Long wire

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Long Wire

Mesajde yo7mr » Joi Apr 20, 2017 3:51 pm

Salut voios de radioamator !

Antena Long Wire - fir ( sarma ) lung - este cea mai simpla si practica antena, nu are nevoie de feeder, adica cablu pentru transportul RF de la TX catre Antena, de aceea antena LW este cea mai discreta antena - fiind mai greu vizibila - mai ales daca se foloseste conductor emailat de bobinaj- desi acesta nu are caracteristice mecanice scopului nostru, desigur se poate folosi un conductor cu izolatie PVC ( flexibil sau nu ) de culoarea cerului, poate fi de culoare albastru sau gri ( pentru camuflaj ) orice lungime este permisa, chiar nemasurata - adica lungime arbitrara, intamplatoare ( random ), cu cat conductorul este mai lung, cu atat mai bine ! Este foarte important ( ca la orice antena ) degajarea / deschiderea acesteia, raportata la vecinatatile antenei.
Desigur, intotdeauna amplasamentul ne va dicta ce tip de antena putem sa instalam si sa folosim in traficul radio, atat de dorit de noi...
Desi simpla, antena LW este antena radioamatorului nevoit ( nu nevoias ) sa lucreze in orice conditii, avand si avantajul functionarii multiband.
Personal, folosesc antena LW instalata in conditii impropii,total necorespunzatoare ( impuse desigur) la 4 m inaltime - 27 ml intre copaci cu obturare foarte puternica ( parter de bloc - in spatele altor blocuri ), o adaptez la 50 Ohmi folosind cel mai simplu circuit - filtrul L ( lucru manual ) care rezolva orice situatie, de la 1.8 Mhz la 30 Mhz si nimic altceva insa cum radiaza antena, este alta poveste ! Desigur ca la aceasta distanta fata de sol si inconjurata de vegetatie, nu are randamentul dorit, pe care l-am asemanat cu antena inverted V - o antena invatata / obisnuita cu pamantul, sic ! Becul cu neon de orice tip - creion de tensiune, etc. nu este de prea mare ajutor deoarece acesta trebuie sa se aprinda la o anumita tensiune, dar antena functioneaza foarte bine, in lucrul multiband, in functie de acord si lungimea sa, cu tensiune mica si curent mare, situatie in are becul cu neon ramane stins. Desi detin un reflectometru Bird, din motive de comoditate refuz sa-l cuplez intre statie si filtru L, acordul il verific foarte simplu urmarind consumul maxim 18-19 A, pe sursa de alimentare ce are instrument cu ac, daca aveti asa ceva - Ampermetru - puteti sa-l inseriati pe oricare conductor, unul din cele 2 conductoare ( + sau - ). Rezultatul fiind garantat : Consum maxim = Acord RF Maxim = Statia are sarcina dorita ( 50 Ohmi ) adica ideal, chestiune probata de fiecare data ! Legarea la priza de pamant sau plasarea pe sol de a unui conductor, drept al II -lea brat al antenei, din pacate nu m-a ajutat cu nimic la marirea eficientei antenei si a unui semnal mai bun la corespondent, s-a insa modificat acordul cu 2 spire la bobina L iar campul de RF de pe masa mea, a disparut, deci obiectele metalice de pe masa, nu se mai incalzeau la atingerea mea ( chei, agrafe, fludor, etc ) dar mai bine spus, mana mea simtea caldura si mirosea specific...a friptura, sic ! in curand insa, taietorii de gard viu si iarba verde m-au lasat fara firul meu - bratul antenei desfasurat prin gradina de sub fereastra mea, sosind acasa am observat ca transmatch-ul meu, se deplasase de pe biroul meu catre pervazul ferestei, desigur la momentul acela, doar pisica mea era acasa...si uite asa, acesata-i povestea mea ! Antena LW functionaeaza bine raportat la conditiile descrise precum si la propagarea existenta. Eu va doresc Succes In toate si Noroc de Vecini Colaboratori - Buni ! Sa ( ne ) Auzim ( de ) Bine ! - cu prietenie, Marian - Targu Jiu, Gorj.
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Long Wire

Mesajde yo7mr » Vin Apr 21, 2017 8:22 am

variante de instalare,
segmentul de plecare de la statie trebuie sa fie cat mai mult orientat vertical sau oblic

http://www.angelfire.com/electronic2/qrp/HWdeploy.html
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Long Wire

Mesajde yo4lhr » Vin Apr 21, 2017 11:21 am

YO7CEG scrie:variante de instalare,
segmentul de plecare de la statie trebuie sa fie cat mai mult orientat vertical


Corect. Dar nu in varianta vertical lipit de bloc.
Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Long wire

Mesajde yo3cen » Sâm Apr 22, 2017 5:31 am

Antenele fir lung sunt de doua feluri:
- fir lung (multiplu) de jumatate de lungime de unda pe o banda de radioamatori;
- fir lung care nu este multiplu de jumatate de lungime de unda pe nici o banda de radioamatori

Fiecare din cele doua tipuri de fir lung sa poate alimenta in mai multe feluri (prin UN-UN sau circuite LC).
Nu intru in detalii si fiindca subiecte pe tema se gasesc pe internet:

http://www.hamuniverse.com/randomwirean ... ngths.html
http://www.eham.net/ehamforum/smf/index ... 473.0.html
http://udel.edu/~mm/ham/randomWire/
https://www.w8ji.com/long_wire_antenna.htm
http://iz8jji.blogspot.ro/2013/01/build ... tenna.html
http://www.balundesigns.com/content/Wir ... 0ununs.pdf
etc.



73 de 3CEN

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Long wire

Mesajde yo3jx » Sâm Apr 22, 2017 8:15 pm

Zic si eu, orice antena LW e mai buna decat nimic, lipsa de antena HF. Ca experiment am directionat si eu diverse cabluri UTP de la foste retele de internet de cartier dezafectate catre emitatorul radio si cu "gama match" se poate trage mai mult pentru pacalirea protectiei finalului tranzistorizat. Daca exista si ceva ca o priza de pamant, e foarte bine. Se poate lucra si uneori rezultatele pot fi inspaimantator de bune sau...de proaste. :o Dan Jeixul

yo8rcd
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 08, 2010 7:30 pm
Contact:

Re: Long wire

Mesajde yo8rcd » Vin Apr 02, 2021 8:44 pm

Un "contra" salut de la Barlad!

Recunosc situatia! Imi amintesc ca se aprindeau neoanele din camera... ;-)

Pentru a scapa de radiofrecventa din incapere, ar trebui folosit pentru iesire cablu coaxial, cablu pe care ar trebui sa existe un soc de radiofrecventa in apropierea firului radiant, urmat apoi de un transformator de adaptare UN-UN 9:1 (adapteaza impedanta antenei, care este undeva intre 400-600 ohmi la cablu, 50 ohmi).
Cu multi ani in urma foloseam pentru adaptare ferite ordinare care aveau pierderi mari in unde scurte. Factorul de calitate scazut avea si un avantaj - raportul de unde stationare era rezonabil si reuseam sa adaptez usor firul la liniar (GU50) cu ajutorul unui filtru П.

Lungimea firului nu trebuie sa fie chiar aleatorie. Anumite dimensiuni pot ingreuna acordul datorita rezonantei antenei.
Pe site-ul meu am incarcat un tabel cu dimensiunile recomandate pentru acest tip de antena.
Dupa ce scapam de iarna-primavara o sa fac mai multe masuratori si o sa revin.

73!
Imagine


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori