Repetoarele R2X / R84 / APRS - Vf. Lacauti

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Avatar utilizator
yo6nam
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 4:33 pm
Contact:

Repetoarele R2X / R84 / APRS - Vf. Lacauti

Mesajde yo6nam » Joi Iul 28, 2016 1:42 am

Salutare,

Deschid acest subiect in atentia tuturor radioamatorilor care au posibilitatea de a lucra pe frecventa repetoarelor mentionate in subiect.
Detalii despre sistem gasiti pe site-ul dedicat : http://www.xpander.ro

Odata cu repunerea lui in functiune, dupa o pauza de 18 luni, mi-am propus sa fac o campanie de strangere de fonduri pentru consumabile, mai exact, bateriile sistemului de alimentare cu energie solara. Asadar, fac apel la cei care au posibilitatea si doresc sa participe cu o donatie/sponsorizare, sa ma contacteze sau sa viziteze pagina de pe site "Sprijina proiectul!".

Suma minima necesara este de 4000 RON iar termenul limita este 15.07.2017, atunci cand se va emite o noua autorizatie de functionare.

Toate persoanele/cluburile sau firmele care vor participa la aceasta campanie vor figura pe o lista publica, cu exceptia celor care nu-si vor da acordul.

In cazul in care se va depasi suma minima, diferenta va fi folosita la extinderea sistemului (ex. panouri mai mari, mai multi acumulatori, putere de emisie mai mare etc.)
In cazul in care nu se vor strange fonduri suficiente, banii for fi returnati integral.

Pentru lamuriri suplimentare va stau la dispozitie via email sau telefonic, date pe care le gasiti pe site-ul mai sus mentionat.

Va multumesc si sper sa obtin tot sprijinul vostru in a continua un proiect nascut din pasiune pentru radioamatorism.

Cu stima,
Razvan Marin / YO6NAM

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Repetoarele R2X / R84 / APRS - Vf. Lacauti

Mesajde yo4fyq » Joi Iul 28, 2016 11:22 pm

Felicitari Razvan , pentru efortul depus si nu numai ....
Am deschis in aceasta seara repetorul cu 3w si 5el polarizare verticala , repetorul era 59+ QSB ( si meritul propagarii)
Lucrat cu YO3IXW si YO6NAM
De la 10km W de Constanta
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
yo6nam
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 4:33 pm
Contact:

Re: Repetoarele R2X / R84 / APRS - Vf. Lacauti

Mesajde yo6nam » Joi Iul 28, 2016 11:31 pm

Multumesc, Claudiu.
Nu mi-a venit sa cred ca te aud, mai ales pe direct. Initial am crezut ca intri prin EchoLink. :)
Felicitari pentre legaturi! Ai demonstrat ca se poate, cu o antena corespunzatoare.

Vreau sa multumesc si celor care, la mai putin de 12 ore de cand am publicat acest subiect, au facut o donatie sau m-au sunat sa-mi transmita intentia de a contribui.

Avatar utilizator
yo6nam
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 4:33 pm
Contact:

Re: Repetoarele R2X / R84 / APRS - Vf. Lacauti

Mesajde yo6nam » Lun Iul 10, 2017 1:16 am

Salutare,

Imagine

S-a implinit aproape un an de cand am facut apel la comunitatea de radioamatori din Romania, in care solicitam sprijin financiar pentru revizia ce urma sa o efectuez la locatia care gazduieste doua repetoare vocale si un digipeater APRS, sistem alimentat cu energie verde si care, o data la 5 - 7 ani are nevoie de inlocuirea consumabilelor, mai exact a bateriilor.

Revin cu vesti bune si mai putin bune.

Vestea mai putin buna este ca fondurile stranse nu au depasit suma necesara pentru achizitia unor baterii noi. Acest neajuns ar fi trebuit sa provoace returnarea integrala a banilor catre cei ce inca mai cred, sustin si spera intr-un viitor al imbunatatirii, mentinerii sau, dupa caz, crearea unor
conditii facile de a comunica. Cu toate acestea, am ales sa pastrez donatiile si sa fac un efort suplimentar, sustinut din fonduri proprii.

Vestile bune, pe scurt, sunt dupa cum urmeaza :
- au fost achizitionate 2 baterii si 2 panouri fotovoltaice
- au fost schimbate cablurile de 1/2" cu altele noi de 7/8"
- am achizitionat si instalat un nou repetor (DMR / 70cm) cu antena dedicata (vezi poza)
- puterea celor 3 repetoare a fost ajustata la 10W fiecare

Multumesc tuturor celor care m-au sprijinit, direct sau prin intermediul actiunii "Salvati-l pe Charlie!"

Despre revizia de 5 ani, lista suporterilor si toate detaliile picante, veti putea citi in curand pe http://www.xpander.ro

73'
Razvan / YO6NAM


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori