februarie 1948, Tribunalul Ilfov, Sectia Notariat, a autentificat Procesul Verbal de Constituire si Statutele luând fiinta "Asociatia Amatorilor de Unde Scurte din Romania">> Este drept ca aceasta asociatie a trecut prin tot felul de forme de reorganizare pentru a ajunge la structura de astazi. Legal, insa, FRR nu are nicio legatura cu organizatia ce a functionat in perioada interbelica iar asumarea trecutului poate fi cel mult retorica.
Formularea actuala este ridicola, putem reduce la absurd si sa spunem ca Armata Statului Român a fost infiintata in anul 106 sub numele de Legio XIII Gemina, pentru ca in evul mediu sa se numeasca Oastea Tarii, etc.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO3JW » Mie Iul 08, 2015 3:08 pm

Poate asa ar fi mai corect:
Art.1 Activitatea organizata in domeniul radioamatorismului in Romania este mentionata inca din 1936. Sub denumirea actuala " Federatia Romana de Radioamatorism" este cunoscuta din 1967. In 17.11.2001 se reorganizeaza sub denumirea de "Federatia Romana de Radioamatorism" in conformitate cu Legea 69/2000

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO4BKM » Joi Iul 09, 2015 11:46 am

Mereu şi mereu se schimbă pălăriile aceleiaşi Mării! Ce legatură are FRR de azi cu AARUS din perioada interbelică? De ce trebuie insinuat că pe atunci ar fi fost tot ceva asemănător cu FRR? Căutaţi statutul AARUS, are mai puţin de 2 pagini şi nu are absolut nimic comun cu FRR. Corect şi serios, cum se face în orice statut, Constituţie sau altceva asemănător, statutul FRR trebuie început cu definirea obiectivului care este în funcţiune, nu cu ce a fost ... altceva pe vremuri. Cum remarca YO9HSW, se încearcă o inutilă asumare a unei legitimităţi, o legitimitate jalnică şi falsă adaug eu. Care, denaturând sau diluând adevărul istoric, crează o puternică derută în rândul celor mai tineri. Ideea nu este nouă. În romanul 1984 (George Orwell) dar şi în alte scrieri (Biserica Neagră de A.E. Baconsky) există câte un "Minister al adevărului" (sau asemănător) care are ca sarcină să rescrie în fiecare zi o altă istorie pentru interesele de moment ale prominenţilor. [b]The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing ... Singurul lucru necesar ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic[/b] (Edmund Burke, 1729-1797, orator şi om politic englez). 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO6EX » Lun Iul 13, 2015 11:52 am

Ref: Art.1
- La desfiinţarea AVSAP, radioamatorismul a fost trecut sub egida UCFS (mai târziu CNEFS), la data de 1 iulie 1960 sub denumirea Radioclubul Central, denumire preluată de la AVSAP.
- La 28 Martie 1961, ia fiinţă FSAR - Federaţia Sportului Aviatic şi Radio, în cadrul căreia funcţiona CCSR - Comisia Centrală a Sportului Radio.
- FRR sub denumirea actuală a fost înfiinţată la data de 30 August 1967, funcţionând sub egida CNEFS.

Sper ca în noul statut să se respecte adevărul istoric privind Federaţia Română de Radioamatorism şi al cărui urmaş este.
Nu foloseşte nimănui răstălmăcirea unor date istorice.
.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO4BKM » Mar Iul 14, 2015 9:30 am

Poate este bine să ne uităm şi în grădina altora. Iată cum începe statutul diferitelor federaţii sportive, am ales patru din ele care pot fi reprezentative prin aria de cuprindere sau prin natura activităţilor:

La fotbal, art. 1 defineşte termenii specifici, federaţia este definită la art. 2. Nu se face nicio remarcă la trecut deşi în perioada interbelică au existat structuri de tip federaţie.
Art. 2
(1) Federaţia Română de Fotbal (FRF) este persoană juridica de drept privat, de utilitate publică, fără scop lucrativ, autonomă, neguvernamentală şi neutră din punct de vedere politic, religios şi etnic.
http://www.frf.ro/public/images/uploads ... Fotbal.pdf

La atletism, o ramură sportivă cu tradiţie, la art. 1 se definesc termenii specifici, federaţia este definită la art. 2. Se arată corect ce structură sportivă continuă şi se vede că este vorba tot de o federaţie.
Art. 2.
(1) Federaţia Română de Atletism este continuatoarea de drept a Federaţiei Sportive Naţionale de Atletism ce a funcţionat ca persoană juridică de drept public în subordinea Ministerului Tineretului şi Sportului, devenind persoană juridică de drept privat, de utilitate publică, prin reorganizarea dispusă de Legea educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000.
http://www.fra.ro/fisiere/1379592796.pdf

La modelism, o ramură mai apropiată de radioamatorism, nu se face nicio referire la alta structură din trecut ci se arată clar de caând funcţionează în structura actuală.
Art.1. Denumirea federaţiei este Federaţia Română de Modelism, prescurtat F.R.Md. Federaţia Română de Modelism s-a înfiinţat în 1968 în cadrul fostului Consiliu Naţional pentru Educaţie Fizică şi Sport şi a funcţionat fără întrerupere sub această denumire, ca federaţie sportivă naţională subordonată Ministerului Tineretului şi Sportului.
http://www.frmd.ro/FRMD/statut.htm

Oina a fost in trecut marele nostru sport naţional, întrecea fotbalul. Din perioada interbelică a existat o federaţie de oină, deci actuala federaţie continuă firesc o structură din trecut, cu aceeaşi formă de organizare. La art. 1 se definesc termenii specifici, definirea federaţiei se face la art. 2.
Art.2. Federaţia Română de Oină a fost fondata in anul 1932, devenind persoana juridica de drept privat, de utilitate publica, in anul 2002, prin reorganizarea dispusa de Legea nr. 69 din 28 aprilie 2000 (actualizata) a educatiei fizice si sportului.
http://froina.ro/reglementari/statute/statut/

Concluzie: Formulările sunt clare şi nu fac trimitere la ce nu a existat vreodată. Nu se fac false legitimări pe considerente de vechime şi încercarea de a asimila în forţat forme de organizare. De ce FRR nu se poate defini simplu, cu precizarea momentului când a fost înfiinţată prima structură de tip federaţie apoi să nuanţeze caracterul ei de azi?
Se pare că se menţin racilele din trecut, când catastrofele economice tot mai profunde la scară naţională erau acoperite cu trecutul istoric falsificat. Înainte de 1989 circula un fel de banc: arheologii trebuiau să găsească urgent carnetul de UTC-ist al lui Decebal, pentru întărirea unei anumite legitimităţi. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO4SI » Mar Aug 25, 2015 11:34 pm

Comentariile anterioare sunt edificatoare. Tineretului trebuie sa i se prezinte istoria reala. Asa cum suna art.1 este ca si cum Hitler, Stalin, al doilea razboi mondial si totalitarismul nu ar fi existat. Ce carte groasa s-ar putea scrie despre istoria radioamatorismului de la aparitie pana in prezent ! Daca Art.1 ramane asa cum este acum, voi intra in greva foamei, in fata sediului FRR, in amintirea parintilor mei !! In noiembrie eu voi implini 74 de ani ! Am trait istoria. Am crescut si m-am format cu doua fetze. Una, cea de acasa, cu adevarul, si alta cea de "afara", asa cum o doreau conducatorii. Nu pot sa uit: "Puii mamei, aveti grija ce vorbiti pe afara !!..." ne spunea mama. 73s ! Mircea = yo4si

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO3JW » Mie Aug 26, 2015 12:18 pm

Art.1 Activitatea organizata in domeniul radioamatorismului in Romania este mentionata inca din 1936. Sub denumirea actuala " Federatia Romana de Radioamatorism" este cunoscuta din 1967. In 17.11.2001 se reorganizeaza sub denumirea de "Federatia Romana de Radioamatorism" in conformitate cu Legea 69/2000
Mai sus este propunerea de modificare a art.1. Sper ca va fi in acest spirit!
Ce legatura are cele scrise in propunere cu Hitler, Stalin sau cine o mai fi! Din cele cunoscute radioamatorismul in forma organizata este din 1936.
Denumirea de Federatia Romana de Radioamatorism este din 1967 cand era la UCFS-ul de atunci.
In 2001 s-a reorganizat sub denumirea "Federatia Romana de Radioamatorism" conform cu legea Sportului.
Pentru asta vrei sa faci greva foamei??
Asa cum este in propunerea FRR este o chestie stupida!
Pe de alta parte suntem in 2015! Peste 10 ani nu a deranjat pe nimeni (hi) Acum deranjeaza!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO9HSW » Mie Aug 26, 2015 4:54 pm

Pit, daca ne explici ce legatura are AD 1936 cu FRR s-ar putea sa intelegem ceva. De ce ii tot dai zor cu activitatea hamradio din 1936? Nu are nicio logica. Eu nu inteleg din asta decat o incercare prosteasca de a trage ceva spuza pe turta FRR.
De ce spui ca FRR este cunoscuta sub actuala denumire din 1967? Vrei sa insinuezi ca de fapt ea exista de mult mai inainte (poate chiar din 1936, :lol: hi) si din '67 doar si-a schimbat denumirea. Lasa, domnule, traco-getii sa doarma linistiti, fii barbat si spune asa: "Art. 1: Fratilor, ne-am constituit in 1967, actul de constituire No xxx, judecatoria Y, membri fondatori Ghita, Mardare si Elefterie, iar in 2001 ne-am reorganizat conform legii...". Si cu asta basta! Ce tot ne aburesti cu inaintasii, mostenirea aia nu e a voastra, a frr-istilor... nu v-o mai asumati degeaba.
Ceea ce vrea sa puna Mircea, si ai inteles foarte bine, dar nu vrei sa recunosti, este ca lumea s-a saturat de mizeria mistificarii si asumarii idioate a trecutului in folosul hranirii anumitor bizoni (sau crocodili - daca preferi).

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO3JW » Mie Aug 26, 2015 8:16 pm

Daca tot vrei, te rog sa faci o propunere concreta.
Adevarul este ca radioamatorismul in forma organizata exista in Romania din 1936.
Nu s-a facut referire la denumire, ci la existenta acestei activitati. Nu se zice nicaieri ca este continuatoarea lui x sau z.
Ca undeva, cineva, nu agreaza personal o idee, este dreptul lui constitutional sa o aiba. Poti contribui, dar aprobarea se va face in cadrul legal.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde n2yo » Mie Aug 26, 2015 8:22 pm

Din proiectul de statut, in intregul sau, rezulta ca FRR nu doreste sa mai reprezinte radioamatorismul YO, nici macar la IARU, ci doar interesele membrilor din cluburile afiliate. Prin urmare istoria radioamatorismului din primul paragraf nu are nicio legatura cu Federatia, al carei principal obiectiv sunt sporturile cu undele radio. Radioamatorismul in forma organizata exista din 1936, dar acesta poate fi subiectul unor carti de istorie, nu al statutului FRR.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Proiectul de statut al FRR”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori