Microfonul Icom HM-36

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO3AOE » Dum Oct 15, 2017 10:42 am

Daca ne uitam cu atentie pe schema electrica de principiu interna a microfonului de mina HM-36 de la Icom,se poate observa ca este dotat cu o capsula capacitiva cu trei terminale (alimentare-polarizare,iesire semnal si masa,deci avind si un pre-amplificator-adaptor microfonic incorporat, capsula microfonica capacitiva propriu-zisa avind o impedanta foarte mare,deci fiind predispusa de a capta zgomot electric,respectiv brum.Poate sa-mi explice cineva care este ratiunea de a se face alimentarea-polarizarea capsulei pe aceeasi cale cu cea de semnal?.Justificarea ca asa s-ar face economie de un contact al mufei si de un fir din cablu nu rezista si cade,dat fiind ca pe mufa exista si o tensiune continua de +8V adusa separat din statie,perfect! utilizabila in acest scop...

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO8TK » Dum Oct 15, 2017 10:56 am

Poate stiu inginerii proiectanti de la Icom.!? Merita sa le scrieti un e-mail cu aceasta observatie. Cu siguranță vor fi incantati si bucuroși de o colaborare. Si sa nu uitam ca suntem in YO aș indrazni sa citez un fost ministru al justiției. Alta întrebare!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO3AOE » Dum Oct 15, 2017 12:44 pm

De raspunsuri ironice gratuite este suficient de plin acest site,daca n-ai un raspuns la obiect ti-ar fi mai de folos sa te abtii,n-ai nici un haz,mai ales ca desi ai un indicativ cu doar doua litere la sufix,esti-ca virsta-un pusti pe linga mine,ti-ar prinde bine mai mult respect si consideratie fata de ceilalti...

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde yo2loj » Dum Oct 15, 2017 12:58 pm

Sunt 2 variante:
Varianta noua:
http://hflink.com/icom/microphone/hm36/mic1.jpg

Varianta veche:
http://hflink.com/icom/microphone/hm36/ ... DESIGN.jpg

Ma gandesc ca au decis acest design pentru ca permite utilizarea unui coaxial simplu, ecranat...

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde yo5oft » Dum Oct 15, 2017 1:11 pm

e vorba despre impedanta de iesire. Electretul cu 2 fire are impedanta mai mare de iesire. Electretul cu 3 picioare are iesire tip repetor pe emitor (sursa), de impedanta mica, mult mai potrivit pentru atacul cablului de microfon.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO3AOE » Dum Oct 15, 2017 1:12 pm

Da,ar putea fi un motiv rezonabil,dar atit iesirea pre-amplificatorului microfonic din capsula,care-mai mult ca sigur! ca-este un etaj repetor pe emiter,cit si intrarea modulatorului-mixer echilibrat la care se aplica semnalul microfonic au impedante suficient de scazute ca sa nu prezinte un pericol real in acest sens...

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde yo2loj » Dum Oct 15, 2017 1:13 pm

Si cel cu 2 picioare are la fel iar impedanta e data de valoarea rezistentei externe in ambele cazuri:
http://industrial.panasonic.com/cdbs/ww ... 00PE44.pdf

Cele cu 3 pini mai au un etaj de amplificare inaintea celui de iesire care este alimentat prin acel pin suplimentar (vezi de ex. LMV1014). Oricum ambele au nevoie de acea rezistenta externa prin care se alimenteaza sursa etajului de iesire.
La urma urmei cred ca este doar o treaba de reducere de costuri (mai ales la capsula electret).
Ultima oară modificat Dum Oct 15, 2017 1:31 pm de către yo2loj, modificat de 2 ori în total.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO3AOE » Dum Oct 15, 2017 1:23 pm

Din descrierile trimise de YO2LOJ,microfonul meu pare a fi varianta mai noua,fiindca nu are nici unul dintre capacitoarele de 4,7nF de decuplare pentru r.f. si-ca imagine,demontat-arata exact la fel. Scuze!,trebuie sa-mi intrerup temporar postarile fiindca trebuie sa plec in provincie la amplasamentul meu secundar,de unde voi incerca sa le reiau in doua-trei zile.73!,Nelu

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde YO3FZS » Lun Oct 16, 2017 10:20 am

YO3AOE scrie:[...] care este ratiunea de a se face alimentarea-polarizarea capsulei pe aceeasi cale cu cea de semnal?.Justificarea ca asa s-ar face economie de un contact al mufei si de un fir din cablu nu rezista si cade,dat fiind ca pe mufa exista si o tensiune continua de +8V adusa separat din statie,perfect! utilizabila in acest scop...


Se face astfel pentru ca aceasta este solutia standard de conectare in cazul acelor capsule de microfon (capsule electret), nefiind obligatorie utilizarea unei conexuni separate pentru alimentarea capsulei electret, si se pastreaza si azi din motive de standardizare si mai ales de compatibilitate intre diferitele generatii de microfoane si trx-uri, acest mod de conectare putandu-se intalni de exemplu inclusiv la microfonul HM-12 de la IC-781 de acum aproape trei decenii. In plus, astfel acele microfoane pot functiona si cu trx-uri care nu au adusa prin cablul microfonului acea tensiune. De exemplu, microfoane electret Icom (dar echipate cu conector jack cu numai 3 contacte) pot fi -si sunt- folosite de catre Elecraft pentru trx-urile lor KX-3 de exemplu, fara ca aceste trx-uri sa aiba disponibil un contact separat pentru o tensiune de alimentare dedicata microfonului.

Faptul ca la conectorul de microfon al statiilor HF este disponibila si o tensiune DC ce eventual este adusa sau nu printr-un fir in microfon, este altceva, se intalneste si la Kenwood si la Yaesu iar aceasta situatie este deasemenea standardizata si mostenita de muuulti ani, destinatia originala fiind alimentarea preamplificatoarelor incluse in unele microfoane de masa - Kenwood MC-60A fiind doar un exemplu-, altfel microfoanele de mana ale acelorasi trx-uri HF Kenwood (MC-42, MC-43S) erau dinamice si nu aveau nevoie de acea tensiune.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Microfonul Icom HM-36

Mesajde yo3gh » Lun Oct 16, 2017 9:44 pm

Buna seara . Tensiunea de la mufa trsv a microfonului este pastrata si pentru alte scopuri: si ptr un eventual preamplif , asa este , dar si ptr alimentare interfete digitale, sau a unui voice keyer , sau montaje echo, sau compresoare audio si in general alimentarea oricarui montaj / interfata externa trsv-ului care se poate intercala pe calea semnalului microfon - trsv ptr diferite prelucrari sau comutari de semnal. Numai bine...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori