Alimentare diode laser in VHF

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO4BKM » Mie Feb 09, 2011 9:28 pm

Pentru o aplicatie solicit ajutor cu date privind alimentarea unei diode laser (de ex. HLDP-650-A501 sau similar, de cativa mW sau zeci de mW) cu curenti de VHF, max 400MHz. Stiu ca fotodioda interna serveste la controlarea si stabilizarea intensitatii razei emise, dar este destul de sensibila sa detecteze radiatii laser venite si din afara, eventual chiar semnale slabe? Daca nu, ce dispozitiv captor se poate folosi, banuiesc ca trebuie sa fie acordat pe frecventa razei emise? Cu multumiri, 73 de YO4BKM Tavi!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO9CHO » Sâm Apr 16, 2011 3:31 am

Dioda interna, este utilizata pentru a controla dioda LASER in curent.Practic cu ajutorul ei puteti contola curentul si implicit puterea fasciculului.Pentru citire externa, se poate folosi un sistem focalizat pe reflexia spotului, evident cu timp de raspuns , ce poate controla pri electronica asociata puterea de emisie in anumite limite.73!Dioda LASER are nevoie de curent constant.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO9CHO » Sâm Apr 16, 2011 11:28 am

Salut Draga Tavi.Revin la subiect.Am citit in fuga intrebarea pusa de tine si recunosc ca de fapt, doresti sa realizezi modularea in VHF a diodei emitatoare.
1.Dioda de control a puterii nu va putea detecta radiatia venita de la corespondent, nivelul fiind incomparabil mai mic cu cel al diodei LASER prezente in vecinatate.Practic este "inecata" de semnalul primar.
2.Nu inteleg de ce trebuie modulata in VHF in aplicatia de transmisie.Adica o purtatoare, cea LASER este modulata cu o alta purtatoare in VHF care la randul ei este modulata de voce...
La receptie , va fi nevoie de un fotodispozitiv cu timp de raspuns in VHF, urmat de un simplu receptor VHF.Mai mult ca sigur ca vei receptiona pe direct purtatoarea VHF ce va modula dioda.
Dioda LASER a fost conceputa ca avand posibilitatea de a accepta o banda larga de frcvente in scopul utilizarii in inscriptoarele CD de mare viteza, unde rata de date este foarte ridicata.
Mai curand, daca doresti construirea unui TXRX LASER, trebuie sa te gandesti de a utiliza o modulatie in impulsuri, vocala sau video.Oricum marea problema o va reprezenta elementul detector de la receptie care trebuie sa aibe o banda de raspuns ridicata si sensibilitate corespunzatoare.De asemeni datorita transmisiei prin atmosfera, variatia densitatii aerului va impune un soft de corectie a datelor.Lucrurile se complica daca incepi sa analizi.
Oricum ar fi succes.In YO nu a fost inca realizata o comunicatie laser dupa cunostintele mele.
Saptezeci si trei!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO4BKM » Dum Apr 17, 2011 5:22 pm

TNX YO9CHO!
Din pacate nu gasesc cateva informatii de baza: daca fotodioda de control pentru intensitatea radiatiei laser poate controla la frecvente de pana la 400 MHz si ce dioda fotocaptoare pot folosi, stiut fiind ca o astfel de dioda trebuie acordata pe frecventa optica a laserului emitator.
73 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO9CHO » Mar Apr 19, 2011 5:23 am

Sper ca acest articol sa va aduca ceva informatii suplimentare:

http://herkules.oulu.fi/isbn9514272625/ ... 272625.pdf

Saptezeci si trei!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Alimentare diode laser in VHF

Mesajde YO4BKM » Mar Apr 19, 2011 7:01 am

TNX YO9CHO, este foarte utila lucrarea recomandata. Mai ales ca am folosit asemenea aparate, din categoria cu precizia de 1mm.
73 de Tavi YO4BKM
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori