FLOAREA DE MINA

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

FLOAREA DE MINA

Mesajde yo5bak » Lun Sep 05, 2016 11:27 am

Am primit prin email rezultatele de la concursul "Floarea de mina".Nu contest rezultatul ,toate bune si frumoase ,un singur lucru nu inteleg ,cum dracu din 16000 de puncte mi-au fost validate doar 4000 cind, acelasi log l-am trimis si la bulgari ,unde mi-au fost validate 15000 de puncte.Poate ma lamureste cineva ,eventual Tavi YO4BKM.
73 de Emil YO5BAK

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: FLOAREA DE MINA

Mesajde YO2EA » Lun Sep 05, 2016 1:18 pm

Acesta este riscul cand trimiti logul la organizatorii de concursuri din YO :?
Din lene, miserupism, dezinteres pentru generarea unor clasamente reale sau alte interese personale sau de grup, acesti organizatori refuza cu tupeu sa ceara logurile statiilor straine (care apar in logurile YO) de la omologii lor straini.
In deceniile trecute, atunci cand clasamentele se intocmeau manual (sau cu abacul) poate ar fi fost de inteles aceasta atitudine, pentru ca era mult mai usor sa intocmesti un clasament avind de corectat 50 de loguri in loc de (sa zicem) 500. Dar azi, cand totul se face automat, care ar fi motivul real pentru aceasta atitudine dispretuitoare la adresa "muncii" colective :?: :?
La acest tip de atitudine din partea organizatorilor exista o solutie pe masura: abstinenta totala la trimis loguri in YO :!:

73!

PS Emil, nu fi suparat. Recordul de puncte anulate pe motiv de "lipsa log corespondent" ii apartine arbitrului de la "Zi plina de vara", care i-a validat lui YO2LAM (aprox) 150 puncte din 28500 declarate :lol: :shock: :? :shock: :lol:
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: FLOAREA DE MINA

Mesajde yo5bak » Lun Sep 05, 2016 2:08 pm

Nu sunt suparat ,chiar vreau sa multumesc organizatorilor pentru efortul depus si pentru frumoasa diploma primita.Sunt de acord cu tine dar din moment ce lucrezi intr-un concurs internatinal si faci qso-uri cu statii YO ,cred ca ai obligatia sa trimiti rezultatele la concursul YO paralel ca altfel vaduvesti amicii YO de puncte.Am lucrat in IARU ,am facut doar 40 de qso-uri non YO ,alese pe "sprinceana" ,tocmai pentru a nu trimite rezultatele la "memorial" si asta din motivele pe care bine le-ai enumerat.
73! Emil

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: FLOAREA DE MINA

Mesajde YO4BKM » Lun Sep 05, 2016 3:35 pm

yo5bak scrie:Am primit prin email rezultatele de la concursul "Floarea de mina".Nu contest rezultatul ,toate bune si frumoase ,un singur lucru nu inteleg ,cum dracu din 16000 de puncte mi-au fost validate doar 4000 cind, acelasi log l-am trimis si la bulgari ,unde mi-au fost validate 15000 de puncte.Poate ma lamureste cineva ,eventual Tavi YO4BKM.

Fără să văd arhiva concursului nu mă pot pronunța. Dar pot emite câteva păreri. Mai întâi trebuie stabilit ce responsabilități îi revin organizatorului. Citind regulamentul concursului http://www.radioamator.ro/contest/uus/f ... e_mina.php observ că este extrem de sumar (o jumătate de pagină, cu chenare cu tot), că este declarat a fi internațional dar lipsesc multe precizări din care esențiale sunt modul și termenul de arbitrare, dacă si cum se folosesc loguri straine, ce trofeu se acordă și dacă trofeul poate fi obținut numai de YO sau de oricine, practic foarte puține responsabilități în afară de cea că adună logurile participanților. Văd că QSO-urile se numerotează în continuare de la o bandă la alta, dar posibilitatea de a intercala benzile (de exemplu se lucrează, în ordine, 145 MHz, 435 MHz, 145 MHz, 1296 MHz, 435 MHz etc) necesită un soft mult mai elaborat. In formatul EDI banda se trece o singură dată, în header, ceea ce obligă la loguri separate pe benzi, acestea formează fișiere dictincte cu denumiri distincte și numere de control cu continuitatea întreruptă care, la arbitrarea electronică trebuie mai întâi asamblate cronologic în fișiere unice pe participant și unde să apară banda la fiecare QSO pentru o punctare corectă și să poată fi verificată continuitatea numerotării. Sau așa ceva nu se face, iar o tratare cu ușurință a unui anumit aspect atrage, poate doar chiar și numai din impresie, o apreciere de neseriozitate. Asta privind modul de arbitrare. După ce softul a asamblat toate QSO-urile cronologic pe numele stației și a terminat arbitrarea trebuie să editeze fișele de evaluare extrăgând QSO-urile din nou pe benzi, pentru ca la cerectarea făcută de oricine să poată consulta niște loguri apropiate de forma în care a lucrat. La validarea legăturilor trebuie să existe logurile tuturor paricipanților. Aici trebuie aflat dacă organizatorul s-a preocupat să facă publicitate concursului în străinătate (este internațional) și dacă a încheiat angajamente de reciprocitate cu diferiți organizatori din afară, o astfel de acțiune se planifică în toate detaliile și cu mult timp înainte, inclusiv confirmarea organizatorilor străini că vor respecta angajamentele încheiate. Altfel, o stație OE care a lucrat o stație YO și știe că se desfășoară un concurs organizat de LZ nu-și pune problema ce caută stații YO în bandă, este firesc, dar trimite logul la LZ că de așa ceva are cunoștință.
Cam pe aici se situează motivarea cu depunctările, nu se publică fișele de evaluare, nu se știe cu câtă responsabilitate (firavă, după regulament) au abordat competiția.
A mai existat un curent, de a puncta stațiile care nu trimit log dar apar în cel puțin alte trei loguri. Se complică puțin arbitrarea, am făcut și eu câteva softuri de arbitrare pentru așa ceva, numai că are două dezavantaje: unul că încurajează comoditatea din partea organizatorilor și din partea concurenților, altul că se va prefera să nu se trimită log deoarece nu se mai pot evidenția erorile de preluare (nu trimiți log, înseamnă că toate legăturile cu toți ceilalți sunt corecte!). Și, dacă toți ar proceda la fel, de unde vor mai proveni cele minim trei loguri care să-i confirme pe toți? 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: FLOAREA DE MINA

Mesajde yo5bak » Lun Sep 05, 2016 7:03 pm

Ok ,multumesc Tavi.Am pomenit numele tau pentru ca paternitatea softului de arbitraj iti apartine.Referitor la concursurile internationale de uus ,facem "blatul" la competitiile altora .(nu noi radioamatorii ci cluburile organizatoare)
73 ! Emil

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: FLOAREA DE MINA

Mesajde YO4BKM » Mar Sep 06, 2016 8:07 am

TNX YO5BAK, adaug o zicală puțin schimbată, ”nu tageți în softist, face și el ce poate!”. Imi amintesc că cu ani în urmă am fost solicitat să fac softul de evaluare-arbitrare, dar nu l-am mai urmărit în lucru, l-am predat organizatorului, acesta se descurcă cu el ceea ce este foarte bine, mai departe este administrație, poate cea mai migăloasă muncă pe tărâmul nostru.
Succes și să răsară Soarele și pe ulițele noastre!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori