Banda de 5 mhz

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5tc » Mar Apr 26, 2016 8:17 pm

Marius, sunt curios cum se trag sforile cu painea si cutitul in radioamatorism. Inca nu am auzit de o inchizitie a CW-istilor indreptata impotriva celor ce prefera alte moduri.
Da, probabil nu este un mod digital ci un mod nostalgic. Si da, singura sa justificare este ca are inca adepti. La fel cum modurile digitale sau SSB isi justifica existenta prin aceea ca au inca adepti. La cat de usor comunicam prin internet, mobil , et Co, hobbyul nostru este el insusi obsolete, dar se justifica prin aceea ca are inca adepti, desi noi toti pentru marea parte a lumii suntem niste ciudati si niste cuceritori ai inutilului.
Oricum sa ne consideri niste credinciosi neprihaniti, pentru mine este o onoare la cat de prihanit sunt de fapt :)

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3gfh » Mar Apr 26, 2016 8:41 pm

Nu vreau sa tin partea cuiva sau sa supar pe cineva. Prozelitismul este oricum daunator, indiferent daca e pro sau contra CW. Este loc pentru toata lumea si n'are rost sa ne caraim cu vorbe spuse la suparare.

Mi s'a parut totusi o chestie interesanta, si m'am dat pe Goagl si am gasit la wikipedia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Morse_code

"Transmission
------------------
Morse code can be transmitted in a number of ways: originally as electrical pulses along a telegraph wire, but also as an audio tone, a radio signal with short and long tones, or as a mechanical, audible or visual signal (e.g. a flashing light) using devices like an Aldis lamp or a heliograph, a common flashlight, or even a car horn. Some mine rescues have used pulling on a rope - a short pull for a dot and a long pull for a dash.

Morse code is transmitted using just two states (on and off). Historians have called it the first digital code. Morse code may be represented as a binary code, and that is what telegraph operators do when transmitting messages. Working from the above ITU definition and further defining a bit as a dot time, a Morse code sequence may be made from a combination of the following five bit strings:

short mark, dot or "dit" (·) : 1
longer mark, dash or "dah" (–) : 111
intra-character gap (between the dots and dashes within a character) : 0
short gap (between letters) : 000
medium gap (between words) : 0000000


Note that the marks and gaps alternate: dots and dashes are always separated by one of the gaps, and that the gaps are always separated by a dot or a dash.

Morse messages are generally transmitted by a hand-operated device such as a telegraph key, so there are variations introduced by the skill of the sender and receiver — more experienced operators can send and receive at faster speeds. In addition, individual operators differ slightly, for example using slightly longer or shorter dashes or gaps, perhaps only for particular characters. This is called their "fist", and experienced operators can recognize specific individuals by it alone. A good operator who sends clearly and is easy to copy is said to have a "good fist". A "poor fist" is a characteristic of sloppy or hard to copy Morse code."


https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_d ... al_systems

"Historical digital systems
--------------------------------

Even though digital signals are generally associated with the binary electronic digital systems used in modern electronics and computing, digital systems are actually ancient, and need not be binary or electronic.[citation needed]

Written text (due to the limited character set and the use of discrete symbols - the alphabet in most cases)
The abacus was created sometime between 1000 BC and 500 BC, it later became a form of calculation frequency. Nowadays it can be used as a very advanced, yet basic digital calculator that uses beads on rows to represent numbers. Beads only have meaning in discrete up and down states, not in analog in-between states.
A beacon is perhaps the simplest non-electronic digital signal, with just two states (on and off). In particular, smoke signals are one of the oldest examples of a digital signal, where an analog "carrier" (smoke) is modulated with a blanket to generate a digital signal (puffs) that conveys information.
Morse code uses six digital states—dot, dash, intra-character gap (between each dot or dash), short gap (between each letter), medium gap (between words), and long gap (between sentences)—to send messages via a variety of potential carriers such as electricity or light, for example using an electrical telegraph or a flashing light.
The Braille system was the first binary format for character encoding, using a six-bit code rendered as dot patterns.
Flag semaphore uses rods or flags held in particular positions to send messages to the receiver watching them some distance away.
International maritime signal flags have distinctive markings that represent letters of the alphabet to allow ships to send messages to each other.
More recently invented, a modem modulates an analog "carrier" signal (such as sound) to encode binary electrical digital information, as a series of binary digital sound pulses. A slightly earlier, surprisingly reliable version of the same concept was to bundle a sequence of audio digital "signal" and "no signal" information (i.e. "sound" and "silence") on magnetic cassette tape for use with early home computers.
"
Mie mi se pare plauzibil :D
Ultima oară modificat Mar Apr 26, 2016 9:57 pm de către yo3gfh, modificat 1 dată în total.

YO3ND
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 15, 2012 1:21 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3ND » Mar Apr 26, 2016 9:20 pm

Desi nu tine de topic,referitor la subiectul discutat,fara sa fac aluzie la "vulpea cand n-ajunge la struguri zice ca sunt acri" ,CW-ul nu este anacronic,unii hami iubesc CW-ul pur si simplu ! Asta nu-i impiedica sa lucreze si in modurile digitale si multi fac asa. Invers....mai rar. Vizionati saitul indicat de Morel cu -show -ul lui Jay Leno :http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=158

73' YO3ND

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Mar Apr 26, 2016 10:25 pm

Da - aveti mare dreptate. Cu atat mai mult nu inteleg pe Gelu - YO5TC (ex.YO5CRR) cu acest indicativ frumos care a fost purtat cu multa noblete cel care a fost David Rusu YO5TC radioclub Cluj YO5KAI in anii 56 - Gelu care spune: "Da, probabil nu este un mod digital ci un mod nostalgic. Si da, singura sa justificare este ca are inca adepti. La fel cum modurile digitale sau SSB isi justifica existenta prin aceea ca au inca adepti. La cat de usor comunicam prin internet, mobil , et Co, hobbyul nostru este el insusi obsolete, dar se justifica prin aceea ca are inca adepti, desi noi toti pentru marea parte a lumii suntem niste ciudati si niste cuceritori ai inutilului." Exprimare aproape vulgara la adresa radioamatorismului si CW dar care in acelas timp cu ani in urma face 106 de exercitii "on line" la LCWO, probabila si laudabila incercare de a invata CW - ul acum hulit. Apropo - zborul cu parapanta "cucereste inutilul?" Cred ca tot e un hoby frumos ca si radioamatorismul cu tot ce cuprinde. Nu e frumos draga Gelu - dar e "democratie" prost inteleasa. Poate are dreptatea Sandy citand din Esop? Sarbatori "Pasnice" si 73 de Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde 4x1ad » Mie Apr 27, 2016 12:25 am

Prieteni, poate totusi se revine la topicul initial, "Banda de 5MHz" ? Nu de alta, dar sigur nu se va rezolva aici conflictul intre generatii si nici cel intre adeptii si adversarii telegrafiei.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 27, 2016 7:33 am

1010101000101 Morel.

:lol:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo8cln » Mie Apr 27, 2016 8:29 am

Tot off topic , apropo de indicative care au apartinut.... Am vazut yo4lh... YO5LH a fost Mago Francisc ( SK) un veteran si un simbol al radioamatorismului clujan. 73 ! de yo8cln.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Mie Apr 27, 2016 11:03 am

yo5ajr scrie:Exprimare aproape vulgara la adresa radioamatorismului si CW dar care in acelas timp cu ani in urma face 106 de exercitii "on line" la LCWO, probabila si laudabila incercare de a invata CW - ul acum hulit.

Nu este hulit. Cine doreste sa-l invete si sa-l foloseasca, cinste lui si felicitari. Asa cum sunt si alte hobby-uri privind meserii de mult ingitite de progres, de ex. sticlarie, tesut si olarit manual - sunt frumoase, dar cu target limitat, mai mult nostalgice.
Dar sa-l impingi in fata, in detrimentul altora, m-i se pare cel putin lipsa de fair-play. Asta pentru a reveni la "comunicatul" privind banda de 5 MHz.

Oricum pot face o declaratie foarte serioasa: Daca situatia o va impune, asa nu-mi pasa de reglementarile in vigoare, si voi folosi orice mijloc la indemana. In speta de fata, orice mod si orice frecventa care duc la atingerea scopului, asumandu-mi cu bucurie consecintele, o singura viata salvata fiind oricum mai valoroasa decat toate autorizatiile si hobby-urile la un loc. Iar daca asta inseamna sa renunt ulterior la radioamatorism, este un pret pe care il platesc cu bucurie.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Mai 05, 2016 4:53 pm

Exercitiul ala este "military style national radio exercise" al cadetilor militari britanici. Prin asta se intelege UK only in caz ca va mirati. Si e exercitiu militar al elevilor de scoli militare, nu eveniment radioamatoricesc, care include si frecventele lor de 60m. Nu e hamfest, concurs sau field day sa doreasca sa stea la taclale cu YO.
De altfel, regulamentul in vigoare in YO nu permite legaturi cu alte persoane in afara radioamatorilor autorizati, iar cu cadetii britanici nu avem acorduri speciale pentru a fi exceptati de la aceasta prevedere:

Cod: Selectaţi tot

Art. 22 – (1) Staţiile de radioamator pot stabili legături radio numai cu alte staţii de radioamator.
(2) Legăturile cu staţiile aparţinând altor servicii, precum şi cu cele care nu îşi semnalează identitatea prin transmiterea indicativului de apel sunt interzise; fac excepţie situaţiile de urgenţă şi acele cazuri pentru care există acorduri speciale între Administraţii.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5tc » Joi Mai 05, 2016 7:36 pm

Mircea,
asa cum ai presupus exista si amatori YO care nu stapanesc engleza in detaliu.
Pentru acestia, precizarea lui Marius este binevenita, in sensul ca "sa nici nu va treaca prin cap" De altfel el nu s-a adresat cu @ YO8RAA, ci, cred eu, generic.
De exemplu, cine sa stie ca "MOD 5 MHz band" se citeste "Ministry of Defense 5MHz band" ? pariez ca nu multi, asa ca se trezea vreun erou sa se "integreze" in exercitiu... :) si ne aducea "laude" tutror amatorilor YO

Un apel adresat tuturor;
As sugera sa reactionam detasati, la comentarii ce ne par ostile.Poate doar ne par... iar orgoliie se starnesc usor. De regula, un comentariu scris nu va fi interpretat(inteles) la fel ca unul prin viu grai. Doi oameni discutand fata in fata pot fi buni prieteni, purtand acelasi dialog in scris pot deveni dusmani. Nu credeam daca nu pateam!
Cred ca este mai cu folos sa ne concentram pe intelegerea mesajului decat pe purtatorul acestuia.
Gelu
L. E. (Later Edit) M-am luat cu vorba, de fapt voiam sa pun un link unde se vorbeste de prezenta Yo in 5MHz (si cehi si altii)
The latest edition of The 5 MHz Newsletter (No16 Winter-Spring 2016) is now available for free pdf download from
http://tinyurl.com/zh65rb9


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori