Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Vin Apr 21, 2017 8:43 am

irealizabil. transformarea micii publicităţi într-un site criterizat de genul TME este o utopie. publicanţii nu sunt toţi ordonaţi şi disciplinaţi, niciodată n-ar fi suficient de multe categorii şi nimeni nu are puterea fizică de a urmări introducerea corectă a anunţurilor.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO8TK » Vin Apr 21, 2017 8:49 am

Nu sa schimbat nimic.Aceleasi vesnice personaje.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3cen » Sâm Apr 22, 2017 4:58 am

YO8TK scrie:Nu sa schimbat nimic.Aceleasi vesnice personaje.
73!


Loc de schimbari mai exista:
- toate anunturile de lampi sa fie postate intr-o sectiune separata;
- toate anunturile tip "Philoscop GM4140/B fabricat de Philips in 1938" sau asemenea sa fie postate in sectiunea aparatura radio de colectie;
- anunturile care prezinta la vanzare o singura piesa, sa aiba pretul scris clar si nu un pret " in text" care ii obliga pe cei interesati sa citeasca tot anuntul . Exemplu : http://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=103524&a=1
- cei care posteaza anunturi sa nu mai scrie texte penibile si siropoase tip "o piesa deosbita si utila radioamatorilor" sau " Piesele sunt deosebite, rare si foarte uzuale in reparatii (mai ales mecanica)".
Un eventual cumparator poate sa aprecieze singur daca il intereseaza obiectul prezentat la vanzare.

73 de 3CEN

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO3ITI » Sâm Apr 22, 2017 6:12 pm

n/t
Ultima oară modificat Mie Mai 03, 2017 8:16 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO6HEM

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO6HEM » Dum Apr 23, 2017 11:13 am

Parerea mea este sa existe doua rubrici de mica publicitate identice ca structura.Una din ele sa fie doar cu anunturi de la radioamatori iar cealalta cu anunturi de la persoane care nu sunt radioamatori;in felul asta daca am selectat una din variante,cea cu anunuturi de la radioamatori de exemplu,voi fi sigur ca indiferent de tipul anuntului(vanzare,cumparare,diverse)existent la un moment dat, nu voi mai nevoit sa fac cautari inutile printre anunturi de la radioamatori sau neradioamatori.Daca doresc sa caut anunturi de la persoane care nu sunt radioamatori,merg in cealalta rubrica de mica publicitate,si acolo nu voi gasi decat astfel de anunturi.Cam asa vad eu o solutie care sa impace ambele variante.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo6rk » Dum Apr 23, 2017 11:34 am

Si functia din imagine ce face?
SP32-20170423-112311.jpg
SP32-20170423-112311.jpg (55.88 KiB) Vizualizat de 14322 ori


Raspuns: separa anunturile de la radioamatori de restul.

Ca fapt divers, exista radioamatori ce nu doresc sa puna indicativul lor in anunt. Cu toate ca ei sunt radioamatori, bifarea acelei casute "numai de la radioamatori", ii scoate din vizualizare daca nu au si indicativul pus in anunt.

Faptul ca unele persoane doresc "inversarea" functiei, adica pe prima pagina sa existe numai radioamatorii iar prin bifa sa apara si restul... e o cerere fara o importanta deosebita. As zice ca e lipsa de comoditate in a da un clic.
Bifarea optinii se salveaza si pe viitor, asa ca ramane pe vecie, asta daca nu stergi cookie-urile din pc, browserul, sau... SO-ul :)

Numai de bine!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5VAE » Dum Apr 23, 2017 2:04 pm

Incep sa pierd firul ideilor....adica daca nu e radioamator inseamna ca tot ce are disponibil spre vanzare e fara folos? Cele vandute de radioamatori sunt mai bune, sunt cu miere? Daca va uitati mai atenti o sa vedeti ca majoritatea ciurucurilor sunt vandute de radioamatori.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo6rk » Dum Apr 23, 2017 3:59 pm

Mircea, eu am inteles bine ce s-a dorit, eu am aratat ca asa ceva exista, dar intr-o alta forma. S-a cerut separarea radioamatorilor de restul? s-a facut... tocmai prin acea functie!

Incerc sa inteleg cu ce ajuta pe un utilizator (radioamator) daca intra direct pe sectiunea "mica publicitate - radioamatori", fata de a intra pe sistemul actual, dar la care sa fie bifata casuta "numai de la radioamatori". Eu nu vad nici o diferenta!
Va rog / rugam! (pe cine e deranjat), bifati acea casuta, setati browserul care il folositi pentru navigare sa NU STEARGA cookie-urile la inchiderea aplicatiei (sau la parasirea paginii), si de fiecare data cand se intra pe sectiunea de mica publicitate, nu se vor vedea decat anunturile de la radioamatori.

In practica, nimic nu e imposibil. Sunt sigur ca o parte din cei ce ofera idei/pareri, au si cunostinte in php, sql, etc. In primul rand, cand se cere ceva, trebuie vazut daca e posibil, cat de utila e modificarea, etc. Da, se poate face si ce a propus yo6hem, dar asta inseamna si ceva de munca, adica timp liber pentru a scrie ceva cod. Cei ce se pricep pe acest domeniu, sigur ca pot scrie si ei, dar implementarea finala tot Ciprian o face.

Observatia finala facuta de Mircea, pe care multi dintre noi nu o vedem, este prima de luat in seama: radioamator.ro este un site (personal) ce intre timp se poate spune ca e portal, dar nimeni nu are nici un drept, toti suntem priviligeati ca accesam acest site.

Ganduri bune!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo2dno » Dum Apr 23, 2017 4:16 pm

@8rku: Alternativa existenta, bifa "numai de la radioamatori" e buna pentru "receptori", ca sa zic asa, pentru cei care viziteaza sectia de mica publicitate. Vreau sa scap de postarile interminabile cu resturi, bifez si gata. Dar cei care vor sa vinda ceva ? Cum pot face ca postarile lor, aflate la un loc cu cele nedorite, sa nu fie impinse pe pagina a doua sau a treia de postarile nesimtite, cele cu cite o lampa sau un condensator per postare ? Acolo nu mai merge cu bifarea filtrului, nu ? Sau...?

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo6rk » Dum Apr 23, 2017 5:24 pm

Corect, pentru postarile nesimtite nu merge cu bifa, acolo trebuie actionat altfel (pentru ca de multe ori, bunul simt nu exista)!

Uite, aici e un subiect de gandire si de venit cu propuneri concrete.
Avem situatia cand vizualizam numai anunturile de la radioamatori (casuta bifata), dar si cei cu yo... posteaza cate un anunt per obiect.
Parerea mea este ca fiecare utilizator ce posteaza anunturi, este sa grupeze produsele in categorii cat mai compacte si sa puna pretul pentru fiecare in parte in anunt.
Ar mai merge si o limita de anunturi/24 ore pentru fiecare user. In felul acesta fiecare user ce posteaza, va grupa (de nevoie) singur produsele.

Alte idei?
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori