Raportul Conferintei IARU Region 1

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5DSG » Mie Oct 11, 2017 9:28 am

Dan YO3GH,

Povesti sunt multe. Si povestitori care habar n-au despre ce e vorba sunt si mai multi. Ceea ce nu stiu multi e ca daca nu ar exista in FRR Gabi YO8WW, FRR nu cred ca ar mai exista. Si e unul dintre cei care se lupta activ ca activitatea din YO sa se mentina la linia de plutire. Hai sa nu mai aruncam cu noroi in oamenii care fac ceva...hai sa ne directionam atentia spre cei care stau pe margine si doar comenteaza...sau la a face ceva constructiv. Si imi permit sa zic astea deoarece pe Gabi il cunosc personal, cunosc si spetele amintite. Si daca cunosc persoana, imi permit sa zic despre ea. Daca nu o cunosc, incerc sa ma abtin.

O zi faina tuturor.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde yo3gh » Mie Oct 11, 2017 9:44 am

Sa fii iubit si tu si el , pe tine te stiu pe el nu ;) . Intrebam ptr ca s-au scris multe chestii pe unele bloguri si nu stiam adevarul . Daca tu zici ca au fost minciuni te cred ptr ca te cunosc :))). Atunci inseamna ca reprezentarea la conferinta a fost ok si voturile pentru noi au fost ok .
Numai bine,

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5DSG » Mie Oct 11, 2017 9:52 am

Nu am zis asta, ca nu m-am uitat si nu m-a interesat ce e legat de Iaru. Ma intereseaza adevarul despre oameni, si cum la noi e sport national datul cu parerea fara sa cunosti problema, am semnalat acest fapt. Nimic mai mult. Vis-a-vis de IARU, treaba lor, i don't care.


YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5DSG » Mie Oct 11, 2017 10:02 am

Dane, discutia nu e daca sunt sau nu..ci de catre cine:)))


YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO9IRF » Mie Oct 11, 2017 4:55 pm

YO5DSG scrie:Dan YO3GH,

Povesti sunt multe. Si povestitori care habar n-au despre ce e vorba sunt si mai multi. Ceea ce nu stiu multi e ca daca nu ar exista in FRR Gabi YO8WW, FRR nu cred ca ar mai exista. Si e unul dintre cei care se lupta activ ca activitatea din YO sa se mentina la linia de plutire. Hai sa nu mai aruncam cu noroi in oamenii care fac ceva...hai sa ne directionam atentia spre cei care stau pe margine si doar comenteaza...sau la a face ceva constructiv. Si imi permit sa zic astea deoarece pe Gabi il cunosc personal, cunosc si spetele amintite. Si daca cunosc persoana, imi permit sa zic despre ea. Daca nu o cunosc, incerc sa ma abtin.

O zi faina tuturor.


Daniel, nu vorbim de "povesti" ci de o decizie a ARRL intr-unul din cele mai mari concursuri mondiale si despre o persoana care are un istoric in fraudat concursuri (vezi YO DX HF 2010 , CN CW 2006, CN CW 1997). Multe log-uri false fabricate si trimise de la acelasi IP, lucruri care au ramas in scris (sau ma rog, biti pe server), fapt recunoscut de toata echipa YP0A. Sunt sigur ca si ARRL si echipa cu care a participat in 2010 la IARU HF 2010 stiu foarte bine despre ce vorbesc.

In fine, nu neg ca "a facut ceva", dar cred ca mentalitatea astea de a ierta hotia cuiva pentru ca "mai si face" e extrem de nociva. Uitam prea des ca drumul spre iad e pavat cu bune intentii. Daca FRR asa cum e azi nu mai exista daca nu era YO8WW si altii ca el, cred ca era mai bine ... poate unii cinstiti puneau pe picioare ceva capabil in loc. Si nu ajungeam ca radioamatorismul romanesc sa fie reprezentat la IARU de un om ce in ochii intregii lumi e doar un alt romanas prins cu smecherii.

O zi faina si la tine,
Razvan.
Ultima oară modificat Joi Oct 12, 2017 12:00 am de către YO9IRF, modificat 1 dată în total.

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5DSG » Mie Oct 11, 2017 6:38 pm

Salut Razvan,

Da, se pare ca de unii uitam repede, pe altii ii rastignim forever. Dar nu ma mira acest fapt...e tipic societatii noastre. Nu am zis ca nu s-a intamplat asa, am spus doar ca stiu si motivele. Si nu i-am gasit o scuza, am spus doar ce stiu clar ca se intampla la ora actuala. As vrea sa apuc momentul in care n-o sa ne mai dam toti cu presupusul, ci vom vorbi pe fapte reale si concrete. DA, a facut ce-a facut, DA, si-a luat-o...DA, face treaba foarte buna in continuare. Dar hai sa vedem si cati au facut tampenii si in ziua de azi tot la fel fac...si se vorbeste incontinuu si nimeni nu face nimic? Hai sa nu fim ... snobi, ca sa ma exprim frumos. Asta e parerea mea proprie si personala.

O zi faina si tie:)

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5PQQ » Mie Oct 11, 2017 8:20 pm

Una recentă, de sezon: https://youtu.be/O2bqG7hljBM
Bună rău antena celui care făcea SWL, nu? Sau poate trebuie dus FT-ul la realiniat? :mrgreen:
Întrebare: dacă îi prindeți, de ce nu-i puneți pe panoplie? Există comisie de disciplină în FRR, care are un inbox.

Imagine
QED (deși rezultatul este de cu un an mai devreme, mai există prezumție de nevinovăție?)
Asemenea persoane nu ne reprezintă și sunt o rușine.
Din păcate românului îi place să fure și să fie furat. Ține de educație, cultură, mentalitate. În ordinea asta. Atâta vreme cât condamnați și cercetați penal reprezintă legitim această țară și argumentul lor forte este că are cineva ceva cu ei, discuțiile astea ocupă loc inutil pe serverul d-lui Sufițchi - părerea unuia cu autorizația umedă la scris.

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO5DSG » Mie Oct 11, 2017 8:47 pm

Pai daca e asa, de ce nu luati masuri? Ca de povestit...e plina tara. Oricum, ar fi bine sa intrebam totusi si ce antene se folosesc. Iar...parerea mea.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori