mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Dum Noi 16, 2014 1:32 pm

A mai aparut un proiect de qrp sdr rxtx http://www.m0nka.co.uk/ open source hardwware si software ce promite.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mar Noi 18, 2014 11:07 pm

Mi-am comandat placile pcb si lcd-ul cost 220 lei.
Cine a comandat de la mouser sau de la farnell componente poate sa-mi zica costul transportului?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3fhm » Mie Noi 19, 2014 8:59 am

YO8TFF scrie:Mi-am comandat placile pcb si lcd-ul cost 220 lei.
Cine a comandat de la mouser sau de la farnell componente poate sa-mi zica costul transportului?
Salut,
Eu am comandat de la cei doi (componente pentru alt proiect), dar nu direct, ci prin AD Electrocom . Nu am idee asupra pretului transportului daca as fi comandat singur. Cred ca am iesit mai bine asa, intrucat chiar daca am asteptat un pic mai mult (cam o luna si jumatate), a meritat. Am facut socoteala la sfarsit si n-au fost diferente flagrante intre preturile de pe site-urile respective si ce am platit eu la final. Nu cred ca am platit mai mult de 10-15 USD peste suma preturilor tuturor componentelor .
Cei de la AD au tras mai mult de timp, ca sa poata face o comanda mai mare, din partea mai multor solicitanti.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Mie Noi 19, 2014 10:00 am

@YO8TFF: Costurile de transport din SUA sunt relativ mari; YO8RLK a mai comandat de la Mouser din cate imi amintesc, asa ca el poate sa iti dea mai multe detalii. In ceea ce priveste transceiverul, am avut si eu aceeasi intentie acum cateva zile. Avand in vedere ca totusi el -desi spectaculos- ramane o conversie directa, am considerat ca pretul total al componentelor este mult prea mare pentru ceea ce se obtine. O simpla cautare pe Farnell iti va demonstra acest lucru. Mai mult, el inca nu raspunde asteptarilor mele din cel putin un punct de vedere, si anume doua VFO-uri si lucru split. Desigur, nu ma gandesc (inca) la notch filter (extrem de util cand unii isi fac acordul pe frecventa de lucru a altora), memorii si altele.
Din acest motiv am pus o intrebare proiectantului M0NKA, in care ceream un raspuns vis-a-vis de o eventuala imbunatatire (proiectul este foarte nou), asa incat sa nu cumpar un set de cablaje, care peste un timp scurt sa devina "obsolete" HI. Raspunsul venit cred ca spune tot:

"Good question. The current PCB will be updated as there are some mods offered by users in the Yahoo group.Not sure when, might be in a month, could six months. Please check the Yahoo group for more details."

Asadar...in ceea ce priveste cred ca mai astept putin, si ma orientez catre procurarea (in timp) a componentelor.

Succes acolo, sunt foarte curios de rezultatele acestui aparat nascut din conceptul KX3-Elecraft si IC-7000...HI

73,
Cristi YO3FLR

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mie Noi 19, 2014 11:51 am

Am comandat placile din doua motive sa reusesc sa-mi fac un qrp deoarece nu am unul si sa ajut cumva proiectul. Intradevar multe nu ofera dar la un sdr partea de procesare in general este software si de obicei un desktop, laptop cu placa de sunet externa numai bun de tinut pe masa si nu de umblat cu el prin natura.
Cel mai mic sdr ce l-am gasit este PSDR http://hackaday.io/project/1538-portablesdr
dar si asta inca stadiu de proiect.
Nu am facut o socoteala a pieselor dar cred ca undeva la 1000 lei se va ajunge.
Pentru casa am un alt sdr G11 de la Genesis care are un raport bun pret/performanta la capitolul receptie si sper in acest weekend sa calibrez si emisia. Dar proiectul lor nu este full open source si am cazut in capcana ca nu am intrebat cat de open source este.
Dar pentru el am sa deschid un alt topic.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9IRF » Mie Noi 19, 2014 1:40 pm

YO3FLR scrie:... In ceea ce priveste transceiverul, am avut si eu aceeasi intentie acum cateva zile. Avand in vedere ca totusi el -desi spectaculos- ramane o conversie directa, am considerat ca pretul total al componentelor este mult prea mare pentru ceea ce se obtine.
...


Salut,

imi permit sa deschid o paranteza "tehnica", pentru ca probabil sunt multi care citesc subiectul si nu stiu de unde sa apuce exact arhitecturile din receptoarele SDR. Desi tehnic e oarecum corecta, incadrarea receptorului drept "conversie directa" ii face nedreptate prin asocierea cu concepte deja stabilite.

In primul rand, mixerul folosit (care are un rol foarte important in determinarea performantei totale) este dintr-o clasa net superioara (IP3 cu minim 10dB peste orice altceva) fata de cele folosite ca prim mixer de catre echipamentele comerciale heterodina (si aici se includ si sculele cu preturi aproape de 5 cifre in USD). Dupa stiinta mea, singurul transceiver care foloseste mixer de acelasi tip este Elecraft K3, care reuseste sa fie in topul performantelor in ciuda arhitecturii heterodina cu o singura schimbare de frecventa (la 8,215MHz). Deasemenea, acelasi mixer si tip de arhitectura ca in acest McHF SDR este folosita in FLEX-1500/3000/5000 sau Elekraft KX3, toate fiind echipamente recunoscute pentru performanta excelenta.

In al doilea rand, echipamentele SDR tind sa se descotoroseasca de hardware din lantul de receptie, ce inevitabil aduce si dezavantaje (zgomot, neliniaritate, distorsiuni, produse intermodulatie etc) si sa culeaga un semnal RF cat mai aproape de antena, ce apoi poate fi prelucrat in domeniul software intr-un mod mult mai curat si exact decat ar putea-o face orice amplificator, mixer, filtru sau demodulator hardware. Evident, pentru asta e nevoie de convertoare analog-digitale (ADC) cat mai performante: solutia scumpa e "direct sampling" cu ADC-uri ce pot lucra direct cu semnale la frecventele de interes, solutia mai ieftina e aceasta arhitectura folosita in echipamentul din discutia de aici (mixer ce transpune spectrul RF la o FI de 0Hz si ADC de clasa audio ce merge pana la zeci sau sute de KHz), clasata de tine drept "conversie directa". Oricare din solutiile astea ar fi alese, sunt mai performante si ofera mai multe facilitati decat arhitectura clasica heterodina indiferent cate schimbari de frecventa si filtre foloseste.

Edit: urmaresc si eu ambele proiecte (McHF SDR si PSDR), in momentul de fata niciunul nu este aproape de un produs finit competitiv insa ofera functionalitate moderna intr-un pachet de mici dimensiuni. Avanajul e ca sunt open-source si oricine doreste le poate modifica mai pe propriul gust, evident cu ceva cunostinte si vointa la dispozitie.

Razvan (YO9IRF)

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Mie Noi 19, 2014 2:26 pm

@YO9IRF
Chiar daca "oarecum corecta", observatia cred ca ramane in picioare:tot o conversie directa este. Nu vorbim aici de performante, pentru ca inca nu l-am testat asa ca nu pot vorbi in cunostinta de cauza.Dar poti consulta dialogul lui DK5LV cu proiectantul apropos de chestii "tehnice", pentru ca se spun lucruri interesante, -de exemplu de ce trebuiesc prepolarizate comutatoarele SN.. care daca nu ma insel fac comutarea filtrelor de banda-.. Eu spuneam doar ca suma investita (din punctul meu de vedere) nu cred ca justifica rezultatul. Este o observatie subiectiva, desigur, tine de venituri, de activitate (adica lucrez cu el, sau il fac sa il am), si alti factori.
In alta ordine de idei, nu stiu daca circuitele de intrare RF vor fi inlocuite prea curand de ADC-uri de mare viteza; poate or fi deja (eu nu am cunostinta), insa recunosc ca tendinta asta exista. Cu toate ca nu prea cred ca cei de la INRAD (de exemplu) vor da faliment prea curand...HI
Una peste alta, recunosc ca proiectul m-a "prins" si pe mine, iar o mica asteptare pentru a vedea cu ce se mai vine nou (atragand si cablajele dupa sine), cred ca este o decizie inteleapta. Suportul software cred ca permite mai mult decat ceea ce s-a facut pana acum, si toate asteptarile merg catre arhitectul acestuia, KA7OEI.
Cu bine,
Cristi YO3FLR

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3fhm » Mie Noi 19, 2014 3:48 pm

YO3FLR scrie: In alta ordine de idei, nu stiu daca circuitele de intrare RF vor fi inlocuite prea curand de ADC-uri de mare viteza; poate or fi deja (eu nu am cunostinta)
Salut Cristi,
WebSDR-ul de la Universitatea din Twente (PI4TFT) e realizat cu un cipan care "toaca" tot spectrul RF pana la 30MHz, clockat cu 77.6 MHz:
http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/sdr/#nov2008
PA3FWM scrie:Immediately to the right of the FPGA is the A/D converter, an LTC2216, clocked at 77.76 MHz. That's somewhat slower than last year's design, but still fast enough to sample the entire shortwave range at once.
M-as mira sa nu fi tras cu urechea la el, e primul din lista de la WebSDR.org si arhicunoscut: http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ .

Sunt sigur ca nu va mai trece mult pana se va raspandi povestea.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9IRF » Mie Noi 19, 2014 4:03 pm

Sunt destule produse comerciale ce folosesc direct sampling - semnalul din antena se duce direct intr-un ADC, fara nici un fel de conversie, trecand doar printr-un filtru trece-banda si/sau un preamplificator/atenuator in functie de necesitati:

- FlexRadio 6000 series
- Apache Labs ANAN-100 sau ANAN-200
- ELAD FDM-DUO
- Expert Electronics SunSDR-MB1
- SSB Electronic Zeus ZS-1

Si astea sunt doar transceivere, receptoare sunt mai multe. Companiile mari gen Kenwood/Yaesu/Icom dorm pe ele cand e vorba de tehnologii noi, prefera sa mulga tot ce se poate in loc sa treaca si ele in secolul 21, de-aia si au cam disparut de prin topurile de performanta, inlocuite de Elecraft, FlexRadio, etc. Dar, asta e o alta problema.

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Mie Noi 19, 2014 4:07 pm

Salut Cezar,

Ei da, recunosc ca incep sa imbatranesc. HI Studiind un pic foaia de catalog a acelui circuit de la Linear Technology, am zambit cand am citit "This Product is subject to United States Export Control and may require a license for export to certain countries" :D
Insa nu sunt prea lamurit cum se comporta in conditii specifice, ce valori de NF sau IP3 se pot obtine cu el ca front-end.
Stiam de acest WebSDR, dar de utilizat mai rar. Dealtfel, in ceea ce priveste SDR-ul ca si concept, prefer o "cutie cu butoane" stand alone (tot software defined, asa cum sunt mcHF sau Picastar) decat o "cutie" cu un laptop. HI Cand ma uit prin spatele biroului deja devin alergic la prea multe fire... :D
73,
Cristi


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori