Art. 14 - Scopul FRR

In acest forum se discuta propunerile de modificare a actualului statut al FRR.
Comentariile trebuie sa se refere strict la statutul FRR si sa analizeze articolele din proiect.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol (sau topic) distinct pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Art. 14 - Scopul FRR

Mesajde n2yo » Vin Iul 10, 2015 12:06 am

Citez integral articolul 14 din proiect, referitor la scopul FRR:

Art.14 Federaţia Română de Radioamatorism are ca scop principal organizarea şi dezvoltarea practicării radioamatorismului în cluburile afiliate de pe întreg teritoriul ţării şi, prin intermediul acestora, implementarea unui sistem organizat de selecţie, pregătire şi participare în competiţii, în vederea dezvoltării activităţilor de performanţă şi obţinerii unor rezultate sportive de prestigiu pe plan naţional şi internaţional.


Iata si articolul despre scopul FRR din actualul statut:

Art.15 Federaţia Română de Radioamatorism are ca scop principal organizarea şi controlul practicării radioamatorismului în România, extinderea radioamatorismului pe întreg teritoriul ţării, precum şi aplicarea unui sistem organizat de selecţie, pregătire şi participare în competiţii, în vederea dezvoltării performanţă şi obţinerea unor rezultate de prestigiu pe plan naţional şi internaţional.


(in paranteza fie spus, in actualul statut lipseste cu desavarsire articolul 14, se sare de la 13 la 15)

Aceasta este cea mai importanta schimbare din statut, in opinia mea. Articolul 14, care justifica existenta FRR si face tranzitia catre obiectivele care trebuie atinse de FRR pentru atingerea scopului, atribuie Federatiei o arie de acoperire limitata. Potrivit proiectului, FRR nu mai organizeaza si controleaza radioamatorismul in Romania (modificare bine venita), ci "organizeaza şi dezvolta practicarea radioamatorismului în cluburile afiliate de pe întreg teritoriul ţării". Deci numai in cluburile afiliate. Mai departe articolul detaliaza scopul FRR: "implementarea unui sistem organizat de selecţie, pregătire şi participare în competiţii, în vederea dezvoltării activităţilor de performanţă şi obţinerii unor rezultate sportive de prestigiu pe plan naţional şi internaţional". Prin urmare scopul este legat de activitatile sportive, aria de acoperire fiind zona cluburile afiliate.

Prin acest articol FRR isi restrange foarte mult competentele si lasa domenii neacoperite, in care o asociatie reprezentativa nationala ar trebui sa se implice. De pilda in relatia cu ANCOM, pentru depistarea si eliminarea interferentelor radio, atribuirea de noi benzi, actiuni disciplinare etc, sau in relatia cu leguitorul pentru introducerea de proiecte de lege in favoarea instalarii de antene, sau promovarea radioamatorismului ca hobby in locuri in care aria de actiune a cluburilor afiliate nu exista si in multe alte domenii in care radioamatorismul reprezinta mai mult decat concursuri prinse intr-un calendar competitional recunoscut de FRR.

In plus, scopul definit in articolul 14 nu justifica o serie de obiective, cum ar fi "organizarea Reţelei Naţionale de Radio-Urgenţă" (art. 15 j). Aceasta retea nu are nimic in comun cu cluburile afiliate, a caror existenta este justifica de concursurile de radioamatori sau cu activitatile FRR, legate exclusiv de competitii, prin definitie. Intr-o astfel de retea care intra in functiune in caz de necesitate radioamatorii sau/si cluburile implicate nu ar trebui sa aiba nimic in comun cu afilierea sau neafilierea la FRR.

Prin urmare articolul 14 ar trebui revizuit ca sa acopere un domeniu mai larg de preocupari, care sa justifice toate obiectivele de la articolul 15 si eventual sa dea posibilitatea de adaugare a altora noi, care sa se poata alinia la cerintele IARU pentru o asociatie nationala. Daca totusi FRR doreste sa se preocupe exclusiv de sport, atunci ar trebui ca aceste sarcini de coordonare a activitatii de radioamatorism la nivel national sa fie cedate unei alte organizatii.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Art. 14 - Scopul FRR

Mesajde YO4BKM » Vin Iul 10, 2015 7:18 am

Am convingerea ca toate demersurile facute pe acest forum, dar si cele care se (mai) fac din randul cluburilor afiliate sunt zadarnice. Din experienta atator decenii de FRR sunt convins ca machiavelismul la nivelul acestei structuri este atat de bine rodat incat tot ce se comenteaza nu face altceva decat sa legitimeze intr-un mod aparent democratic orice abuz din statutul FRR, pe simpla observatie ca "a fost supus discutiei publice, am acceptat in mod firesc numai propunerile facute prin cluburile afiliate, am tinut cont de toate etc etc" deoarece in FRR se stie foarte bine ca niciun sistem nu se reformeaza din interior, este un principiu fundamental din teoria sistemelor. Astfel se exploateaza foarte eficient buna credinta a unei majoritati subtil manipulata. Avem totusi noroc ca putem exista si in afara FRR, lucru imposibil acum peste 25 de ani in urma. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Art. 14 - Scopul FRR

Mesajde yo5ovm » Vin Iul 10, 2015 5:22 pm

NU statutul FRR este problema,ci,mentalitatile retrograde a celor ce conduc destinele FRR ! Putem face cel mai bun statut din lume,daca raman aceasi comunisti inraiti,gandire retrograda,limbaj de lemn, securisti, la conducere,geaba,fratilor ! Nu statutul ne face radioamator,ci echipamentele si antenele !
73 tuturor si cat mai multi in concursul ce urmeaza !

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Art. 14 - Scopul FRR

Mesajde YO3JW » Lun Iul 13, 2015 8:56 am

Dragul meu DOMN Tavi
Raman surprins de cele scris de Dvs.
"Din experienta atator decenii de FRR sunt convins ca machiavelismul la nivelul acestei structuri...."
Pana cand exista YO3APG, Vasile, nu am auzit niciodata pe cineva sa aiba o astfel de parere despre FRR.
Dupa cate stiu, cu exceptia celor autorizati in ultimii ani, toti am fost membrii ai FRR. Si dumneata esti din aceasta categorie!
Cand a fost bine....
Se pare ca da bine sa fim radicali.
Daca se propune o dezbatere, apoi sa fie o dezbatere cu propuneri concrete.
Eu sunt convins ca orice propunere este binevenita, insa sa fie facuta catre FRR si nu aici pe forum. Poate cei din conducerea FRR mai citesc ceea ce se comenteaza, dar propunerile trebuie sa fie concrete si adresate catre FRR.
Cred ca orice propunere va fi bine venita.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Art. 14 - Scopul FRR

Mesajde n2yo » Lun Iul 13, 2015 10:25 am

Printre regulile acestui forum sugeram ca discutiile dedicate articolelor din proiect sa nu se amestece, pentru a avea la sfarsit un material bine structurat. Prin urmare propun aceasta aceasta discutie sa continue pe tema articolului 14, alte topicuri putand fi deschise din acesta pagina apasand butonul Topic Nou.
In acelasi preambul explicam ca deoarece conducerea FRR asteapta comentarii de la cluburile afiliate si nu ia in considerare discutiile pe acest forum, inainte de data limita propunerile facute se vor centraliza si vor fi trimise unei asociatii afiliate care sa le adauge la propunerile acesteia.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Proiectul de statut al FRR”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori