Asupra Art. 1

In acest forum se discuta propunerile de modificare a actualului statut al FRR.
Comentariile trebuie sa se refere strict la statutul FRR si sa analizeze articolele din proiect.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol (sau topic) distinct pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO3JW » Vin Aug 28, 2015 10:46 am

Buna YO8DHD
Problema reprezentarii la IARU se pare ca devine una interesanta.
Probabil ca expresia: "reprezintă interesele radioamatorilor români din cluburile afiliate." ar trebui inlocuita cu formularea: "reprezintă interesele radioamatorilor români care au achitat taxa IARU"
In acest fel nu ar mai fi nici o discrepanta intre cei cu CIS , fara CIS sau pur si simplu, asa numitii "neafiliatI".
Cine plateste taxa poate fi reprezentat.
O alta problema este ce se doreste de la IARU?
Asa cum federatia nu vine sa faca treaba cluburilor, care fiecare functioneaza pe baza propriilor statute sau regulamente, tot asa IARU nu vine sa faca treaba federatiei.
La IARU se iau decizii care sunt recomandari pentru tarile membre. O tara poate fi reprezentata de o singura organizatie nationala. Pana in acest moment FRR indeplineste aceste conditii. Daca si alti vor sa participe, din punctul meu de vedere, sunt binevenite, atata vreme cat se doreste binele radioamatorismului din Romania.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO8DHD » Vin Aug 28, 2015 11:09 am

Corect draga Pit, sunt corectii care ar trebui facute. Momentan FRR este asociatia care ne reprezinta la IARU, pe toti radioamatorii romani care platesc taxa. Dar schimbarea articolului in statut la forma actuala da loc la interpretari care dau apa la moara altora. NU sunt membru ARR pentru acelasi motiv pentru care nu am vrut sa fiu nici al SRR desi aceasta societate se suprapunea destul de mult cu ceea ce credeam eu ca ar trebui sa fie o societate nationala. - clauza drept de veto Dar sunt prin clubul la care sunt membru, afiliat la FRR si mi se pare normal sa incerc sa corectez niste greseli care pot da loc de interpretari. Pentru FRR eu nu pot face direct nimic, dar fac pentru clubul meu fara a "scoate ochii" cu ceea ce fac, la fel ca multi alti hami din clubul din care fac parte si din alte cluburi. Chiar daca nu sar in ochi aceste lucruri, poate marunte, aduc un plus si FRR. Si ma repet pana cand cineva va intelege acest lucru. De ambele parti - si al membrilor si al federatiei - exista si drepturi si obligatii legale care trebuie respectate. Orice petitie sau propunere catre FRR se face prin cluburile afiliate, la fel cum FRR este obligata de lege sa raspunda la acestea pozitiv sau negative, intr-un termen legal .

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde yo5ajr » Vin Aug 28, 2015 5:03 pm

D - aici e buba - una din cele multe al FRR, trecand sub dulap in modul cel mai "democratic" si in plina "concordanta" cu vechiul Statut, jalbele inaintate de catre chiar unele cluburi afiliate, inventand "vicii de procedura" dar nici asta nu au catadicsit sa comunice initiatorilor. (Cel putin doua cazuri care inca nu sunt incheiate din acest an!) Acum chiar daca afiseaza cele mai bune intentii pentru radioamatorism(ca noul Statut) cu greu va recastiga increderea radioamatorilor in general. Cu totii mai facem greseli dar depinde daca si recunoastem si asumam. As atrage atentia Art.76 - lit. C, D, E, F - sa studiati si cred ca ajungeti la concluzie ca acele prerogative nu ar trebui sa incarce umarul "firav" al unui Presedinte - ar fi indicat sa asume CA al FRR. Dar va las sa contemplati. In rest - Dumnezeu cu mila. 73 si succes in YODX HF. Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde yo8cln » Lun Oct 05, 2015 8:55 am

A fost CA al frr ! La qtc s-a spus ca o sa apara date pe hamradio.ro ! Deocamdata nimic (o fi voluntarul in concediu ?) Am auzit lamentari cum ca cluburile nu au prea fost bagate in seama , ca CA nu asculta pareri... (cind am spus asta acum mai bine de un an un "mare" radioamator m-a facut "pasare de balega" ). Curios ca nu apare niciun feedback de la aceasta "adunare" . Ati jurat sa pastrati secretul ? Felicitari ! 73 ! de yo8cln.

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO8RFS » Lun Oct 05, 2015 12:14 pm

yo8cln scrie:A fost CA al frr ! La qtc s-a spus ca o sa apara date pe hamradio.ro ! Deocamdata nimic (o fi voluntarul in concediu ?) Am auzit lamentari cum ca cluburile nu au prea fost bagate in seama , ca CA nu asculta pareri... (cind am spus asta acum mai bine de un an un "mare" radioamator m-a facut "pasare de balega" ). Curios ca nu apare niciun feedback de la aceasta "adunare" . Ati jurat sa pastrati secretul ? Felicitari ! 73 ! de yo8cln.

Feedback la ce? Secret nici atit ! Doar ca este greu de recunoscut ca s-au dus...si au venit.... Asta e modul respectuos de tratare a cluburilor de catre cei care inca mai pastoresc FRR....... Sa speram ca nu pentru mult timp. Odata tot trebuie sa se faca lumina ! :mrgreen:..... sau macar o luminita ...ceva tot o sa fie :lol:

YO5DNA
Mesaje: 24
Membru din: Joi Oct 18, 2012 7:43 pm
Contact:

Re: Asupra Art. 1

Mesajde YO5DNA » Lun Oct 05, 2015 4:22 pm

În QTC-ul local de la YO5KUC reprezentantul nostru YO3ITI a făcut o informare. Excluderea radioamatorilor din FRR continuă. Motivul fals invocat este o restrângere a reprezentativității doar la cea sportivă. Această activitate complexă, radioamatorismul, limitată la doar o singură componentă nu mai poate fi reprezentată de FRR. Acest organism impus de lege, pe lângă faptul că este populat de indivizi ce nu pot înțelege diversitate activităților desfășurate de radioamatori, se vrea și un obstacol ce limiteze pe toți membri la o activitate zis sportivă.
Vedeți azi Campionatul Național de unde o fi, se dă startul, cine ajunge la final așteaptă pe ceilalți și iar start de patru ori azi, 05.10.15 și repetir încă patru ture săptămâna viitoare.


Înapoi la “Proiectul de statut al FRR”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori