Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo8rqp » Joi Sep 22, 2016 7:49 am

Si de pe Pocket RxTx dispare câteodată, aparent fără motiv. Dan, știi că ți-am semnalat radierea din lista.
Recomand cu căldură celor care mai ascultă pe websdr. org să-și instaleze pe telefon aplicația Pocket RxTx. Aceasta se găsește free pe Magazin Play. Nu sunt atât de multe surse ca în varianta. org dar deajuns ca sa-ti ajute în anumite momente. Ca și suport, este nevoie de un telefon cu sistem de operare cu android, nepretențios. Eu folosesc un Yomi de la Orange. Avantajul aplicației este dat de faptul că are un delay mic, Cu o conexiune stabilă la internet(date mobile de la operator telefonie sau Wi-Fi) se pot face recepții în toate benzile și chiat monitorizarea propriei emisiuni.
Ultima oară modificat Joi Sep 22, 2016 9:46 am de către yo8rqp, modificat 1 dată în total.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Joi Sep 22, 2016 9:43 am

Apropo de asta, aseara am pus la mine pe site o noua versiune experimentala, cu multe functionalitati noi fata de cea din Play Store. Imediat ce va ajunge suficient de stabila, o voi publica in Play. Manualele de utilizare sunt si ele actualizate, la capitolul History puteti gasi tot ce e nou in versiunea de ieri.

Pentru orice intebari, va rog sa-mi scrieti direct, ca sa nu-i deranjam aici pe cei care nu sunt interesati de subiect.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Lun Sep 26, 2016 1:04 pm

Cred ca am descoperit cauza deselor intreruperi ale serverului WebSDR din ultima perioada. Datorita dezinstalarii din exces de zel a unui packet din sistemul de operare, o aplicatie care il folosea a inceput sa umple cu fisiere un anumit folder, ajungand sa ocupe 100% din i-nodurile disponibile. Acum lucrurile au revenit (sper) la normal. Daca mai observati probleme va rog sa-mi spuneti.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

va3fgr
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 05, 2012 6:44 am
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde va3fgr » Lun Sep 26, 2016 10:20 pm

Multumesc ptr. repunerea in functiune. Imi lipsea. :)

Gabi
==========
Ex. YO3FGR

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Lun Sep 26, 2016 11:12 pm

Serverul a fost tinut sub observatie azi si nu a dat nici un semn de oboseala. E posibil ca perturbatia sa fie de undeva din zona. Eu nu o observ decat in 80m si un usor fading. Sa vedem daca ziua dispare.
Sa speram ca nu m-am procopsit cu vreun aparat perturbator pe la vecini.

Multumesc pentru observatie.

73 Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Mar Sep 27, 2016 7:33 pm

Multumesc pentru capturi, dar nu vad in ele nici o problema care ar putea sa tina de server. Sunt niste perturbatii locale, care nu stiu de la ce provin.
Nu uitati a receptorul este instalat intr-o zona extrem de zgomotoasa din Bucuresti.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Mie Oct 12, 2016 11:08 am

Datorita unor lucrari de reabilitare termica efetuate la scara vecina, am constatat in aceasta dimineata ca unul din bratele antenei Windom utilizata de serverul WebSDR din KN34bk a cazut. Din aceasta cauza, banda de 80m este practic nefunctionala. Nu stiu cand voi reusi sa repar antena si nici daca ma vor mai lasa sa agat antena de pilonul de la scara vecina. O sa revin cu un mesaj cand si daca lucrurile vor reveni la normal.

Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Dum Dec 25, 2016 9:16 pm

In aceasta seara am incercat din intamplare sa accesez WebSDR-ul meu experimental din Bucuresti (http://websdr.yo3ggx.ro:8766), in banda de 2m. Am observat ca nu receptioneaza nimic. Nu stiu de cand se afla in aceasta stare. Am marea rugaminte ca atunci cand observati ceva in neregula cu el sa-mi trimiteti un mail, deoarece eu il folosesc extrem de rar.

Din pacate cel principal din HF are in continuare probleme cu antena (jumatate din ea cazuta) si nu pot face nimic pana nu se termina reabilitarea termica a scarii vecine.

Craciun Fericit si un An Nou cat mai bun.

73 Dan YO3GGX

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde YO9CHO » Mar Feb 14, 2017 10:30 am

Salut Dane, la mine nu functioneaza: http://websdr.yo3ggx.ro:8765/
Este o ,problema de server? Sau este o problema a mea? 8-)
73! si multumesc de raspuns.


Ok. E la mine. Merge pe IE dar nu pe Chrome unde am instalat o serie de killeri add... :lol:

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Serverul WebSDR din Bucuresti (KN34bk)

Mesajde yo3ggx » Mar Feb 14, 2017 4:24 pm

Probabil ai instalat un WebSDR killer, pentru ca nu exista reclame pe site. :)
Adevarul e ca nu a functionat o vreme pentru ca serverul era oprit. Oricum, nu am reusit sa rezolv problema antenei pentru ca reabilitarea scarii vecine s-a intrerupt pe durata iernii si nu am acces pe terasa pana nu termina lucrul. Oricum, intentionez sa montez un mini Whip activ in locul windomului, sa vedem cum se va comporta.

Dan YO3GGX


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori