Despre propagare

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Despre propagare

Mesajde YO3AOE » Vin Aug 19, 2016 1:29 pm

Buna ziua!.Se pare ca sint primul care deschide acesta rubrica,ma bucur ca sint si eu primul la ceva-hi!.Fratilor intru pasiune,ce se intimpla cu propagarea pe/in gama de unde scurte?.Am fost toate luna trecuta la tara,in apropiere de Rimnicu-Sarat,si desi conditiile de receptie sint acolo aproape ideale,n-am auzit mai nimic deosebit,doar Europa cu-evident!-rusi gramada-hi! si nordul Africii,dar mai mult spre Orientul Mijlociu,restul nimic. Este foarte adevarat ca n-am avut aparatura prea performanta,un vechi,antic si de demult-hi! TS-50S de la Kenwood,monitorizat pe/la emisie cu un RS-101 de la Nissei,un adaptor automat de antene de tipul KT-100 de la LDG dedicat tipului respectiv de statie,alimentare mixta retea-o sursa Proxel in comutatie rapida/baterie-un acumulator Varta de 12Vc.c./90Ah, toata instalatia cuplata printr-un comutator industrial de antene Daiwa la o antena cadru mare orizontal cu perimetrul de circa 42m,dar-din pacate!-la o distanta foarte mica fata de sol,numai vreo 3(trei!)m,asta este, deocamdata n-am alte posibilitati,curtea fiind totusi mica pentru o zona rurala (circa 25m/25m) si mai ales foarte aglomerata cu vegetatie mare care ne place foarte mult si pe care nici nu ne gindim s-o afectam cu ceva.Totusi,anul trecut cam in aceeasi perioada,cu exact acelasi echipament,seara tirziu spre noapte,pe banda de 7MHz se puteau auzi cu 55-58! statii JA lucrind cu europeni in B.L.U., anul asta deloc,nimic...73!Nelu

Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori