Banda de 630m/475kHz

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Banda de 630m/475kHz

Mesajde yo2msb » Dum Ian 08, 2017 4:53 pm

In timp ce banda de 60m/5MHz a devenit deja populara inclusiv in randul radioamatorilor din YO, cu toate limitarile subiective impuse de ANCOM radioamatorilor romani (lipsa acceptarii comunicarii in USB similar majoritatii tarilor din UE...), noua banda de 630m/475kHz ramane inca un domeniu putin discutat in YO.
Aceasta noua banda a fost alocata radioamatorilor de catre ITU inca din anul 2012, cu ocazia Conferintei Mondiale de Radiocomunicatii WRC-12. In urma discutiilor s-a agreat alocarea unui sector de banda cuprins intre 472 si 479kHz, cu caracter secundar, in zona unui interval de frecvente destinat anterior prioritar comunicatiilor navale. Odata cu restrangerea acestor comunicatii navale din zona de MF/HF catre comunicatiile prin satelit, a aparut oportunitatea pentru radioamatori de a folosi un mic spectru pentru experimente in radiocomunicatii.
Paranteza: de data asta inteleg obiectivitatea limitarii modurilor de lucru doar la comunicatii de banda ingusta (CW, digitale) spre deosebire de banda de 5MHz asa cum a fost ea alocata de catre ANCOM in YO...
Pe rand, mai multe entitati DXCC au autorizat folosirea acestui interval de catre radioamatori. In acest moment, mai mult de 100 de entitati au acces la experimente in aceasta banda, in mare parte statii WSPR (Weak Signal Propagation Reporter). Regasim pe aceasta lista inclusiv multe tari din zona noastra, cum ar fi: Grecia, Cehia, Polonia, Bulgaria, Ungaria. Romania nu.
Spre deosebire de banda de 5MHz unde aproape orice transceiver poate fi modificat usor pentru a transmite in acea banda iar antenele nu sunt mult diferite de cele clasice decat prin lungime, si aceea abordabila, lucrurile se schimba semnificativ atunci cand vorbim de banda de 630m. Un simplu calcul ne arata ca un modest lambda/4 inseamna mai mult de 150m, deci vorbim de antene de compromis in majoritatea cazurilor. Iar problema unui echipament capabil sa emita acolo nu este tocmai simpla. Dar exista solutii.
INSA aceasta noua banda de 630m este un domeniu fascinant, unde experienta scurta dar densa a colegilor din alte tari ne arata ca putem intalni deschideri de propagare spectaculoase.
Scopul acestui topic este de a face un schimb de informatii referitoare la acesta banda. Invit colegii sa ne scrie din experienta lor, daca aceasta exista deja.
Al doilea scop ar fi sa reusim sa sensibilizam impreuna ANCOM-ul, prin vreuna dintre asociatiile nationale ale radioamatorilor, cu privire la alocarea acestei benzi pentru radioamatori si in Romania. Asa cum arata astazi TNABF-ul de la ANCOM, el nu prevede nimic pentru noi radioamatorii... clasic... In tot acest rastimp, in jurul nostru interesul si atentia radioamatorilor din alte tari creste in permanenta.
Link-uri utile:
http://qrznow.com/630-meters-becoming-a-mainstream-amateur-band-experiment-coordinator-says/
http://qrznow.com/tvtr1-630m-transverter-472-479-khz/
http://www.ancom.org.ro/uploads/links_files/TNABF_2009+modif-2010_2011.pdf
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde yo2msb » Sâm Apr 01, 2017 1:56 am

In timp ce ANCOM-ul nostru mioritic inca se mai chinuie sa produca sau nu o decizie favorabila radioamatorilor in legatura cu banda de 5 MHz, FCC-ul american le face in aceste zile o frumoasa surpriza radioamatorilor americani autorizand cu statut secundar traficul in benzile de 475 kHz / 630m (MF), ba chiar si in aristocratica banda de 135 kHz / 2200m (LF). Detalii aici:
http://qrznow.com/new-bands-fcc-issues-amateur-radio-service-rules-for-630-meters-and-2200-meters/
Surpriza mea a fost sa constat ca FCC-ul a permis traficul radioamatorilor in fonie, desi latimea benzii autorizate face extrem de dificil traficul cu latimea de banda specifica foniei.
Frumos, ce sa zic... oare noi cand vom avea acces la aceste benzi? Chiar daca echipamentele sau antenele pentru aceste benzi le dau acel caracter aristocratic, traficul in acele frecvente nu va fi accesibil oricarui radioamator.
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde yo5ajr » Sâm Apr 01, 2017 8:22 am

Radioskala_Ceneri.gif
Radioskala_Ceneri.gif (73.92 KiB) Vizualizat de 4352 ori
Da - un cadou frumos de primavara. Nu mai gasesc acel studiu facut de radioamatorii ARR despre 5 Mhz dar sunt convins ca cei de la ANCOM studiaza intens :lol: Pentru a stimula ingerintele pe benzile de unde lungi iata propun o antena pentru inceput de activitate, si un receptor si un tank final pe masura. Succes celor care o vor construi. Luati-o usor - e 1 Aprilie. 73 de Miki
Fişiere ataşate
muenchenbuchsee_marconi.jpg
muenchenbuchsee_marconi.jpg (135.21 KiB) Vizualizat de 4331 ori
Speisung_Blosenbergturm.gif
Speisung_Blosenbergturm.gif (21.71 KiB) Vizualizat de 4352 ori

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde YO9CHO » Sâm Apr 01, 2017 10:17 am

In vechile receptoare AM se foloseau urmatoarele frecvente intermediare:
450 kHz, 455 kHz, 460 kHz, 465 kHz, 467 kHz, 470 kHz, 475 kHz, 480 kHz
Noroc ca a aparut transmisia digitala ca "ar fi iesit bataie cu vecinii". :lol:

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 01, 2017 10:57 am

Noi radioamatorii urbani avem probleme cu antenele pentru 3,5 si chiar si 7MHz,ca sa nu mai vorbim pentru 1,8 MHz,asa ca...

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde yo5ajr » Sâm Apr 01, 2017 1:08 pm

Balon avem voie sa lansam de pe terasele noastre? :P Ca in 1905.
Fişiere ataşate
Funk_Thun_1905.jpg
Funk_Thun_1905.jpg (66.78 KiB) Vizualizat de 4246 ori

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 630m/475kHz

Mesajde yo2msb » Sâm Apr 01, 2017 2:22 pm

Hehe, vulpea zice ca strugurii sunt acri... :lol:
crocodil de munte


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori