ANCOM plan de actiuni 2017

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo5ajr » Mar Ian 03, 2017 2:17 pm

La data de 30 Dec.2016 vineam de prin OE acasa cu un Logan micut de 1.4 cu benzina impreuna cu fiul si nora mea. Conducea fiul meu, eram pe autostrada M1 cand atentionam pe conducator ca ar trebui alimentat. Mai aveam cca. 100 de Km pana la trecerea frontierei, Conducatorul spunea ca inca nu s-a aprins becul de nivel minim la benzina si cand se aprinde mai putem parcurge (dupa experienta sa) cel putin 100 de Km, asa ca alimentam dupa trecerea frontiera in Patria. Nu eram linistit si ca facatura la o tabla de circulatie unde scria ca pana la frontiera mai avem 81 Km. A fost ars becul de la nivel minim....hi. Aveam un handy pe 2m am facut un apel, s-a prezentat cineva din Debretin care a alertat pe altcineva din zona, acesta a alertat pe altu din localitate al carui zona am fost si intr-o ora mi au adus benzina. Intre timp m-a vizitat politia de autostrada care m-a iertat de o amenda, a mai venit un camion special al administratiei autostrazii cara m-a pavazat cu table reflectorizante mai ceva ca pe bradul de Craciun. Altfel puteam sa inghetam acolo pentru ca noaptea nimeni nu se opreste sa te ajute. Tot radioamatorii m-au scos din belea. A, sa nu uit - pe masina politiei era scris: "Va aparam si va ajutam".... Pe masina radioamatorului era scris doar: HA0LZ. In rest un an nou fericit tuturor.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo9rij » Mar Ian 03, 2017 10:06 pm

Adrian, foarte frumoase explicatiile si pentru ca nu doresc sa vorbesc foarte mult despre RVSU pentru a nu o impinge in derizoriu am sa punctez cateva aspecte pe care le gasesc interesant de lamurit.
Am observat ca prima data ati semnat documente si apoi incercati sa le umpleti de continut. Stiu ca nu este o practica de succes.
Consider ca ar fi trebuit mai inainte de toate sa te intrebi daca astfel de retea cu cerintele pe care le impune DSU este potrivita si dorita de radioamatorii YO. Radioamatori pe care acum abia incerci sa ii atragi sa participe la chestiunea numita RVSU. Pare ca “ai pus carul inaintea boilor!”
Despre avantaje, spui doar de bine. Dar despre limitari pe care ar fi trebuit inainte de toate sa le pui in balanta si sa le discuti inclusiv cu doctorul Raed ARAFAT, nu am vazut nici o vorbulita. Este informat domnia sa de acestea ? Este procentual, realizat un studiu de eficienta versus limitari? Esti constient de astfel de limitari? Se pare ca nu! La fel de bine si corect ar fi trebuit sa i le expui. Urmarind forumul de aici sun convins ca le va cunoaste.
Pomeneai de relatia de parteneriat, apoi ca “DSU trebuie sa colaboreze” ! Cine a trasa acest TREBUIE? Indiferent de raspuns iti spun ca acest “trebuie” mie imi spune multe. Poate in acest moment in care esti foarte entuziasmat, iti scapa dar vei avea ocazia sa il constientizezi mai tarziu cand te vei izbi de realitatea lucrurilor. Apoi poate ar fi momentul sa te intrebi daca o astfel de retea se potriveste radioamatorilor si realitatii din YO? Din discutiile pe forum majoritatea dintre noi inclina catre o altfel de retea. Pe drum, ai uitat de radioamatorii YO, care in comparatie cu alti radioamatori din alte state au o caracteristica aparte. Situatia radioamatorismului din tara pe care o citezi (TA) se supune unei realitati in care 70% din populatie are un standard de viata militarizat cu o cu totul alta mentalitate. Noi nu o avem! Radioamatorii YO vor sa faca lucruri simple, in folosul lor, fara a cheltui multe resurse proprii si cu lauri cat mai frumosi. Poate nu am exprimat totul dar cam pe aici se invart lucrurile. Faptul ca spui ca informatia din retea trebuie sa fie verificabila, este un alt aspect care imi spune ca cei care sunt membrii in retea deja le sunt tratate eforturile cu neincredere. Un aspect deloc de neglijat atunci cand iti oferi voluntar ajutorul si resursele. Un participant cu statut de “verificabil” imi inspira sentimentul ca deja nu mai este vorba de un parteneriat intre DSU si RVSU ci de un “asistat”. Cum dealtfel ar putea fi, atunci cand este vorba de a respecta principiile “secretului de serviciu” ? Hi! Aici am putea pune in discutie despre cine face acreditarea membrilor in retea? Este SRR abilitata sa o faca? Cum? ANCOM/ul nu face asa ceva iar detinerea unei simple autorizatii de radioamator nu garanteaza ca esti de buna credinta nu mai spun de faptul ca ar trebui sa fii si patriot! Subiectul este muuult mai amplu! Apoi mai pun in discutie cu titlu de intrebare faptul ca de trebuie sa ne aliniem la standarde care nu ne sunt la indemana si de ce nu creeam o retea care sa ne ajute pe noi in primul rand? Exemplul lui Tavi si Miki sunt elocvente. Cu RVSU suntem cam in urmatoarea situatie> Nu suntem in stare sa ne ajutam intre noi, pe noi dar suntem foarte pregatiti si eficienti sa ii ajutam pe altii!! Hi! Asta poate pentru ca orgoliul nu ne lasa in pace si musai trebuie sa il hranim cu ceva nemaipomenit si nemaiintalnit facut de noi! Nota 10 la imagine dar ... atat! In situatia retelelor de urgenta este nevoie ceva mai mult din cate stiu! Dar in fine, la prima vedere cam asa se observa lucrurile si sunt convins ca am dreptate. Nu spun ca efortul tau nu este laudabil dar cred, ca si majoritatea celor care citesc aceste randuri, ca te aflii pe directia altora si nu a noastra a radioamatorilor YO.
Pentru punctul cinci as putea doar sa spun ca ai uitat doua realitati simple din viata radioamatorilor YO:
1. radioamatorii YO sunt dispusi sa isi ajute semenii din fata statiilor lor, nu deplasandu-se ca angajati la puncte ISU.
2. Cand vorbesti de „radioamatorii pot sa...” Nu vorbim de MAJORITATEA radioamatorilor YO, care mare parte dintre ei sunt in etate si nu sunt dispusi sa faca eforturi prelungite, in ture, in alte locuri decat acasa. Un numar foarte redus de radioamatori care sunt disponibili sunt apti sa se deplaseze la ISU, au un loc de munca la care sunt cuprinsi in planuri de interventie, etc. In caz de necesitate, chiar crezi ca o sa imi abandonez locul de munca si voi spune prezent la o actiune a RVSU? Sigur visezi daca imi raspunzi, DA! Si cei care ar face acest lucru sunt exrem de putini si nereprezentativi pentru posibilitatile si numarul de radioamatori YO. In Romania nu exista meseria de radioamator!
Vorbesti de RVSU ca rezerva pentru rateurile din reteaua TETRA! Cate rateuri pe an in situatii de urgenta a inregistrat TETRA, ca sa poti vorbi de o eficienta a folosirii RVSU ? Cu alte cuvinte, se merita ca guvernul sa investeasca in RVSU versus imbunatatirea retelei TETRA? sau sunt doar bani aruncati pe fereastra? Eu inclin sa cred ca nu vor fi decat bani aruncati pe fereastra in numele acelui TREBUIE, pomenit la inceput care are si alte conotatii in momentul in care lucrurile vor scapa de sub control. (vinovatul de serviciu)
Adrian, DSU, IARU Regiunea 1, Microsoft Romania, Banat IT si ANCOM, etc au vazut ceea ce ai dorit sa le arati, lapte si miere si altceva nimic din pragmatismul lucrurilor si realitatile din radioamatorismul YO. A crede ca “poti face ceva” nu este egal cu “a si face ceva”! Spun asta responsabil, intrucat la momentul semnarii documentului RVSU cu DSU nu a fost prezentata nici o lista a limitarilor participarii radioamatorilor corelata cu o plasare realista a posibilitatilor participarii RADIOAMATORILOR in astfel de retele. Cred ca aici putem spune ca sa mers pe incredere (din start tradata!)
Pentru final pot spune ca imi doresc o retea radio de urgenta functionala, simpla si eficienta care in primul rand sa vina in folosul radioamatorilor si apoi in folosul societatii. Spun asta pentru ca as avea avantajul de a veni cu exemple concrete nu cu teorii. Apoi daca RVSU a fost facuta doar pentru a profita de moment si pentru a arata importanta radioamatorilor pentru societate atunci sincer consider ca nu este deloc benefica situatia si ca sunt muulte altele domeniile in care ne putem arata eficienta si importanta pentru societatea in care traim. Am avut ocazia sa vorbesc despre comunicatiile pentru situatii de urgenta cu unul dintre radioamatorii participanti la 11/09, din SUA si concluziile sunt in acord cu cele ce scriu aici. Sunt doua aspecte>
1. O imagine pentru populatie unde totul da bine si totul e frumos. Cam ca ceea pe care o prezinta RVSU
2. O realitate sumbra, mai putin cunoscuta publicului larg, unde au murit radioamatori participand la astfel de actiuni, despre care nu vorbeste nimeni intrucat nimeni nu poate fi tras la raspundere. Lucru vazut ca un esec total al participarii la astfel de actiuni. Cred ca acesta este un aspect mult mai de luat in seama decat primul. Apoi considera ca a plasa o retea de radioamatori pe acelasi palier cu reteaua profesionista nu face decat sa aduca si mai multe gap/uri in functionare si nu eliminarea lor. (Nu este o ofensa adusa capacitatilor radioamatorilor ci doar o exemplificare manageriala.) Cineva spunea ca daca ai 1000 de radioamatori ai 1001 de probleme. Hi! Actionand independent am putea vorbi de alte rezultate si am convinge societatea civila mai usor de rolul nostru. Din pacate profesionalismul celor platiti sa intervina cat si diferentele mari de tehnologie folosita, radioamatori versus comunicatiile profesionale ne semnaleaza ca cel putin pe acest domeniu, e bine sa ne vedem de treaba si sa nu ne arogam caracteristici si misiuni pe care ne/ar place sa le indeplinim sau nu ne apartin. E frumos cum spune cineva aici ca e timpul sa ne aliniem si noi dar... nu este alinierea noastra. A trecut si vremea in care radioamatorii puteau tine locul comunicatiilor guvernamentale. Problema comunicatiilor in situatii de urgenta se poate rezolva prin simplitate si pragmatism. Exemple sunt sau se pot pune de comun acord cu cei mai multi dintre beneficiarii radioamatori. Standardele impuse in colaborarea cu alti parteneri din realitatea zilelor noastre ne arata ca am pierdut startul de multa vreme pentru simplu fapt ca nu sunt standardele unor radioamatori! Nu sunt impotriva RVSU dar punctez ca sunt standarde care nu ne apartin si nu spun ca nu am putea sa le indeplinim! Totusi, in acest caz nu am mai fi radioamatori! Dar asta este o alta poveste!
Cu respect! YO9RIJ Petrica

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3hjv » Mie Ian 04, 2017 10:47 am

RVSU este despre voluntariat in asigurarea de comunicatii alternative acolo unde putem conta, nu despre inregimentare.
Nimeni nu impiedica radioamatorii care nu se regasesc in obiectivul RVSU sa activeze in alte retele. Asa este peste tot in lume! Exista MARS, CAP, SATERN, samd.

In rest, marturisesc ca nu inteleg mesajul; adica, sunt intrebari retorice sau niste afirmatii apriorice, astfel ca nu sti ce sa raspund...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3gh » Mie Ian 04, 2017 1:17 pm

Buna tuturor. Eu stiu ca RVSU nu este ceva nou , este o echipa formata de mult , care a avut multe actiuni impreuna , se cunosc bine , au documente de organizare, multi sunt si prieteni intre ei , au invatat multe in timp , normal ca isi stiu limitarile ptr ca nimeni nu e perfect, etc .
Unii colegi radioamatori au aflat de RVSU abia acum cand s-a semnat acest doc de colaborare. RVSU inseamna voluntariat clar , face ce poate , cu ce are fiecare in zona comunicatiilor, atunci cand comunicatiile profesionale nu functioneaza in caz de dezastre ( sunt multe exemple cand comunicatiile legacy au functionat acolo unde cele mai noi tehnologii au facut fail ) . Nu trebuie sa fii membru SRR , ARR sau FRR ca sa fii in RVSU , ci doar un simplu radioamator YO si sa doresti sa ajuti cand e cazul. Normal poti sa fii in mai multe retele dar in momentul unui dezastru nu imi dau seama cum te imparti intre echipe . Oricum , utilitatea acestor organizari se va vedea la un dezastru major ( nu doresc sa traiesc asa ceva insa ), imbunatatile se pot face dupa , pana atunci insa trebuie facut ceva cel putin ca si pregatire. FRR are in plan si ea asa ceva si probabil in scurt timp se va organiza, lucru bun. Nu cred ca strica sa fie mai multe retele support de tip radioamatori , care poate chiar ar colabora intre ele la un moment dat – in fond toti suntem radioamatori si regulamentul de comunicare al nostru este unic.
Sa vedem si cum se va pune problema cu ANCOM-ul si cine le propune ceva. ANCOM-ul poate colabora cu mai multe retele.
Numai bine ! 73 !

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo5oft » Mie Ian 04, 2017 6:37 pm

de 4 pagini tot stati la taclale, fara nici un rezultat.
vreau sa aflu ceva concret despre retelele astea de urgenta: frecvente de intalnire, pe fiecare banda in parte, numele si indicativele coordonatorilor pe fiecare judet, si posibilitatea interfatarii cu ISU.
ziceti ceva concret odata, oameni buni.


Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde YO4BKM » Joi Ian 05, 2017 10:44 am

@YO5OFT, rezultatul, respectiv acel „ceva concret” există, este sublim chiar, dar lipsește cu desăvârșire. Iată cam cum îl văd eu:
- La FRR sunt depuse, la cererea FRR, începând cu luna iulie 2016, niște formulare de înscriere în „Rețeaua Națională de Urgență a FRR”, exact acesta este denumirea oficială a formularului. Nu știu de ce nu merge să atașez fișiere, altădată am mai atașat, reproduc aici formularul:
Către FRR: frr@hamradio.ro
Formular de înscriere în
„Rețeaua națională de urgența” a FRR
Subsemnatul, cu datele de identificare prezentate in tabelul următor, doresc sa fac parte din „Rețeaua națională de urgență” a Federației Romane de Radioamatorism.
Indicativ: YO4BKM
Nume: OPROESCU Prenume: GHEORGHE
E-mail: oproescu.gheorghe@ugal.ro oproescu.gheorghe@yahoo.com
Număr de telefon fix: xxxxxxxxxxx Număr de telefon mobil: xxxxxxxxxxxxx
QTH (numele localității): BERCA
Coordonate geografice: N:45019’07.89” E:26039’27.59”
Dețin următoarele Echipamente pentru UUS
-Icom T 22 A, portabila, 144-146 MHz, 0.5/2/5W, FM
-Antena fixa GP si antena statiei portabile
--
Dețin următoarele Echipamente pentru US
- Transceiver Kenwood TS 130 S - TRIO
- Antena WINDOM All Band
--
Am posibilitatea de a emite semnale APRS (pe frecventa 144,800 Mhz)  Nu
Am posibilitatea de a lucra in moduri digitale  Da
Am posibilitatea de a lucra in modul „mobil”  Da
Doresc sa fiu integrat in cadrul „Rețelei naționale de urgenta” pentru comunicații radio in: US UUS Sunt de acord ca in cazul unei situații de urgenta sa pot fi contactat de reprezentanții IGSU telefonic
Data: 19 iulie 2016
Pentru FRR:
Număr de înregistrare _________________din
data:_________________________

- Ar fi trebuit ca aceste formulare să fi fost centralizate pe niște liste iar titularii lor să fi fost deja înștiințați că au fost luați în serios. Părerea mea este că nici formularele, nici listele nu se referă la agenți sub acoperire ca să fie clasificate, deci trebuie făcute public.
Prin urmare rețeaua ar trebui să existe, cel puțin formal. Nu-i așa că apare sublimă în modul cum nu o vedem noi?
Citind în formular ultimul acord (cu care am fost de acord, nu are opțiune decât prentru „DA”) apare ceva misterios: rețeaua este a FRR, dar voi fi mobilizat de IGSU. De la care voi primi ce și cum. Eventual de a lucra din deplasare și să fiu inclus în Rețeaua Națională de Urgență. Aici începe practic încâlceala, adică mă ofer să fac parte dintr-o rețea a FRR, pentru care îmi ănchipiuam un mod de acționa, dar FRR mă livrează altei autorități naționale fără să detalieze condițiile tehnice sau organizatorice, cărei autorități mă voi supune etc. Este valabil (și eficient) un asemenea procedeu? Acum vreo 8 ani s-a mai derulat o astfel de inițiativă între IGSU-urile județene și radiocluburi, s-au făcut și atunci înscrieri, formulare, chiar și un mic instructaj de unde rezulta că rolul radioamatorilor ar fi fost de ... acționați numai când vă convocăm noi (IGSU). Chiar când văd cum mor oameni sau se prăbușesc clădiri lângă mine? Și nu am văzut nicio convocare, deși au fost câteva situații de urgență pe Dunăre, zona portului din Brăila și partea de jos a orașului erau sub ape, inclusiv sediul radioclubului era în apă de peste 1m. Cât privește RVSU, așa cum au arătat și alții, este prea puțin vizibil la noi și se pare că formează o ghildă destul de închisă.
În mai 1970 făceam stagiul militar la Lipova/Radna, în timpul celor mai mari inundații de la noi. Fiind și radioamator, la alarme sau aplicații eram repartizat în grupa de radiotransmisiuni. Batalionul din care făceam parte a participat o săptămână la efortul (reușit) de a salva Chișinău Criș de inundații, eu făceam de serviciu, pe schimburi de 12 ore, fie în rețea la stația de radio portabilă R105D (erau 10 astfel de stații amplasate în diferite locuri de interes), fie pe mașina radio care lucra și în rețea și în direcție, după o schemă asemănătoare cu cea postată de mine aici la 03 ian. ora 3:51 pm. Singura deosebire este că atunci coordonatorii și operatorii erau numiți pe toată durata codului, în schema imaginată de mine aceștia se desemnează chiar de mai multe ori pe zi deoarece mai au și alte necesități, inclusiv somnul sau obligațiile de serviciu de care nu îi scutește nimeni. Acum trei ierni am trăit efectiv trei zile sub cod roșu și am văzut clar, ca și în 1970, câte goluri trebuie umplute punctual, în cazuri de urgențe medicale, naturale etc, pe care IGSU sau RVSU nu le pot acoperi. Speram ca FRR să ia inițiativa în acest scop, numai că se apropie anul și ... nimic. Câți au trăit efectiv experiențe legate de situații reale de urgență? Să-și spună ei părerea, nu cei din birou.
Am putea face noi o astfel de rețea care să exerseze din proprie inițiativă stabilind o schemă de contacte săptămânal în anumite zile, ore, frecvențe, se schimbă un simplu apel, RST, meteo, așa cum a funcționat (dar numai la nivel de radiocluburi județene) mulți ani după inundațiile din 1975, aproape la fel de mari ca cele din 1970. Iar în caz de coduri de avertizare (că apar destule) să-și stabilească propria schemă de lucru, ca exercițiu dacă avertizarea este minoră sau reală la avertizări majore. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo5oft » Joi Ian 05, 2017 7:52 pm

deci, s-au inscris oameni, dupa care treaba s-a impotmolit si nimeni nu a mai facut nimic.
faceti o brosura, un PDF cu procedurile de actiune pe timp de dezastru, si puneti-le la dispozitia tuturor radioamatorilor. Pun pariu ca reteaua de urgenta va creste. E mai usor sa intri intr-un cerc de oameni daca stii ce se asteapta de la tine si nu-s surprize pe parcurs.
referitor la RVSU, am avut ocazia sa particip cu ei in 2015 la actiunea Ciucas X3, unde s-a reusit gasirea si recuperarea a doi maratonisti care aveau probleme de hipotermie. well done :)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde YO4BKM » Joi Ian 05, 2017 9:02 pm

Nu am înțeles, să fac eu propria rețea de urgență coordonată de mine? Mi s-a mai propus chestia asta, dar nu mi s-a indicat aria de competențe.
Dar unii sunt plătiți pentru asta și chiar au demarat ceva. Și dacă tot este demarată dar s-a împotmolit din diverse cauze, poate fi și despotmolită cu sprijinul nostru. În primul rând prin solicitarea de informații legate de formularele de intrare în rețeaua FRR, numai în acest mod putem face ca astfel de structuri să funcționeze. Dacă o autoritate se joacă cu documentele emise de ea, neapărat să fie trase la răspundere sau demise cei care lasă problemele nerezolvate. Ar fi primul pas.
La noapte se anunță cod portocaliu, cel mai periculos din anul acesta. Când mai este timp să se facă o broșură, să fie distribuită (tuturor radioamatorilor??? câți sunt?), înțeleasă, făcute exerciții?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo9rij » Joi Ian 05, 2017 10:30 pm

A venit iarna!
Prima data propun sa ne ajutam pe noi!
Aici facem o lista a statiilor care este posibil ca odata cu inrautatirea vremii sa aibe nevoie de ajutor.
Receptie permanenta pe 7133KHz si RoLink cine are posibilitatea!
Cine aude primul apelul de ajutor il transmite la cel situat mai aprope de zona in care este cineva in situatia de a fi ajutat.
Cred ca asa ar merge cel mai bine pentru inceput!
Ce parere aveti?


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori