Loguri CI UUS 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Mar Iul 05, 2016 8:13 am

Buna
Asa cum am promis voi publica periodic sosirea logurilor,evidenta lor,erorile cu care sosesc,am retrimis deja celor care au ajuns cu erori majore care pot afecta arbitrarea lor,lista va fi în permanenta actualizata este ocazia de a ne pune la punct softurile,de a ști ce trebuie complectat la formatul edi,ce trebuie sa conțină
acest format în cat sa nu afecteze depunctările,ori ce problema ivita va rog a ne contacta atât arbitrul desemnat cat și comisia UUS.Doresc ca din acest an 2016 sa facem o clasificare corecta,din păcate nu am nici o baza de date din ani anteriori la preluarea secției UUS în afara ce a fost lăsat la FRR.

Cu respect
YO5OCZ Laci
Fişiere ataşate
erori.jpg
erori log
erori.jpg (99.12 KiB) Vizualizat de 6144 ori

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Mar Iul 05, 2016 9:37 pm

Actualizare 2
loguri sosite 03-05.07.2016
Fişiere ataşate
erori2.jpg
erori2
erori2.jpg (112.89 KiB) Vizualizat de 6088 ori

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde YO9HP » Mar Iul 05, 2016 10:08 pm

Laci,

Necompletarea campului MOpe1 de catre statiile individuale nu este o eroare.
Conform IARU DOCUMENT: REG1TEST (IARU Region 1 Committee C.5), referitor la formatul edi:
MOpe1=Multi operator line 1
MOpe2=Multi operator line 2

73, Alex YO9HP

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Mie Iul 06, 2016 6:46 am

Stimați colegi

Pentru a explica afișarea logurilor cu erori deci:
Erori depistate la logurile de mai jos
Erori fatale apar la etichetele
Tdate(data) data început/sfârșit concurs incorect/neconform cu regulament
Pcall(indicativ) indicativ lipsa/incorect/invalid
PWWLo(locator) locator lipsa/incorect/invalid
Psect(categorie) categoria la care participa lipsa/neconform cu regulament
Pband(banda) banda lipsa/invalid (yo4bkm aici pe forum a prezentat legenda)
sub aceasta forma de erori logul nu intra la arbitrare apare
NEARBITRABIL
Erorile cu afișare:
Ex: Eroare la PAdr1; MOpe1; STXEq; Sante; etc
Sunt câmpuri care nu au fost complectate ex:
Stația YO1PPP este participant SOSB atunci bine înțeles la Mope1 Mope2 nu are ce sa complecteze ca un sunt multi-operatori
Stația YP1XX participanta MOMB aceste câmpuri vor fi complectate
Ca nu au fost trecute antena ,echipamentul, asl, puterea etc aici e comoditatea cu care tratează cel care complectează logul aici pentru ca nu este obligatoriu fisa Summary păcat mai acu 20 ani nu era primit logul fără acesta fisa și cu declarația aferenta.
Aceste erori nu sunt fatale și nu împedică de a fi arbitrat și nu sunt depunctate
Acesta triere înainte de a intra logul la arbitrare sunt necesare pentru organizatori
Atenție însa aceste aspecte încă nu definește ca logul nu mai are erori pentru ca următorul pas intra logul la arbitrare aici e ora legături indicativ RS/RST locator etc.
Daca mai sunt aspecte legate de info sau mai sunt obiecti va rog semnalați

Cu respect
YO5OCZ
Laci

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Mie Iul 06, 2016 10:34 am

Informati +
In faza de triere a logurilor se verifica daca sunt completate toate
etichetele iar cele importante (data, indicativ, locator etc) daca au
formatul corect (de exemplu exact 6 caractere la locator fara spatiu,
minim 3 caractere la indicativ, minim un caracter la categorie, minim 3
caractere la banda etc). In faza de arbitrare urmeaza a se clarifica multe
din ele si se pun in acord cu regulamentul. Cel mai greu de clarificat (si
de aceea se face in faza de arbitrare) sunt notatiile de la categorie si
de la banda, unde trebuie analizat tot logul impreuna cu eventuale loguri
ale aceluiasi participant (si care nu vin mereu toate impreuna), deoarece
apar o multime de notatii fanteziste.

Iata ce trimit concurentii pentru banda:
144 MHz, 145 MHz, 145MHz, 2m si asa mai departe
432 MHz, 435 MHz, 435MHz, 70cm ...
1296 MHz, 1,3 GHz, 1,2 GHz, 1.3 GHz, 1.2 GHz ...

Iata ce trimit concurentii pentu categorie:
A, B, C, D, E, F, Checklog (corect!)
SOSB, SOSB 144 MHz, SOSB 432 MHz, SOMB, SOMB 144, 432, 1296 MHz, MOMB,
S.O.S.B., Single Operator Single Band si asa mai departe, nu respecta
regulamentul dar arata ceva care poate fi interpretat.

In astfel de conditii softul face o cercetare detaliata a logului si
coreleaza datele din header. De exemplu, daca intalneste doar SOSB la
categorie, 144 MHz la banda si nu mai sunt loguri pentru alte benzi ale
aceluiasi participant, atunci fixeaza la corespondent categoria A, conform
regulament. Acesta este numai un exemplu usor de inteles, in realitate
cercetarea este mai complicata deoarece apar sute de combinatii intre cum
sunt indicate banda si categoria. Mai apar cazuri in care participantul
scrie corect categoria A in logul pentru 144 MHz si categoria B in logul
pentru 432 MHz, regulamentul ii permite acest lucru daca el asa doreste si
apare in doua clasamente diferite, lucru intalnit si la alte competitii.

In mod normal logurile ar fi trebuit sa fie respinse daca nu au la banda
valorile standardizate pentru formatul EDI, adica 145 MHz, 435 MHz, 1,3
GHz, 2,3 GHz etc (fara nimic in plus sau minus, nu sub forma 145MHz, 1.3
GHz) sau daca nu au categoria A, B, C, D, E, F, Checklog, dar inca nu se
ia acesata masura deoarece astfel de lucruri se pun la punct in timp de
catre participanti si contam pe intelegerea lor in a se perfectiona pe
viitor. Mai mult, daca logurile ar fi avut clare categoriile si banzile,
s-ar fi interpretat de la bun inceput daca este sau nu este cazul sa se
completeze eticheta operatorilor la multioperator, lucru la care speram sa
se ajunga cat mai curand.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo8cln » Mie Iul 06, 2016 11:40 am

Daca ar exista un robot adevarat care sa te intrebe in momentul in care vrei sa faci upload la loguri , ce categorie , ce banda , ce putere... vrei, nu ar trebui atita "scoala" ! Pe urma , robotul adevarat iti raspunde ca , la linia x ai o gresala la linia y ai pus o virgula in plus ...Din pacate fiecare concurs are altfel notificata inclusiv cat. de participare. Si mai e o intrebare : daca nu ar fi site-ul lui Ciprian unde am purta aceste discutii ? Pe site-ul frr (cu angajat bugetar) nu se pomeneste nimic de CI UUS !

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ajr » Mie Iul 06, 2016 12:16 pm

Nici primavara nu se intampla intr-o data. E gradual, dupa mersul normal al naturii. Si timpul se schimba mereu si de ne oprit. "Nu demult" inaintea concursurilor liniam hartii scriam pe ele "hederele", pregateam creioane si daca nu aduceam aminte de un indicativ, consultam frenetic si cu sentiment de criza de timp listele daca nu cumva "QSO b4". Vrem sau nu, trebuie sa ne "upgradam" chiar daca suntem "sex...sau septuagenari"...hi, altfel mor incet propriile neuroni. Uneori e greu de digerat dar de aia suntem prieteni sa ne ajutam. Nu odata am scos din "sarite" pe 5OCZ sa-mi explice ca de ce draqu PC - ul nu gandeste abstract ca mine....hi. Pana la urma daca vrei - poti, daca nu - las-o balta si ramai in secolul 20 dar te izolezi. E mare nevoie de comunicare si indiferent unde facem, dar sa facem cu prietenie si intelegere. "Pacea sa fie cu voi". 73 de Miki

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Mie Iul 06, 2016 12:49 pm

@yo8cln OM Ghiță

In primul rand nu doresc ca acest topic sa schimbe esența pentru care a fost lansat!
[citez="yo8cln"]Dacă ar exista un robot adevărat care sa te întrebe în momentul în care vrei sa faci upload la loguri , ce categorie , ce banda , ce putere... vrei, nu ar trebui atâta "scoală"
Școală!? DA este necesar!! ne este greu sa recunoaștem dar avem mari lipsuri pana acuma nu au fost expuse nu a fost discutați asupra lor, am aplicat sloganul „Eu știu tot tu ești pro...t” avem ocazia de a ne corecta,de a ne largi cunoștințele în acest aspect ce e rău în acest lucru (aici uni recunosc alți nu). Un soft pt. robot este pregătit și va fi funcțional numai ca acolo.... [citez=”yo8cln” Pe urma , robotul adevărat iți răspunde ca , la linia x ai o gresala la linia y ai pus o virgula în plus ... iți da mura în gura și tot nu ști ce ai de făcut ,nici un robot nu îți va corecta greșelile [citez="yo8cln"]
Din păcate fiecare concurs are altfel notificata inclusiv cat. de participare. Chiar asta dorim ca la anul următor sa scoatem un regulament nou sa eliminam acele puncte și criterii care nu au ce cauta dacă dorim un regulament IARU (gen DARC) [citez="yo8cln"]Si mai e o intrebare : daca nu ar fi site-ul lui Ciprian unde am purta aceste discutii ? Cinstit NU STIU INCA, dar nici TU nu ai avea unde ..... !
DR OM Ghiță noi ne cunoaștem demult încă din ani când în loc de 8 aveai 5 în indicativ și cunoști bine oameni din aceasta zona și ști bine ca odată un lucru promis acesta nu va ajunge nerealizata.
Cu respect
YO5OCZ
Laci

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo8cln » Mie Iul 06, 2016 6:18 pm

Este ultima interventie a mea (scuze pt. vicierea topicului). Dar...Scoala o fac profesorii (cel putin asa era pe vremea mea). Este bine ca va aparati intre voi (CA al frr) dar nerealizarile ramin nerealizari. Probabil nu am sa va deranjez nici cu logurile de la yr8d. 73 !

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Loguri CI UUS 2016

Mesajde yo5ajr » Joi Iul 07, 2016 12:50 am

Cum de ai devenit asa de sumbru si defetist draga Ghita. Te cunosteam altfel. Ce -i aia ca nu mai deranjezi si nu trimiti nici logul? Daca a fost cineva care a "biciuit" pe fata "neimplinirile al FRR" am fost (si mai sunt) eu, dar am fost in "minoritate" aparenta prin tacerile generalizate a radioamatorilor cumsecade. Cei care au eludat acea faimoasa "Petitie" au ramas datori pentru nedreptate si se stie ca datornicul nu poate nici muri pana nu se achita de datorie macar fata de mine. Pentru greselile FRR insa suntem si noi cu totii partasi chiar si prin tacere. Daca in contestele de US peste tot in lume s-a facut ordine de ce nu ar fi posibil si la UUS? Cati vor impotrivi sa fie un arbitraj transparent, pragmatic si cinstit exludand ori ce tentatie de frauda? Cred ca putini, dar mai intai trebuie facuta ordine. Cine se apara? Eu nu mai fac parte din CA - Laci, YO5OCZ mi e prieten dar nici odata nu ne am injosi sa ne complacem in necinste sau fraude. Am avut un caine drag, era ca un frate dar dupa 10 ani a gresit odata, am dus la doctor sa euthanasieze. Am tinut in brate, mi au curs lacrimile dar am euthanasiat apoi am inmormantat langa pilonul meu de antena. Asa suntem noi p,aici draga Ghita, unde si tu ai trait printre acesti munti de Maramures. 73 de Miki


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori