Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Joi Sep 07, 2017 2:12 am

Salut,

Am inceput un test operational pentru o retea GSM (deocamdata cu o singura celula) care functioneaza in banda de 70 cm in Piatra Neamt (vezi filmul acesta: https://www.youtube.com/watch?v=LC3GH0vp-iQ )
Reteaua suporta apeluri vocale, date GPRS si apeluri de conferinta. Deocamdata un singur bridge pentru conferinte este disponibil: 5556
Deasemenea exista suport pentru handover automat intre celule, multiple BTS-uri conectate la un singur BSC via interfata Ericsson A-bis, si multiple frecvente carrier.

Hardware-ul la transmisie este un modul SDR USRP conectat la un sistem Linux, iar la receptie poatefi utilizat un dongle RTL-SDR asa cum apare in filmul pus pe Youtube.
Deocamdata testele se pot desfasura doar intre orele 20-23 UTC+2.
0.5 Watt ERP, antena dipol, inaltime 462 meters MSL, locator KN36EW
Nu exista filtru duplexor deocamdata, antenele RX si TX sunt separate de cativa metri pe verticala.

Frecventa celulei este 438.400 MHz iar frecventa de intrare este 433.400 MHz. Pentru a putea comunica trebuie sa dispuneti de un echipament SDR cu capacitate de TX in banda de 70 cm sau sa efectuati modificari hardware la un telefon mobil (tras in banda).
Arhitectura retelei GSM poate fi vazuta in aceasta pagina: http://osmocom.org/projects/openbsc/wiki

73,
Adrian YO8RZZ

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3fff » Vin Sep 08, 2017 9:58 am

Salut Adrian,

Interesant testul. Ce chiphering folosesti? Este transmisie digitala codata sau necodata?
Din cate stiu, transmisiile digitale codate sunt interzise la radioamatori? Gresesc?

Spor la experimente.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Vin Sep 08, 2017 10:18 am

Salut Cristi,

Transmisia nu este cifrata (asa cum prevede regulamentul), toate convorbirile putand fi monitorizate cu ajutorul unui stick RTL-SDR. Deasemenea reteaua permite accesul fara a fi nevoie de un SIM. Codul MNC este 226 (Romania) cu MCC 99.
Deocamdata din motive practice BTS-ul opereaza in banda de 70 cm, dar intentionez mutarea in banda 1200-1300 MHz unde este mai mult spectru liber.

73,
Adrian

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3fff » Vin Sep 08, 2017 10:37 am

Multumesc pentru informatii Adrian.
Am facut remarca pentru a nu avea probleme legale.
Initiativa este laudabila. Ar fi de studiat cum s-ar putea folosi terminale (eventual mai vechi) de GSM 900 in banda de 1200MHz! Din cate stiu SIM-urile se pot elimina din circuit sau macar rescrie pentru acces liber (gen. 112!).

Ce bandwidth folosesti? Standard GSM 200kHz cu 8TS, etc? Ca si aici ar mai fi probleme cu regulamentul. Desi de la 1.2GHz in sus este permis.

Am facut la un moment dat un calcul de capacitate pentru banzile de radioamatori cu privire la utilizarea GSM si este impresionant!
Banda de 23cm are 60MHz (1240-1300MHz). Daca e sa lasam cate un canal de garda la capetele benzii mai raman 299 de canale 200kHz GSM! in P-GSM900 sunt 124 de canale iar in DCS-1800 373. Deci noi am fi cam la "mijloc".
Evident ca nu se poate folosi toata banda pentru GSM...
Daca analizam IARU R1 Bandplan-ul benzii de 23cm observam ca de fapt nici nu pre ai unde sa "strecori" cei 200kHz:
https://iaru-r1.org/index.php/spectrum- ... centimeter
Singura posibilitate este in segmentul 1299 - 1299.750 (Arranged as 5 x150kHz channels for high speed Digital Data (DD)).
Aici incap 3 maxim 4 canale GSM/200kHz ceea ce nu este rau!

Cum bine stii, in GSM se pot reutiliza frecvrentele si de aici este numai un pas catre o noua nebunie...GSM gratis!:)

Cum spuneam mai sus, principalul impediment ramane terminalul.

Nu stiu daca americanii sunt mai avansati in acest domeniu.

Succes!

73 de YO3FFF
Cristi

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Vin Sep 08, 2017 12:17 pm

Cristi, ma bucur ca ai aceste informatii, pentru ca eu nu am studiat inca partea de regulament. Din cate stiu aceasta este prima tentativa de a utiliza GSM in benzile de radioamatori, deci este oarecum pionierat.

yo3fff scrie:Ar fi de studiat cum s-ar putea folosi terminale (eventual mai vechi) de GSM 900 in banda de 1200MHz! Din cate stiu SIM-urile se pot elimina din circuit sau macar rescrie pentru acces liber (gen. 112!).


Da, reteaua este configurata astfel incat nu este necesar un SIM. Adica poate fi utilizata cu orice SIM. Problema modificarii hardware-ului ma depaseste oarecum. Ce pot sa iti spun este ca pe langa filtre care trebuie inlocuite, mai trebuie umblat la PLL deoarece terminalele obisnuite nu pot scana aceasta banda. M-as bucura si mai tare daca cineva cu cunostinte hardware GSM ar interveni in discutie.

yo3fff scrie:Ce bandwidth folosesti? Standard GSM 200kHz cu 8TS, etc? Ca si aici ar mai fi probleme cu regulamentul. Desi de la 1.2GHz in sus este permis.

Da, este standard, modulatie GMSK. Ar fi posibil si EDGE, ba chiar daca merg lucrurile bine as incerca si 3G. Am sa mut frecventa de acces in 1.2 GHz, pana acum am folosit puteri foarte mici dar de acum vreau sa emit cu 0.5-5 W.

yo3fff scrie:Cum bine stii, in GSM se pot reutiliza frecvrentele si de aici este numai un pas catre o noua nebunie...GSM gratis!:)


Da.. stiu foarte bine ce este posibil, adica face ca retelele actuale DMR, D-Star etc sa para o jucarie.
In anumite tari (Olanda, Marea Britanie) se poate obtine o licenta privata in benzile de garda pentru GSM, pentru puteri limitate. Eu am avut o asemenea licenta experimentala in Irlanda. Ideal ar fi ca IARU sa aloce o bucata de spectru pentru acest scop, dar nu am vorbit inca cu nimeni pentru ca software-ul este in flux.. sunt in contact direct cu developeri de la Osmocom, si incerc sa adaug support pentru PTT over GSM.


yo3fff scrie:Nu stiu daca americanii sunt mai avansati in acest domeniu.


Ei sunt mai avansati la partea de hardware, de exemplu eu utilizez un USRP B200 de la Ettus Research pentru TX, costa aproximativ 900 Euro, la care se mai adauga costul amplificatorului si a filtrului duplexor. Noi europenii suntem mai avansati la software :)

Toate cele bune,
Adrian YO8RZZ

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3fff » Vin Sep 08, 2017 4:46 pm

Adrian,
Terminale:
Sa modifici un telefon mobil...pare sa fie relativ simplu daca ai modulul dorit! Faci doar lipituri...fine.
Din pacate nu exista modle pt. 1.2GHz deci...
PLL-urile sigur se "trag". Filtrele insa nu.
Am pus accent pe terminale pentru ca degeaba ai reteaua daca nu si terminale. Si acum sa folosesti o ditai statia sau chiar si un USRP pe post de terminal...nu este fesabil. Scump si voluminos. Asa, acasa, e ok dar tot scump ramane!

Experiment 3G:
Aici cred ca nu e bine sa te aventurezi in banzile de radioamatori! In niciun caz nu te vei gasi in limita legala si pe de alta parte...cine stie, poate interferezi pe cineva...desi in YO banda aia este moarta. Folosita doar in concursuri.

Licenta privata in banda de garda GSM:
De asta nu stiam...interesant!
Si ce poti sa faci cu aceasta licenta? Poti sa faci GSM-ul asta cu care te joci tu? Ce puteri sunt disponibile/ Pe ce suprafata? Ai voie mobil? Ce largime de banda maxima?
In Romania nu am auzit de asa ceva.

Referitor la experimentul tau GSM...am uitat sa te intreb cum faci cu ecartul dintre UL/DL...in P-GSM900 este 45MHz!

Cred totusi ca pentru banda de 23cm sau 13cm, GSM este suficient. CDMA sau WCDMA ar fi cam mult...(banda larga).
In benzi superioare acestora, poate.
Stiu ca USA sunt acum licente speciale FCC pentru experiment cu spread spectrum. Dar inca nu s-a generalizat utilizare acestui mod.


Succes la programat!

73 de YO3FFF
Cristi

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Dum Sep 10, 2017 3:49 pm

yo3fff scrie:Adrian,
Licenta privata in banda de garda GSM:
De asta nu stiam...interesant!
Si ce poti sa faci cu aceasta licenta? Poti sa faci GSM-ul asta cu care te joci tu? Ce puteri sunt disponibile/ Pe ce suprafata? Ai voie mobil? Ce largime de banda maxima?
In Romania nu am auzit de asa ceva.


Licenta iti da voie sa operezi cu putere maxima 5 W ERP, si o inaltime maxima a antenei de 20 metri AGL. Nu cred ca ai voie sa faci celula mobila. Largimea de banda maxima este cea standard de 200 kHz. Nu cred ca exista acest tip de licenta in Romania.

yo3fff scrie:Referitor la experimentul tau GSM...am uitat sa te intreb cum faci cu ecartul dintre UL/DL...in P-GSM900 este 45MHz!


Ecartul este integral configurabil, pot sa il fac cat vreau eu. De aceea e nevoie de acces low-level la telefon.

Iata o imagine cu o estimare a acoperirii celulei, facuta cu QRadioPredict (soft de productie proprie :) )
Imagine

yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Joi Sep 14, 2017 10:10 pm

Adriane, YO8RZZ, esti neobosit ceea ce e bine :)

Buna ideea cu reteaua asta GSM dar stii ca am incercat si eu acum cativa ani sa aplic OpenBTS in hamradio si nu merge din motive de terminale. Plus ca GSM necesita frecvente UL si DL separate de 10Mhz ceea ce face si mai mare problema. Singurul chipset care are toata documentatia free este numit Calypso si e folosit in telefoanele vechi Motorola si Nokia dar cu toate astea nu am gasit o solutie sa schimb banda telefonului ca sa ajunga in benzile hamradio.

La americani au gasit o solutie dupa cate mi-aduc aminte pentru ca hamii au o banda pe la 750Mhz care se suprapune cumva cu benzile pe care le stiu anumite telefoane GSM. Insa noi nu avem banda de 750 si astfel ca solutia nu se poate aplica in Europa.

OpenBTS-UMTS e varza, e lasat intr-o stare limbo si dupa ce m-am chinuit cu el vre-o 2 saptamani l-am lasat in plata lui. Apropos, pentru UMTS ai nevoie de SIM-uri la care sa stii toate cheile - se gasesc pe net si sunt ieftine dar iti trebuie si un programator pentru ele.

Totusi am gasit o solutie, lucrand la alt proiect, o solutie care sper sa mearga pentru hamradio. Pana la urma scopul ar fi ca radioamatorii sa comunice prin intermediul telefonului in loc de caramizile actuilae analogice sau digitale. Cum GSM nu merge m-am gandit la 4G.

Asta ar fi solutia: In LTE(4G) exista un mod numit TDD (Time Division Duplex) iar printre benzile TDD este una care cade in 2300-2400Mhz, exact unde noi radioamatorii avem banda, ce-i drept partajata.

Partea buna la TDD este ca foloseste o singura frecventa pentru UL/DL si astfel TX si RX se intampla la momente diferite in timp. Deci nu e nevoie de duplexor ceea ce e mare lucru. Pe langa asta avand LTE aducem radioamatorii in secolul acesta si oferim si date la viteza mare.

Acum, ce am facut eu: Am o solutie eNodeB (asa se numeste BTS-ul in LTE) care merge binisor si reusesc sa ma conectez cu telefonul la el. Am transfer de date la 50Mb/s pe aici prin jurul casei cu 50mW putere. Deocamdata modul folosit e FDD dar se poate modifica sa mearga in mod TDD iar majoritatea telefoanelor mai noi stiu modul TDD.

Ok, cam asa vad eu lucrurile daca vrem sa folosim LTE pentru hamradio.

Problemele pe care le vad ar fi:
- nu stiu ce zice legislatia de radioamator legat de flosirea cipherului in LTE. Adica zice sa nu criptezi dar nu stiu cum e in cazul in care faci publice cheile de criptare astfel ca oricine sa poata asculta daca vrea. E o discutie similara pe un forum care se leaga de faptul ca cheile sunt folosite pentru asigurarea integritatii semnalului si integritatii terminalului si nu pentru cryptare (sunt mai multe chei in LTE). Concluzia majoritatii pe acel forum e ca ar fi ok daca faci publice cheile. Legat de aceasta problema astept parerile celor in domeniu.

- Banda de 2.3Ghz-2.4Ghz e partajata, nu stiu exact cum ar fi sa avem un eNodeB in aceasta banda. Eu am vazut ca TDD are la noi Digi, cel putin cand am scanat benzile mi-au aparut ceva canale de la Digi in zona 2.3G-2.4G.

Ti-am preluat threadul de discutie, scuze. Dar GSM-ul nu merge cu toate ca ar fi mai simplu.

Numai Bine,
Bogdan

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3gh » Joi Sep 14, 2017 10:52 pm

Buna ziua.

RDS foloseste canalele 38/41, TDD, 4G
Band 38: 2600 MHz (IMT-E) (2570 – 2620 MHz)
Band 41: 2500 MHz (2496 – 2690 MHz ) include 38

... cel putin la inceputul lui 2016 , dar parca nu s-au mai acordat alte benzi de atunci ;)

Numai bine.

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Joi Sep 14, 2017 11:03 pm

Salut Bogdan, bucuros de reauzire. Sa stii ca merge si GSM, ba chiar merge in paralel cu alte chestii gen SSB si chiar pe acelasi hardware, si merge pe orice frecventa si cu orice ecart, cu conditia sa ai un SDR capabil la dispozitie si timp sa sapi in cod.

Ce folosesti pentru eNodeB? Sunt vreo cateva implementari paralele, Openairinterface care cred ca e cel mai complet, ala de pe SF.net (am uitat cum ii zice) si ala de la SRS din Dublin. Adica eu de astea stiu. Problema cu LTE-ul e prelucrarea DSP... adica cere prea multe resurse si trebuie sa o faci in hardware dedicat, nu prea merge cu improvizatii, plus ca latimea de banda a semnalului se preteaza la o densitate prea mare a celulelor pentru gustul meu. Eu am lucrat in infra LTE si stiu destul de bine cum se face interconectarea dar mai putin despre RAN.

S-auzim de bine,
Adrian


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori