ZA0HQ in IARU HF...

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde YO6EX » Mar Iul 15, 2014 2:51 pm

Subsemnatul YO... fiind supărat rău pe CA al FRR, m-am gândit să le trag o ţeapă, să rămână în istorie...
Să le arăt cum se ocupă un loc fruntaş la campionatul IARU-HF în clasamentul HQ, mult mai sus decât YR0HQ...
Zis şi făcut:
Am luat legătura cu 2-3 radioamatori albanezi, le-am prezentat planul, ăia au sărit în sus de bucurie, era prima participare albaneză... Apoi ei au procurat autorizaţia cu indicativul ZA0HQ, au asigurat amplasamentele pentru 4-5 locuri de concurs, cazare, diode cu plută, (frigiderul l-am adus noi...) etc.
Noi (adica eu şi câţi-va amici - nu spun care că toţi sunt supăraţi pe FRR) am încărcat într-un microbuz (şi încă vre-o 4-5 autoturisme) transceiverele, liniarele, antenele, ceva calculatoare etc şi cu 2 zile înainte de IARU HF eram pe poziţii de luptă.
Am făcut ceva probe ca ZA/YO6... ZA/YO3... ZA/YO9... pile-up-uri, îngrămădeală, poliţişti de frecvenţe, acorduri, înjurături, puncte, linii, mârâieli, tot tacâmul.
Apoi la ora fix şi o secundă ZA0HQ a început atacul... QSO-uri după QSO-uri, zeci, sute, mii, au umplut logul nostru N1MM...
Şi aşa după terminarea campionatului IARU-HF, am constatat că ne-am plasat pe locul 2, desigur după DA0HQ (ăia cu secretul în 160m)...
Ne-am uitat pe clasament şi YR0HQ era şi el acolo... pe undeva...
73 si la mai mare...

P.conf. YO6EX
.
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 8:26 am de către YO6EX, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde yo8cln » Mar Iul 15, 2014 2:59 pm

Excelenta realizare ! Dar, la intoarcere , nu va este teama de unele masuri din partea "autoritatilor"? Sau nu va mai intoarceti ? Oricum dupa cum merg lucrurile, in curind va fi mai bine la ei. 73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde YO6EX » Mar Iul 15, 2014 3:16 pm

yo8cln scrie:Excelenta realizare ! Dar, la intoarcere , nu va este teama de unele masuri din partea "autoritatilor"? Sau nu va mai intoarceti ? Oricum dupa cum merg lucrurile, in curind va fi mai bine la ei. 73 ! de yo8cln


Cum preşedintele albanez a promis că ne decorează :D ,
ne mai gândim dacă ne întoarcem... ;)

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde YO8RFS » Mar Iul 15, 2014 5:04 pm

YO6EX scrie:
yo8cln scrie:Excelenta realizare ! Dar, la intoarcere , nu va este teama de unele masuri din partea "autoritatilor"? Sau nu va mai intoarceti ? Oricum dupa cum merg lucrurile, in curind va fi mai bine la ei. 73 ! de yo8cln


Cum preşedintele albanez a promis că ne decorează :D ,
ne mai gândim dacă ne întoarcem... ;)

Poate ne dai si noua niste poze de la actiune......asa ....pentru delelctare !
Cine stie.....La anu vor fi 5 statii HQ si la ei ! :lol:

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde yo8cev » Mar Iul 15, 2014 6:14 pm

Felicitari si,, La mai mare" :!:

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: ZA0HQ in IARU HF...

Mesajde YO4SI » Mie Iul 16, 2014 2:01 am

Cel mai fain pamflet despre campionatul mondial IARU. Si despre concursuri in general. Felicitari Sica ! 73s ! Mircea = yo4si


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori