Banda de 5 mhz

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO7CKQ » Joi Ian 07, 2016 4:26 pm

@ 2MSB:
Sincer sa fiu la vremea respectiva nu m-am gindit la varianta ta. Dar este o perspectiva interesanta si de analizat in continuare.

Eu m-am gindit la principiul reprezentativitatii. Adica Presedintele sau Secretarul de la FRR ( care au multi membrii in spate ) cere o audienta la un oficial de la ANCOM, sa zicem Directorul executiv de la Directia Spectru. Se stabileste un prim contact personal, se lasa un memoriu documentat, se mai pun pe tava niste argumente dupa o scurta documentare pe net. Cred ca ar fi un demers cu multa "greutate". Si, sint convins ca daca sint argumente tehnice favorabile, ANCOM-ul are deschiderea necesara catre solicitare.

Daca nu gresesc, parca asa a fost si cu banda de 50 MHz si uite acum cita lume din YO se bucura de ea.

O seara buna tuturor, Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5tc » Joi Ian 07, 2016 4:43 pm

Multumesc YO8TOT, a fost ca la Radio Erevan. Acum o sa trebuiasca sa aflu de ce radioamatorii si-au dorit benzile WARC :) Nu a fost o intrebare in gluma si sunt convins ca pe langa cele enumerate de mine cineva ar putea da si alte motive.

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3JW » Joi Ian 07, 2016 4:59 pm

Salut
Ma bucur ca se doreste mai mult ca spectru radio. Este bine. Ca vine din partea ARR, FRR sau IARU, decizia ramane la ANCOM, pentru Romania.
Am vazut ca exista o rezolutie ITU cu privire la banda de 60m(5 MHz).
Am vazut ca recomandarea este ca sa fie folosita in caz de necesitate.
Se pare ca in zona respectiva mai sunt utilizatori in Romania, care pot sa accepte sau nu participarea radioamatorilor aici.
Se recomanda prudenta in a incerca folosirea acestor frecvente inainte de a exista o decizie din partea ANCOM. Este posibil ca sa existe o opozitie din partea acelor care folosesc aceste frecvente in acest moment.
Aceasta banda va fi pentru comunicatii de urgenta, banda fiind utilizabila la ore cand nu exista propagare in 40m sau 80m, la anumite distante.
Deci rabdare!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Vin Ian 08, 2016 3:43 am

Hmmmm......Azi - maine vom avea mai multe benzi alocate de cat numarul radioamatorilor intr-un judet in YO. Nu glumesc!!!
HNY de Miki

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5tc » Sâm Ian 09, 2016 5:33 pm

Multumesc Sorin,
pentru motivatiile suplimentare.
Citisem si eu cate ceva si cred ca acoperirea locala ar fi principalul avantaj, dar...Ascultand banda de 5 Mhz undeva pe 5450 kHz cred, am auzit repetat o emisiune USB ce pare un robot,cu date despre vreme pentru aviatie probabil, dar nu am putut identifica de unde provine(USB), mai jos ceva emisiuni in digitale, Mai jos in telegrafie tocmai aud PA0GWS incheind un qso in CW si sub el, pe la 5352 un M0 cu un MI5 in USB,in 5353 o limba nordica(USB), nu pare suedeza, iar in 5352,5 baliza HG7BHB(CW) cu 50w care la ora asta 15:00Z vine cu QSB, in 5377 PA3GEG CQ in CW. Mai sunt ceva emisiuni in CW intre ceva statii cu indicative ciudate probabil militare sau alte servicii. Imi pare ca alocarea neunitara la nivelul tarilor europene poate rezulta intr-o banda cam alandala avand in vedere propagarea. Ciudat pentru mine este si ca nu se respecta conventia LSB/USB.
Urari de bine,
Gelu
Ultima oară modificat Mar Feb 09, 2016 3:46 pm de către yo5tc, modificat 1 dată în total.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9IRF » Sâm Ian 09, 2016 8:21 pm

Multumiri pentru initiativa prompta Dan / ARR, demersurile astea pot aduce un beneficiu intregii comunitati romanesti de radioamatori.

Pana la urma de asta parca aveam nevoie de forme de organizare ale radioamatorilor - sa ne reprezinte cineva interesele, iar asta e o ocazie foarte buna ca fiecare club/asociatie/federatie/societate/grup/etc sa transmita la ANCOM pozitia fata de subiectul asta.

Razvan

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9FNP » Mar Feb 09, 2016 3:34 pm

Demersurile initiate de Asociatia Radioclubul Romaniei (ARR) pe langa ANCOM au un prim rezultat: prin adresa nr 2444/27.01.2016 suntem informati ca propunerea noastra de alocare pentru serviciul de amator, cu statut secundar, a benzii de 5MHz (5351.5 kHz - 5366.5 kHz) va fi discutata pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte a Comisiei Interdepartamentale pentru Radiocomunicatii, in scopul unei eventuale modificari a Tabelului National de Atribuire a Benzilor de Frecvente.
Multumim ANCOM pentru sprijin!




73,
Dan YO9FNP
Vicepresedinte si membru fondator ARR
Fişiere ataşate
ANCOM 2.JPG
ANCOM 2.JPG (481.3 KiB) Vizualizat de 6332 ori
ANCOM 1.JPG
ANCOM 1.JPG (611.49 KiB) Vizualizat de 6332 ori

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Mar Feb 09, 2016 5:55 pm

Nu e rau daca ANCOM a acceptat macar sa discute pe acest subiect. Asteptam cu interes un raspuns pozitiv.
Din informatiile mele, pana la data de 01.01.2017 cand vor intra in vigoare documentele WRC-15, o lista lunga de tari din Europa vor avea deja autorizat accesul radioamatorilor in aceasta noua banda. Prin urmare, indiferent daca radioamatorii romani vor avea sau nu acces in acesta banda, trafic radio de amatori tot va exista in acele frecvente, ca doar nu cumva semnalul radio se va opri la granita prin decizie legala, hi! Ar trebui ca ANCOM-ul sa ia in considerare aceasta realitate iminenta atunci cand va lua o decizie.
crocodil de munte

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3JW » Mar Feb 09, 2016 10:23 pm

Raspunsul este politicos. Este un raspuns in termenul legal. Decizia inca nu este luata. Sper ca sa existe si un raspuns favorabil. Sa nu ne grabim ca fata mare la maritis! 73 Pit

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO7CKQ » Joi Feb 11, 2016 8:00 pm

Este bine ca ANCOM a dat un raspuns! La ARR si FRR.....

Cum FRR cere cu obstinatie la cluburile afiliate sa plateasca "taxa IARU", viza "anuala" a carnetului de sportiv si alte frectii intelectuale asteptam si noi ( Clubul Sportiv Pandurii Tirgu-Jiu ) un raspuns la memoriul trimis in primavara 2014.

Referitor la banda de 5 MHz. Ca forma minimala de respect reciproc :-)

Asteptam cu emotie! ( citat din YO7CJI SK )
Fişiere ataşate
Memoriu 60 meters.doc
(42.5 KiB) Descărcat de 246 ori
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori