Microfon Kenwood mc60

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo2mpg
Mesaje: 8
Membru din: Dum Ian 26, 2014 8:46 am
Contact:

Microfon Kenwood mc60

Mesajde yo2mpg » Mie Mar 15, 2017 1:50 pm

Buna, am deschis acest subiect pentru ca as dori sa aflu detalii despre cum as putea sa-i curat sita de metal la acest tip de microfon, mai ales cum as putea sa-l desfac petru ca vreau sa suflu cu aer comprimat dinspre interior inspre exterior. Am incercat sa il prind cumva si sa rasucesc de el dar fara nici un rezultat si nici cu google nu am gasit nimic satisfacator.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 21, 2017 4:37 pm

Din cite se poate vedea din documentatia dedicata,este un microfon de masa care posibil-probabil-poate fi folosit si de mina.Sita frontala nu am putut-o vedea prea bine,dar probabil ca este o plasa deasa din sirma sau o tabla subtire perforata care are o margine circulara ingusta indoita la unghi drept,care a fost introdusa usor fortat in canalul ingust circular de pe buza frontala a obiectului. Singura incertitudine este daca a fost folosit si un adeziv oarecare sau nu.In ambele cazuri singura solutie de scoatere ar fi folosirea unui virf subtire de otel tare gen ac mai mare de cusut,cu care prin incercari succesive din aproape in aproape,bagind cu grije virful acului in gaurelele laterale de pe circumferinta si facind pirghie spre in afara-sus cu marginea-buza din plastic a corpului,nu se poate strica nimic,dar daca nu se reuseste inseamna ca a fost bine lipit sau chiar incastrat in plastic. In disperare de cauza-hi! se poate scoate si distructiv si inlocui cu ceva similar sau apropiat,exista tot felul de grile perforate fine de pe la aparatele de radio portabile de buzunar,din care se poate decupa bucata necesara.Succes! si 73! Nelu

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 22, 2017 1:35 pm

Buna intrebare. Si pe mine ma preocupa cum se poate desface acest MC60 pentru mici mentenante. Se pare ca partea superioara a microfonului, deasupra fantelor perpendiculare este montat prin insurubare pe filet dar nu am indraznit sa fortez cu scule, doar cu mana. Hm....

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde YO9HSW » Mie Mar 22, 2017 1:58 pm

Eu am gasit asta pe qrz.com:

The Japanse O.E.M. manufacturer used epoxy cement on the threads,
making it difficult to unscrew the stainless steel 'head' or end cap.
Heating that threaded area with a hair dryer for about 60 seconds
will liquefy the epoxy and the end cap should unscrew easily.
You may want to wrap a towel around it.
You will probably use a pair of pliers to unscrew and it WILL be hot.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 22, 2017 4:05 pm

Tnx George. Despre partea asta mecanica scrie putin pe net. E destul de dificil, cine stie acea substanta dupa atatia ani se mai topeste? Renunt, nu merita chinuit - microfonul inca merge superb dupa controale. Cu o perie si usor aspirat acel praf putin se poate indeparta. "Curiozitatea excesiva uneori se plateste". 73 de Miki

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde YO9HSW » Mie Mar 22, 2017 5:29 pm

Aveti dreptate, nici eu nu l-as chinui decat daca, eventual, ar trebui schimbata capsula. Si pe mods.dk se recomanda aceasi solutia a incalzirii.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Microfon Kenwood mc60

Mesajde yo5fmt » Mie Mar 22, 2017 6:17 pm

Sa nu va puna necuratu' sa incalziti microfonul...in ciuda tuturor recomandarilor de pe saituri aiurea! Membrana are elasticitatea data din niste pliuri in plasticul membranei. Daca pliurile se deformeaza de caldura adio MC60! Si fiti siguri ca se va deforma, fiindca pentru ca rasina cu care e asigurat microfonul ii trebuie caldura din plin! Bineinteles cand aveti capsula noua in mana atunci se poate fara frica. Vorbesc din experienta-am distrus un MC43, atarnandu-l accidental la doi-trei centimetri de lampa care imi ilumina masa de lucru. M-am prins ca s-a defectat doar cand colegii din banda spuneau ca in loc de modulatia obisnuita am doar niste haraieli neinteligibile!
73 de YO5FMT


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori