Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo3fhm » Joi Apr 06, 2017 5:45 pm

yo4hgx scrie:Desi i-a cam trecut vremea e un aparat fenomenal.
Salut Marian!
Fii pe pace, n-am facut referire la vechimea aparatului. Te invidiez (pozitiv si amical) pentru chilipirul tau, hi. Aparatul ala e o mica mina de aur pentru orice pasionat de RF. Genul asta de echipamente isi pastreaza valoarea mult in timp, ptr ca sunt utile tot timpul, iar daca ai si cum sa le verifici calibrarile, atunci merita din plin! Eu am si acum un batran impedantmetru (tranzistorizat) pe care ma bazez in anumite masuratori, pentru simplul fapt ca sonda lui ofera o intrare cu Z=100Kohmi, incarcand mult mai putin circuitele masurate. Cu VNA-ul nu pot face unele masuratori pe care batranul "tesloi" le poate derula. Personal, as spune "bogdaproste" sa pun mana pe o varianta de test-bench similar cu cel de la tine (+/- niste ani, hi) !
In general, valoarea lor se justifica in cazul unei firme care il poate amortiza prin activitatea derulata, dar pentru cineva caruia ii place sa faca totul "ca la carte", e fara pret :) Am cautat si pe la facultate, dar nu am gasit deocamdata ceva asemanator. Nu am sapat in toate departamentele, asa ca nu exclud sa existe prin vreun colt, ramane de vazut.
yo4hgx scrie:Dupa ce m-am gandit un pic, cred ca m-am pripit, nu vad de ce SINAD nu s-ar putea emula digital, folosind placa audio a unui PC.
YO3GDI s-a oferit sa ma sprijine cu acces la un echipament asemanator cu cel de la tine, asa ca maine voi afla daca masuratorile pe care le-am facut cu softurile de pana acum, se apropie sau nu de 12dB SINAD :D
yo4hgx scrie:Mi-ar face placere sa ne cunoastem insa eu nu mai locuiesc in Constanta, cat de curand va trebui sa schimb si indicativul.
OK. O sa-ti scriu pe PM si pe mailul din QRZ.com, as vrea sa schimb o vorba cu tine si in particular.
yo4hgx scrie:Vrei sa masori ceva anume sau te intereseaza subiectul mai mult ca provocare tehnica?
Ambele! Vreau sa masor sensibilitatea unui TS-450 si de asemenea, reprezinta o provocare, in contextul altor determinari pe care vreau sa le desfasor in zona VLF. O sa-ti povestesc.

Sa ne-auzim cu bine !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo4hgx » Vin Apr 07, 2017 12:32 pm

yo3fhm scrie:... Vreau sa masor sensibilitatea unui TS-450 ...


Vezi ca in cartea tehnica sensibilitatea este data pentru SSB,CW,FSK, AM pentru SNR(10dB), SINAD (12dB) este folosit doat pentru FM.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 08, 2017 11:17 am

@yo4hgx:
Salut,
De acord, am vazut ce scrie. Stim ca SINAD = Signal + Noise and Distorsion.
E imposibil ca SINAD sa fie valabil doar pentru determinari in FM. Probabil ca datorita faptului ca "asa s-a incetatenit", "asa se obisnuieste".
In cazul asta, trebuie sa existe un standard care sa defineasca metoda de masura SINAD si care sa precizeze si in ce cazuri poate fi folosita. Am sapat nitel, deocamdata n-am gasit un astfel de standard, dar am dat de niste izvoare de informatie pe care trebuie sa merg mai departe.
Daca ai cunostiinta de un astfel de standard, te rog frumos sa ma anunti... (rugaminte valabila si pentru alti colegi, daca vor).

Sunt curios sa vad si sa inteleg motivul pentru care masuratorile de sensibilitate se desfasoara conform SINAD in FM si conform SNR pentru alte moduri de lucru.

Am ramas dator si cu un "raport" asupra rezultatelor obtinute ieri, pe bench-test-ul lui Cristi, YO3GDI. Practic, media sensibilitatii masurate in FM pe toate benzile de lucru, a fost de 0.22uV. Si asta corespunde destul de bine cu propriile mele masuratori efectuate pentru TS-450. Mentionez ca am respectat FM, ca sa fiu in conformitate - desi, repet, in afara de precizarile din specificatiile transceiverului, sau ale unor documente ce reprezinta descrierea algoritmului de masurare in cazul SINAD, nu am gasit inca un standard in care acestea sa fie stipulate.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo3ggx » Sâm Apr 08, 2017 12:44 pm

Poate fi folosit si in AM sau SSB.
http://www.radio-electronics.com/info/rf-technology-design/rf-noise-sensitivity/sinad.php

Gasesti in link si ceva detalii despre standardele utilizate.

73 Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 08, 2017 1:58 pm

@yo3ggx:
Salut Dan!

Multumesc, amabil ca intotdeauna. Of, cunosc materialul. De fapt, in ultima saptamana am sapat de mi-a iesit pe nas, am rascolit pe net in stanga si-n dreapta, am descarcat documentatii diverse tratand metoda de masurare SINAD, dar nicaieri n-am gasit specificatia (standardul) pe care se bazeaza. Si da, Ian Poole nu e singurul care pomeneste (in treacat) de faptul ca SINAD se poate folosi atat la FM, dar si la AM.

In materialul de care spui, exista citat un singur standard, dar care se refera doar la parametrii filtrului notch care trebuie folosit pentru desfasurarea masuratorii SINAD:

In fine, dupa lungi sapaturi, am gasit in urma cu cateva minute standardul pe care se bazeaza metoda SINAD. E american si costa, ca vezi Doamne- il inhați de la guvernu' unchiului Sam. Prin contrast cu standardele noastre europene (vezi ETSI ETR027 de care se pomenea in materialul citat de tine ), care sunt gratuite, americanii pun in vanzare astfel de standarde la preturi uluitoare (300-450 USD). Nu mi-a venit sa cred !

In fine, daca cineva e interesat, voi reveni cu detalii si cu ce scrie acolo. Se specifica si gradul de modulatie si faptul ca SINAD e folosibil atat la FM cat si la AM. Buna treaba! Singurul lucru de care nu vreau sa ma intrebati, e de unde am reusit sa pun mana pe materialul respectiv :lol: Din 1993 si pana in prezent, a fost revizuit de 8 ori si guvii americani vad ca au grija sa nu transpire mai nimic. Noroc ca niciodata nu trebuie sa spui "never" :D
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 10, 2017 5:30 pm

Cezar, pentru a intelege de ce SINAD se foloseste pentru FM/AM iar SNR pentru SSB/CW trebuie sa reamintim rapid cum se face modularea in fiecare mod de lucru, ce se masoara dar mai ales cum anume se fac masuratorile.

O sa las la o parte prezenta sau nu a purtatoarei cat si offset-ul functie de fiecare mod de lucru deoarece acestea sunt doar detalii technice ce nu conteaza ca principiu.

SINAD fata de SNR, pe langa raportul dintre zgomot/semnal (S/N) mai introduce in ecuatie si elementul distorsiune, masurarea harmonicilor in AF iar "bancul de lucru" presupune in plus un filtru notch centrat pe frecventa modulatiei, in general 1000Hz, ca fiind considerata frecventa ce concentreaza maximum de energie al vocii umane. Acest filtru notch are o largime de banda de cca 3000Hz (pe Macaroni-ul meu fiind programat 0.3-3.4KHz), pentru introducerea in algoritmul de calcul fiind luate in calcul distorsiunile AF (armonicile) in afara acestei benzi. In SSB insa largimea filtrului notch pica chiar pe largimea de banda de lucru normala si nu prea ramane nimic "pe dinafara" pentru a masura distorsiunile (harmonicile) AF.

Bineinteles, nu spune nimeni ca practic nu poti selecta filtrul de 6KHz sau chiar mai mare in SSB, sau chiar CW, pentru a face masuratori SINAD... dar nu vad de ce ai vrea sa o faci, conditiile de test nu ar reflecta realitatea. FM si AM, datorita largimii spectrului normal de lucru sunt mult mai potrivite pentru standardul SINAD.

Sper ca am clarificat de ce SINAD se foloseste in FM/AM iar pentru SSB/CW se prefera SNR.

73 yo4hgx

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo3fhm » Vin Apr 14, 2017 11:21 pm

@yo4hgx:
Salut Marian,
Suna logic ce spui. Totusi, mai e un caz particular, cel in care distorsiunile sunt suficient de mici pentru a fi neglijabile. Si atunci, ce-mi e SINAD, ce-mi e SNR (ca metoda de masura).
Corect?

Sarbatorile cu bine, sanatate, liniste si Lumina !

Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Masurarea sensibilitatii RX (SINAD)

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 17, 2017 4:40 pm

Corect!... ca si cum ai spune, hai sa masuram ploaia... cand nu ploua!

Toate cele bune si Paste Fericit!

73 yo4hgx


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori