SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde 4x1ad » Sâm Sep 10, 2016 12:03 pm

A aparut editia din Octombrie 2016 a revistei QST. La rubrica Product Reviews este prezentat transceiverul SUNSDR 2Pro al firmei Expert Electronics. Cine doreste sa citeasca acest review sa-mi lase o adresa email aici sau pe privat.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
SunSDR2-PRO-Highres-v2.004.jpeg
SunSDR2-PRO-Highres-v2.004.jpeg (73.65 KiB) Vizualizat de 7900 ori
SunSDR2-PRO-Highres-v2.003.jpeg
SunSDR2-PRO-Highres-v2.003.jpeg (67.93 KiB) Vizualizat de 7900 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo3irm » Lun Oct 31, 2016 12:01 pm

Pentru cine este curios cum se aude un SunSDR2 PRO, mai jos o inregistrare facuta de mine in acest weekend (CQWW SSB).
Transceiverul este instalat remote, la ~100 Km de bucuresti, aici in oras am doar un PC si E-coder Control Panelul, legatura este prin internet.
Pentru o vizualizare mai buna, alegeti Full screen HD (1080p) si folositi casti stereo deoarece la un moment dat o sa fie testat VFOA in casca stanga si VFOB in casca dreapta, la fel si pentru benzi diferite ascultate in acelasi timp.

https://www.youtube.com/watch?v=v0v9kchATsc

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde YO8TFF » Lun Oct 31, 2016 2:05 pm

Felicitări pentru achiziție. SDR-ul rușilor este printre cele mai performante.
Eu am de gând să-mi fac din SDR-ul G11 a celor de la Genesis ceva în genul SDR-ul MB1.

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo8rhm » Lun Oct 31, 2016 2:14 pm

O varianta VHF/UHF al SunSDR cunoasteti? Sau ceva la nivelul acestuia....

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro


yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo3irm » Lun Oct 31, 2016 5:32 pm

@Mugurel (yo8rhm) mai jos freq. acoperite de transceiver:
Frequency range:........................ 10 kHz to 65 Mhz, 95 MHz to 148 MHz
Oversampling frequency range: .......10 kHz to 300 MHz
Bandscope width:........................ 20 kHz to 80 MHz
IQ output sample rate:.................. 39, 78, 156 and 312 kHz
Independent receiver channels:....... 2

Hardware-ul suporta full duplex (receptie intr-o banda simultan cu transmisia intr-o alta banda) dar momentan nu este implementat in software.
Updateuri destul de dese ale softwareului cu facilitati noi aduse de fiecare versiune.
Sunt destuli de receptivi si deschisi la sugestii, poti sa le sugerezi o imbunatatire si este posibil sa o gasesti in versiunea urmatoare de soft :)
Ai la dispozitie 3 antene, 2 HF, 1 VHF. Prin intermediul unui conector extern se pot controla in functie de banda, BPF-uri, amplificatorul conectat la transceiver, un ventilator controlat de un termostat intern, antenna switching, antenna tunners. Configuratia este destul de flexibila. Pentru cei interesati, mai jos schema block:
varsiunea marita:
https://photos.smugmug.com/photos/i-8htDgrm/0/O/i-8htDgrm.jpg

Imagine

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo3irm » Lun Oct 31, 2016 5:40 pm

YO8TFF scrie:Felicitări pentru achiziție. SDR-ul rușilor este printre cele mai performante.
Eu am de gând să-mi fac din SDR-ul G11 a celor de la Genesis ceva în genul SDR-ul MB1.

Da, interesant proiectul. Nu stiam ca softwareul ExpertSDR este open source. Este important sa ai acces la ultimele versiuni deoarece aduc foarte multe imbunatatiri si functii noi. Succes!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde 4x1ad » Lun Oct 31, 2016 6:13 pm

@YO3IRM: Multumesc Dan ca ai postat testele tale cu SUNSDR 2 PRO. M-as bucura daca atunci cand vei avea timp, dipozitie si rabdare sa le reiei pentru a putea sublinia potentialul formidabil ascuns in tehnologia SDR. Am ascultat cu foarte mare atentie inregistrarea ta si consider ca nenumaratele setari pentru RX sunt inca pe pozitia DEFAULT, asa cum vine de la producator sau foarte aproape de Default. Banuiesc ca dupa ce ai rezolvat problemele de REMOTE, te-ai familiarizat si cu setarile detaliate inclusiv cele din categoria EXPERT.

Intrucat am experimentat zeci si zeci de ore cu setarea receptorul unui astfel de transceiver pentru un bun amic, am ajuns la concluzia ca poti imbunatati mult calitatea receptiei tale actuale prin experimentarea urmatoarelor setari principale in ordinea indicata mai jos:

a. Trebuie sa verifici daca setarea EXPERT DITH este pozitionata pe Disable, altfel introduce zgomot intern destul de substantial pe receptie normala din antena. De asemeni, setarea DSE - Digital Surround Effect trebuie sa fie si ea pe pozitia Disable si folosita doar dupa ce ai optimizat restul parametrilor.
b. AGC RX: nu este suficient sa fi pe pozitia corecta de baza (OFF/Long/Slow/Medium/Fast/User) ci trebuie sa ajustezi cei 4 parametri variabili (Slope, Attack, Decay si Hang Treshold), inclusiv interactiunea lor. Mie personal mi-a placut cel mai mult pentru SSB pozitia AGC USER 900mSec pentru trafic normal (nu de concurs) iar pentru CW de concurs Fast; pentru trafic normal Medium. Daca pentru SSB si CW este ceva mai usor de stabilit pozitia optima, pentru modurile digitale este mai laborios si sugerez alegerea setarii de AGC functie de rata de transfer. Exemplu pentru PACTOR III si IV sugerez AGC USER 120mSec dar pentru WSPR, JT-9, JT-65 etc., sugerez Medium sau USER 130mSec. Provocarea cea mare insa este optimizarea sub-menuurilor Slope, Attack, Decay, Hang si Treshold. Aici va merge majoritatea timpului dar daca ai rabdare rezultatele sunt spectaculoase. Pentru concursuri majore gen CQ WW CW, reglarea optima a parametrilor Attack si Decay iti poate da un avantaj la care tehnologiile analoge sau hibride nici nu pot visa.
c. NR si ANF (Noise Reduction & Automatic Notch Filtering) prin ajustarea pas cu pas a celor 4 parametri variabili (Taps, Delay, Rate si Leak) inclusiv interactiunea lor. La largimea de banda a filtrelor, eu am folosit des setarea USER.
d. O caracteristica audio mai soft/catifelata si atenuarea considerabila a hiss-ului se poate obtine (numai dupa reglarea AGC si NR/ANF) din EQ-RX - egalizorul de receptie coroborat cu parametri Quality si Slope Sharpness atat in CW cat si SSB cu APF-urile activate. Valoarea parametrului Pitch este chestiune de preferinta personala.
e. Setarea EXPERT RAND, trebuie sa fie pe pozitia Enable.
f. Apropo CW: tonul la TX trebuie sa varieze cu viteza si asprimea lui se corecteaza invers proportional cu parametrul Ramp.

Toate aceste setari sunt laborioase si mari consumatoare de timp si resurse nervoase. Cine nu are rabdare infinita nu poate scoate dintr-un SDR performant tot ceea ce poate si atunci e preferabil sa ramana la tehnologiile clasice. Mai exista un motiv care inca incetineste ritmul penetrarii SDR : cine nu este foarte familiarizat cu menuurile si mai ales cu submenuurile, nu le poate exploata (inca) la adevaratul potential prin setarea/navigarea rapida in timpul concursurilor majore.

73 si succes.
Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo8rhm » Lun Oct 31, 2016 7:05 pm

yo3irm scrie:@Mugurel (yo8rhm) mai jos freq. acoperite de transceiver:
Frequency range:........................ 10 kHz to 65 Mhz, 95 MHz to 148 MHz
Oversampling frequency range: .......10 kHz to 300 MHz
Bandscope width:........................ 20 kHz to 80 MHz
IQ output sample rate:.................. 39, 78, 156 and 312 kHz
Independent receiver channels:....... 2
Hardware-ul suporta full duplex (receptie intr-o banda simultan cu transmisia intr-o alta banda) dar momentan nu este implementat in software.


@ YO3IRM. multumesc pentru raspuns dar nu intamplator am intrebat de o varianta DOAR pentru VHF/UHF, cel prezentat aici studind-ul putin in urma datorita curiozitatii starnite de YO8RNI (care a achizitionat un SunSDR) avand promisiunea sa ca in CQ WW DX Contest etapa CW voi lucra cu el.
Ma intereseaza un sdr doar in 2m si 70cm, partea de HF fiind ceva in plus pentru care as plati niste bani degeaba.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: SUNSDR 2 Pro transceiver Product Review

Mesajde yo3irm » Lun Oct 31, 2016 8:00 pm

@Morel, multumesc pentru sugestii, DTH-ul este dezactivat, DSE-ul mi se pare foarte util in CW, daca am de ex 2 semnale CW intr-un bandpass de 300 Hz, cu DSE-ul activat, cu cat semnalul are o frecventa mai joasa cu atat acel semnal este mutat mai pronuntat in casca stanga, identic pentru semnalul ce are frecventa mai mare, este mutat in casca dreapta in felul asta cele doua semnale pot fi copiate fara probleme, rezultatul este chiar spectaculos.
Pentru CW, AGC-ul il setez intotdeauna pe Fast. Am mai modificat RX Eq in rest am lasat default. O sa testez diferite valori pentru parametrii sugerati de tine, va trebui mai intai sa ii inteleg cat mai bine :). Phonie nu prea lucrez, mai mult CW si de curand moduri digitale. Se pot salva profile diferite cu setari diferite astfel incat se poate schimba foarte rapid de la o configuratie de zi cu zi la una de contest. Imi place foarte mult "simplificarea" conectivitatii, totul se face prin cabluri virtuale, CAT, I/Q, audio, CW, o grija in minus pentru protectie RFI, calitatea cablurilor, conectorilor ...
@Mugurel, din pacate nu stiu ceva asemanator doar pentru VHF. Succes in CQWWCW, SunSDR2 PRO poate fi configurat ca un super CW contest station


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori