Banda de 5 mhz

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9FNP » Sâm Mar 18, 2017 4:55 pm

In urma acordului dat de ANCOM in primavara anului 2016, Asociatia Radioclubul Romaniei (ARR) a efectuat o serie de masuratori si experimente privind propagarea in banda de 5 MHz.
Conform programului stabilit, la inceputul lunii martie 2017 am inaintat catre ANCOM rezultatul acestor cercetari.
Spre deosebire de alte organizatii, punem la dispozitia tuturor radioamatorilor YO si nu numai, rezultatul studiilor noastre, cu speranta ca vor fi utile in perspectiva extinderii accesului la aceasta banda.
73,
Dan YO9FNP
membru fondator ARR
Fişiere ataşate
memoriu aditional la raport ARR banda 5MHz.pdf
Memoriu aditional
(150.86 KiB) Descărcat de 360 ori
ARR 5Mhz.pdf
ARR 5MHz
(2.5 MiB) Descărcat de 381 ori

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Sâm Mar 18, 2017 5:46 pm

Am studiat cu atentie cele prezentate de ARR in legatura cu banda de 5 Mhz. Este o elaborare impecabila, clara, la obiect, extrem de pragmatic, cuprinzand apoape toate aspectele pentru castigul de cauza in folosul tuturor radioamatorilor din YO si nu numai. Felicitari ARR. "Radioamatorismul nu moare in YO"! 73 de yo5ajr Miki

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Dum Mar 19, 2017 2:25 am

O intrebare persista totusi... Oare ce-o fi decis ANCOM la sedinta din 15 martie? :?:
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5er » Dum Mar 19, 2017 4:34 pm

Felicitari pentru exemplara analiza asupra benzii de 5MHz.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Joi Mar 30, 2017 9:40 pm

YO8RAA scrie:
yo2msb scrie:O intrebare persista totusi... Oare ce-o fi decis ANCOM la sedinta din 15 martie? :?:

Sedinta a fost amanata pentru data de 29 martie 2017.
Posibil sa aflam rezultatul in cateva zile.
Cred ca va fi unul pozitiv.

Mda... a trecut si 29 martie... in cateva ore suntem in 31 martie... si pana in acest moment nimeni nu a comunicat nimic din partea ANCOM. Nici macar "pe surse" daca nu oficial. Intuiesc doua variante:
1). ni se pregateste un comunicat de 1 aprilie cu toate implicatiile tragi-comice ale acestei date, sau
2). sedinta s-a amanat din nou "pe tacute", din nou fara sa ne anunte nimeni. S-a amanat probabil pana dupa Paste. Ala al cailor. 8-)
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3fhm » Lun Apr 10, 2017 12:19 am

Seara buna,
Doua intrebari as avea pentru cei care sunt mai "actualizati":

1) Pana la urma, se mai aude ceva referitor la vreun comunicat din partea ANCOM cu privire la banda de 60m? Stie cineva ceva amanunte?
2) In seara asta am incercat sa "trag cu urechea" pe 5365.4 (folosind WSJT-X 1.7), dar n-am vazut/auzit nimic. Nu mai sunt la curent; a fost intrerupta baliza YO9N dupa terminarea perioadei de experiment pentru colectarea datelor pentru raportul catre ANCOM?

Am cautat pe wsprnet.org si n-am mai gasit nici o inregistrare, iar pe harta nu aparea nici o activitate de la statii YO (pentru banda de 60m in ultimele 24 ore). Chiar nu mai lucreaza nimeni acolo?

Multumesc anticipat!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Lun Apr 10, 2017 1:33 pm

1). Nu se mai aude nimic. E o liniste de poti auzi cum creste iarba.
2). Pai cum sa mai lucreze cineva din YO? Autorizatia data acum un an de catre ANCOM tocmai a expirat in 08.04. Amintesc ca era permisa activitatea doar pe un ecart de 3 kHz si doar pentru comunicatii de urgenta...
Vezi aici: https://www.radioamator.ro/forum/download/file.php?id=1728
Asa ca... ramane cum am stabilit anterior, cu raspunsul dupa Pastele cailor. :(
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3fhm » Lun Apr 10, 2017 1:45 pm

yo2msb scrie:Autorizatia data acum un an de catre ANCOM tocmai a expirat in 08.04. Amintesc ca era permisa activitatea doar pe un ecart de 3 kHz si doar pentru comunicatii de urgenta...
Salut! Ei da, nu-mi mai aminteam data exacta. Si nici n-am urmarit permanent subiectul. E clar ca mai avem de astepat. Cat despre scopul cu "doar ptr comunicatii de urgenta"... ma abtin sa comentez in plus, pentru ca sigur as scapa multe "nonconformisme". :lol:

Multumesc pentru news!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Lun Apr 10, 2017 10:43 pm

Ceva-ceva tot am mai aflat. Am pus si eu o intrebare si mi s-a raspuns prompt. Va redau cu copy-paste continutul, asa e cel mai corect:

"În momentul de față nu s-a redactat procesul-verbal al întâlnirii CIR din data de 29.03.2017. De îndată ce va fi semnat de către toți membrii CIR, ARR și FRR vor primi un răspuns oficial. Nu pot furniza detalii înainte de finalizarea acestuia."
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Lun Apr 10, 2017 11:14 pm

Ceva nu suna bine, sau e atentat la neuroni? Cum adica - intalnirea (inteleg sedinta) CIR a avut loc dar inca "nu s-a redactat PV" care dupa ce va fi semnat (sic) ...de toti cei prezenti acolo, vor da un raspuns la toata lumea..."Curat murdar".
Si..."chiar asa frate?" :lol:


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori