Cand se demit membrii FRR?

In acest forum se discuta propunerile de modificare a actualului statut al FRR.
Comentariile trebuie sa se refere strict la statutul FRR si sa analizeze articolele din proiect.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol (sau topic) distinct pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo5er » Joi Iul 23, 2015 2:01 am

Cand se pot demite membrii FRR? Este vre-un articol in statut care sa poata da drept de veto si radioamatorilor pe care FRR zice ca ii reprezinta? Sau totul se decide in CA cu vot aiurea de genul 11 din 20 voteaza statutar ... complet aiurea.
Ar trebui sa existe un articol care sa te faca sa iti dai singur demisia cand "colegii radioamatori" iti sugereaza ca esti incompetent :twisted:

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo9rij » Joi Iul 23, 2015 8:06 am

Septy, felicitari pentru intrebare. Sunt convins ca vei primi un raspuns competent! Hi! Totusi de curand incercam sa il lamuresc, in alta postare, pe YO3JW de ce radioamatorii neafiliati sunt interesati activitatea FRR. Motivul, este pentru ca FRR ne reprezinta si pe cei neafiliati, prin diferite foruri. Daca cluburile afiliate sunt multumiti de mediocra activitate a celor care ii reprezinta nu acelasi lucru as putea sa afirm si eu. De fapt nu ne reprezinta pentru ca eu personal, nu ma regasesc in incompetenta cu care sunt reprezentat de FRR. De exemplu in grupurile de lucru la IARU REG 1, sunt reprezentati doar sportivii, noi cei care suntem "nesportivi" nu avem nici un drept si nu suntem mentionati nicaieri desi IARU traseaza clar ca si obiectiv asigurarea reprezentativitatii si a celor neafiliati. FRR din pacate (sau din fericire) habar nu are care ii sunt indatoririle fata de radioamatori. IARU a fost notificat si de acest aspect! 73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo5ajr » Joi Iul 23, 2015 1:30 pm

Lucrurile sunt simple si au devenit oportune. Noul Statut va fi pus pe tapet pentru aprobare in fata AG extraordinara al FRR in luna Septembrie. Da- AG extraordinara. Acolo de fapt dupa votarea noului Statut va fi oportun un al doilea ordine de zi in care delegatii au ocazia sa ceara si sa voteze demisia in grup a persoanelor din CA al FRR din pricina carora FRR a ajuns la disfunctionalitate. In acest caz in locul celor demisi prin vot sarcinile acestora se vor prelua de interimari pana la AG al FRR in primavara anului 2016, timp suficient pentru prezentarea intentiilor de ocupare a posturilor. Pentru acest scenariu este insa necesar ca delegatii sa exprime vointa fara teama si prejudecati, sa aiba un singur tel - revigorarea FRR si in general al radioamatorismului in Romania.

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo5er » Joi Iul 23, 2015 2:12 pm

Bine bine ... dar care articol din statut da dreptul delegatilor sa demita pe cineva? Mie mi-a scapat.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo5ajr » Joi Iul 23, 2015 3:30 pm

In scenariul meu am scris pasii. Noul Statut scrie asa: (copy paste):
[b]Art.61 Adunarea Generala este imputernicita sa ia hotarari în orice problema a F.R.R.
:roll:
Adunarea Generala din Septembrie initial este (va fi) convocat, presupun doar pe tema votarii noului Statut dar cu 20 de zile inaintea datei AG se poate propune de cluburile afiliate si un al doilea punct - "Demiterea CA al FRR sau doar a persoanelor vinovate de degradarea activitatii FRR". Aici urmeaza aplicarea Art.61 din noul Statut.
Acum punctual - este adevarat ca si noul Statut abunda in masurile disciplinare fata de membri afiliati (a se intelege cluburile afiliate si nu persoane fizice) si in prea mica masura de activitatea deficitara a conducerii din varii motive, ca incompetenta etc. care conduc la degradarea FRR. Dar pentru un astfel de scenariu este nevoie de radioamatori - oameni care nu sunt adeptul zicalei blestemate "Capul aplecat sabia nu taie", radioamatori la care le pasa ca aceasta pasiune nobila sa nu ajunga in groapa de gunoi al istoriei. [/b]

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo9rij » Joi Iul 23, 2015 11:06 pm

Miki, eu ma bucur ca MTS a obligat FRR sa refaca statutul, doar ca mangerii FRR trebuie sa aiba in vedere ca ORICE modificare va trebui aplicata, dupa vot, la tribunal spre validare, unde, SURPRIZA, societatea civila este cu ochii pe ei pentru a amenda aberatiile din statut. Acum sa fim sinceri, faptul ca N & B, si/au aratat muschii, va costa FRR, desfiintarea, pentru ca nu vad cum intr/o adunare generala, se vor intruni OaMeni cerebrali sa aduca modificarile in statut care sa nu atinga interesele altor organizatii nationale de radioamatori. Mult succes le dorim! 73!

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo3jx » Vin Iul 24, 2015 10:23 am

Buna ziua, titlul este cel putin nefericit. Ori Statutul FRR nu mai vloreaza nimic ori nu citeste nimeni notiunea de membru. Intentia a fost de demitere a persoanelor nefericit desemnate pe functii. Atata timp cat nu ne pasa ce punem in loc si pentru ce, lamentarile sunt tardive.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde yo5ajr » Vin Iul 24, 2015 5:54 pm

Mi se pare corect Dane.


YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Cand se demit membrii FRR?

Mesajde YO5AVN » Lun Aug 10, 2015 11:30 pm

Problema s-ar rezolva simplu eficient si definitiv daca functionarimea de la Curtea de Conturi ar analiza putin activitatea finaciara corelata cu cea reala (faptica) incepand cu ultimul mandat al ex. procurorului communist convertit in oita de syndycaliyst neocomunist YO7FT si pana in prezent = cu concluziile de rigoare transmise corespunzator documentat la DNA (ca doar tot de banii publici s-a si se bate joc in continuare = sub mascarada exagerata - uneori chiar stupida pentru activitatea de HAM RAdio a "sportivismului")!


Înapoi la “Proiectul de statut al FRR”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori