Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde n2yo » Dum Noi 12, 2017 6:03 am

Iata un filmulet foarte scurt, dar bine facut, despre masuratori pe 21 cm (1420 MHz) facute de F1EHN pentru a pune in evidenta spiralele galaxiei noastre si viteza cu care ele se misca in raport cu noi.
https://www.youtube.com/watch?v=HGwkZY4E64k


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 12, 2017 10:49 am

Exceptional studiu pentru un amator!

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde yo5tc » Dum Noi 12, 2017 8:41 pm

Superb,
chiar am fost intrebat de unde stim cum arata Galaxia noastra, de vreme ce nu o pozam din spatiu.
Acum stiu nacar ce sa caut ca sa ma documentez putin :)
Multumesc

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde YO4BKM » Dum Noi 12, 2017 9:56 pm

Primul care a trasat frontierele galaxiei noastre a fost astronomul britanic de origine germană William (Wilhelm) Herschel în 1783. A folosit același procedeu de explorare sferică a bolții cerești, precum este redat foarte pe scurt în animația măsurătorilor pe 21 cm, dar servindu-se de un telescop de construcție proprie cu oglinda de 380 mm diametru și lungimea tubului de cca 6,5 m. Modelul matematic cu care a prelucrat rezultatele măsurătorilor, în întregime original, este foarte simplu și sigur. A împărțit sfera cerească în careuri și a numărat stelele din fiecare careu. Pe baza ipotezei unei distribuții uniforme a stelelor la scara univesului și-a imaginat că, cu cât într-un careu sunt mai multe stele, cu atât în direcția aceea marginea galaxiei este mai departe. Deoarece stelele numărate umplu un volum al unui con cu vârful în ochiul observatorului, înseamnă că volumul conului va fi proporțional cu numărul de stele din con, deci înălțimea conului, respectiv distanța până la frontiera din conul respectiv, a considerat-o proporțională cu rădăcina cubică a numărului de stele din con. Ulterior el a construit un telescop cu dimensiunile duble față de cel folosit la a afla forma Căii Lactee, cu care a făcut măsurători și mai precise. După ce a determinat forma Galaxiei a stabilit și direcțiile polilor acesteia. A mai descoperit planeta Uranus. Pe mormântul său din modesta localitate Upton (Anglia) stă scris în limba latină „A străpuns granițele cerului”.
Sursa: W. Herschell de Guenther Buttmann, Editura Științifică, București, 1971, pg. 191-193.
73!
Ultima oară modificat Lun Noi 13, 2017 8:17 am de către YO4BKM, modificat de 2 ori în total.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde YO7CKQ » Lun Noi 13, 2017 5:43 am

Foarte interesanta si logica explicatia! TNX si 73, Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Masuratori de radioastronomie pe 21 cm

Mesajde YO4BKM » Lun Noi 13, 2017 8:44 am

Hershel a fost inițial muzician, ca mulți din familia sa. S-a dedicat apoi astronomiei construindu-și singur telescoapele după o schemă originală care-i poartă numele și care atenuează cel mai puțin lumina care le străbate. Oglinzile parabolice (din bronz cupru-staniu) și lentilele ocular le șlefuia singur. Puterea de mărire a telescoapelor lui ar părea azi exagerată dacă nu s-ar fi păstrat atât oglinzile cât și lentilele nu mai mari ca un bob de mei.
La stabilirea formei galaxiei noastre Herschel a folosit o informație primită pe cale optică, numărul de stele dintr-un volum conic. În procedeul specific radioastronomiei se folosește ca informație fluxul de radiație al stelelor pe lungimea de undă de 21 cm, lungimea de undă de 21 cm este cracteristică emisiilor radio ale hidrogenului „cald” și suferă cea mai redusă atenuare la traversarea spațiului interstelar. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori