Statiile S.D.R. in declin?

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 12, 2018 9:39 am

Viitorul electronicii va fi digital.
Argumentele sunt prea multe ca sa fie cuprinse in spatiul unei postari de forum. Cine doreste sa se documenteze are Internet-ul la dispozitie. Costul unui " calculator" este nesemnificativ in zilele noastre. In IC7300 exista un astfel de "calculator". De asemeni, IC7300 este nesemnificativ in raport cu dispozitivele profesionale (militare) SDR actuale.
Imi aduc aminte ca aflasem de WinRadio prin 1995 si chiar am vrut sa plec in Australia la ei , la vremea aia. Din 1995 si pana acum evolutia a fost exponentiala in SDR. "Nihil Sine SDR" in telecomunicatii. 8-)

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 12, 2018 10:22 am


yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo5oft » Vin Ian 12, 2018 3:19 pm

chiar compari aparatura militara cu salt de frecventa si care costa zeci de mii de euro, cu un transceiver sdr de amatori de 1000 euro ?

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9IRF » Vin Ian 12, 2018 6:32 pm

yo5oft scrie:chiar compari aparatura militara cu salt de frecventa si care costa zeci de mii de euro, cu un transceiver sdr de amatori de 1000 euro ?


E ca bancul cu Trabantul ... nu tu ai inceput ?

yo5oft scrie:... Un front-end de A412, corect executat, bate la dinamica si IP3 cam orice SDR comercial de 1000-1500 euro existent acum pe piata...


Serios acum (ca mai citeste pe aici si lume care nu cunoste toate conceptele, incepatori care vor sa afle mai multe etc), aia e probabil cea mai mare gogomanie tehnica pe care am citit-o pe un forum de radioamatori (si e plin de gogomanii prin unele locuri). Nici macar nu e comic.

Mixerul ala modest low-level cu diode (care e probabil cea mai performanta componenta din tot echipamentul) nu poate conceptual sa sara mult peste +15dBm IP3 (daca totul e "executat corect"). SDR-urile direct-sampling recente (de ex. IC-7300) au IP3 "infinit" (curba de transfer si cea de IMD diverg, nu se intampla "interceptia") dar unii baieti mai bagaciosi au incercat sa le masoare si le iesea peste +40dBm, probabil limitati de echipamentele folosite pentru masura. De gama dinamica nici nu are sens sa vorbim, mai ales daca e la distanta mica (cativa kHz sau sute de Hz), maxim poti compara A412 cu jucariile RTL-SDR de $10 cu ADC pe 8 biti ca sunt cam in aceeasi clasa de performanta.

Seara buna,
Razvan M0HZH / YO9IRF

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo5oft » Vin Ian 12, 2018 9:47 pm

conform testelor lui AB4OJ, ADC clip level (deci cand se suprasatureaza ADC-ul intern la IC7300) e de -10dBm.
cam mare distanta fata de mixerul ala cu diode, care permite +5dBm (nu am scris +15, dar sunt mixere care permit si +23dBm si si mai mult, numite high level DDBM.)
Da, la SDR nu se numeste IP3, dar diferenta asta de nivel de semnal maxim de intrare tot exista.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3gfh » Vin Ian 12, 2018 11:40 pm

"The ADC clip levels in the IC-7300 are as follows: Preamp off: -10 dBm. Preamp 1: -23 dBm. Preamp 2: -27 dBm. (Please refer to p. 11 of my test report.) The ADC will clip when a signal outside the detection passband, but within the same or an adjacent RF BPF, reaches the clip level.

http://www.ab4oj.com/icom/ic7300/7300notes.pdf

The IC-7300 receiver has gain to spare. Turning down RF Gain will increase the attenuation of the front-end AGC attenuator ahead of the ADC driver. Simply turn down RF Gain until the OVF indicator goes out. THe IC-7300 receiver has gain to spare, and the band noise is normally at least 10 dB above the receiver noise floor on 7 MHz and below, so nothing is lost by judicious use of the RF Gain control. The preamp should never be switched in on the lower bands, and is unnecessary below 28 MHz in most cases.

73, Adam VA7OJ/AB4OJ"


Pentru un semnal in banda de trecere, +20dBm inca nu "aprind" indicatorul de overflow

"
....
The 7300 overloads above -10 dBm, if out of passband. In passband I can feed in +20 dBm and the OVF doesn’t come on. However as one goes above 0 dBm in passband , the noise on the band scope starts going up much more than the in-band signal increases. At +20 dBm the bandscope shows noise about half way up the scale with the scope reference gain set at 0 dB.
....
Rob
NC0B
"


Cele de mai sus (si mult mai multe) se pot gasi pe grupul yahoo ic-7300. Dupa aproape 2 ani cu el pe masa, folosit inclusiv in conditii de concurs, pot sa-ti spun ca nu se "inneaca" daca tii seama de chestiile de mai sus.

73,
Adrian

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO3ITI » Sâm Ian 13, 2018 1:12 am

YO9GJX scrie:Fals. Nu tehnologia SDR e în declin ci oamenii. [...]

PS: Uitați-vă în jur, cum se explică creșterea exponențială a numărului de Dorei?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 13, 2018 2:06 am

yo3gfh scrie: Pentru un semnal in banda de trecere, +20dBm inca nu "aprind" indicatorul de overflow
Vecinul meu are dreptate. Eu am trantit in intrarea lui IC-7300 (preamp OFF), din generatorul RF, vreo 330mV (3.38dBm sau 2.178mW), tot sperand ca voi aprinde indicatorul OVF.
Asta, fara sa fi citit notele de mai sus, he he he. :lol:
Acum, am lamurit fenomenul !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9CHO » Sâm Ian 13, 2018 3:59 am

Cum ziceam mai devreme:

Mesaj de YO3ITI » Sâm Ian 13, 2018 11:12 am

YO9GJX scrie:
Fals. Nu tehnologia SDR e în declin ci oamenii. [...]

PS: Uitați-vă în jur, cum se explică creșterea exponențială a numărului de Dorei?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo5oft » Sâm Ian 13, 2018 12:01 pm

20dBm sunt 6,324 V peak to peak.
ADC-ul e alimentat la 3,3Volti.
acum, daca credeti ca saracul integrat e capabil sa prelucreze o tensiune pe intrare de 2 ori mai mare decat tensiunea lui de alimentare, va inselati.
da, exista atenuatoare fixe, si cu dioda PIN pe intrare, care reduc semnalul sub -10dBm. de asta poate prelucra semnale asa de mari la intrarea de antena.
acum, daca in locul ADC-ului pui un mixer cu diode, cel mai simplu mixer posibil, nu se va descurca de minune cu -10dBm? Se va descurca perfect si cu semnal de 10 ori mai mare.
Cine castiga in cazul asta? ADC sau mixerul cu diode? Normal ca mixerul cu diode.
Chiar sunt curios, daca as reproduce circuitul de intrare / receptie RF de la 7300, cu mixer in loc de ADC, diplexer si cu semiconductoare simple in circuitul de medie frecventa, cum ar functiona? Zic ca minim la fel de bine cat un FPGA burdusit cu soft de procesare SDR.
SDR mai are de parcurs un drum lung in unde scurte. Ca hardware, probabil ca nu prea, eventual se vor gasi ADCuri cu rezolutii mai bune. Softul va deveni mai stufos, mai bine scris, cu buguri mai putine, cu facilitati mai multe pe care un amator normal nu le va folosi nici in 5%.
Nu e mai bine sa ai un transceiver analog? Ca specificatiile de sensibilitate, largime de banda si power output sunt la fel cu SDR-urile. Ambele stiu sa transmita voce, digital, RTTY si telegrafie. De ce sa-mi trebuiasca SDR? Ca pot regla latimea filtrelor conform modului de lucru? Orice analog de dupa 1983 stie asta. Noise blanker? IF shift? De asemenea. Zi-mi, de ce sa dau atatia bani pe un SDR? Va functiona pana iese din garantie? Posibil ca da, daca am noroc. Va functiona fara sa se defecteze, 20 de ani ca analogicele? In mod sigur nu.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori