mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo6rk » Vin Iul 08, 2016 9:53 am

Salutare,

Dupa ceva timp de asteptare (job, alte prioritati) si jucaria mea e aproape gata.
Am incarcat ultimul firmware de pe github, mi se pare fain la cate optiuni sunt in comparatie cu cel "oficial".
Versiunea de placi este 0.5.
Mai am de facut reglaje la receptie si evident emisie.
Intrebare: intrucat nu am inca finalii tx, exista pe la cei ce au construit o pereche de finali (preferabili imperecheati) disponibili? Pe unde am mai cautat (site-uri de afara) plata era prin paypal, iar eu cum nu sunt mare amator de constructii sau cumparaturi, inca nu am un cont paypal. Am incercat sa-mi fac unul dar inca nu am reusit pe deplin datorita cardului/contului bancar ce il am acum.

O alta intrebare/problema e legat de carcasa. Daca cumpar una de la tme, cunoasteti pe cineva dispus sa o prelucreze la forma finala? sau... achizitionarea completa de la cineva anume?

Multam fain,
73 to all!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo9fej
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:26 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo9fej » Mar Iul 19, 2016 10:18 am

Eu am cumparat de la Mivarom. Am avut 'norocul' sa fie imperecheati.
Sandu YO9FEJ

yo9fej
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:26 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo9fej » Joi Aug 18, 2016 1:25 pm

Dupa o perioada de tras pe dreapta din motive de alte preocupari domestice a venit si rindul montarii transceiverului in cutie.
Fişiere ataşate
Transceiver_1.JPG
Transceiver_1.JPG (34.95 KiB) Vizualizat de 8859 ori

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo6rk » Joi Aug 25, 2016 10:10 pm

Fain, felicitari!
Eu inca sunt la stadiul de cutie. Unde ai facut carcasa, partea de prelucrare mecanica, butoanele..?
Cu o sarma ordinara pe post de lw am mai facut cateva legaturi radio cu aceasta jucarie.

O intrebare am catre cei ce l-au construit...
Desi am pus la iesire o sarcina pur 50 ohm pana la frecvente de ordinul GHz, am observat ca SWR-ul afisat pe mchf incepe sa creasca spre benzile superioare.
Configul meu e v0.5, si ultimul firmware 1.2.0, kit full luat de la m0nka.

Pe unde o fi misterioasa problema? Ceva idei?

Pe viitor vreau sa o rezolv cu partea de putere care "tipic" incepe de pe la 15W in 80m si scade pana pe la 6w in 10m.

Toate bune, 73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo9fej
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:26 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo9fej » Vin Aug 26, 2016 8:09 am

Carcasa am facut-o dupa o conceptie proprie si a fost realizata de catre un coleg de site care a facut mai multe postari pe acest site privind realizarea de carcase.
Gaurile sunt realizate pe o masina cu comanda numerica si taiate cu laser (vezi postarea V-94969).
Butoanele sunt luate de la TME Timisoara, iar tastele luate de la o telecomanda TV.
In ceeace priveste SWR am folosit si eu o sarcina artificiala de 50 ohmi inseriata cu un SWR-metru industrial si am indicatia 1,5:1 la MCHF si 1:1 la SWR-metru exterior. Diferenta cred ca provine de la transformatoarele T2,T3 sau diodele D5,D6 care pot avea valori diferite. Celelalte componente le-am masurat si sunt identice. Semnalele PWR FWD si PWR RET sunt putin diferite.
73 Sandu

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo6rk » Vin Aug 26, 2016 7:17 pm

Salut Sandu, multam fain de raspuns.

Am inteles despre carcasa. Eu am o carcasa si butoane de la TME, taste... zapacesc niste calculatoare de buzunar si o rezolv.

Am citit si anterior despre fenomenul cu SWR-ul, nu e caz singular. Tind sa cred ca e numai o problema cu puntea (transformatoarele), restul de piese cred ca au fost selectate si pe criterii de toleranta; eu am luat kit-ul aproape lipit. Pentru transformatoare am folosit torurile din kit, iar linia ce trece prin tor a fost o bucatica de coaxial cu tresa argintata, teflon, etc (nu mai stiu acum codul pentru acel coax), iar la un capat tresa am pus-o la masa.
Ce e drept am mai facut un astfel de reflectometru (dupa o schema a lui ik3oil parca) iar echilibrarea nu mi-a creat probleme, SWR-ul e 1:1 in tot spectrul de frecventa, folosind o sarcina fix 50 ohmi de la Kathrein.
Mai studiez problema si voi gasi o rezolvare, mai ales daca (nu ma insel), in cazul de fata cresterea de SWR e urmata cumva de reducerea automata a puterii.

Numai de bine!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo4hgx » Lun Oct 24, 2016 12:31 pm

Imi cer scuze daca s-a discutat deja (recunosc ca nu am citit tot topicul), ma interesa ce diferente de pret ar fi intre kit-ul complet de la m0nka si doar PCB-urile cu achizitionarea pieselor separat?

Vin sarbatorile si trebuie sa ma hotarasc ce sa-i cer lui Mos Craciun...

Multumesc!
73 de yo4hgx

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo6rk » Joi Oct 26, 2017 3:08 pm

Finalizare de proiect:
IMG_3187.JPG
IMG_3187.JPG (149.6 KiB) Vizualizat de 7667 ori
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3hjv » Sâm Mar 16, 2019 8:46 am

Salut,
Ma poate ajuta cineva cu boot-loaderul original (M0NKA)?

Pare ca nu mai este de gasit si am nevoie de versiunea originala pentru a incarca FW original nu cel de la DF8OE.
Precizez, este vorba despre placa R.06.

Multumesc,
73 de yo3hjv Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo6rk » Sâm Mar 16, 2019 9:58 am

Salut,

Eu am versiunea 5, si folosesc bootloader-ul facut de Chris.
L-am pus pe un ftp ( ftp://sentybv.go.ro ).

Toate bune!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori