Transceivere noi

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Transceivere noi

Mesajde yo2msb » Sâm Mai 19, 2018 10:06 am

Se anunta o vara interesanta: atat Kenwood cat si Yaesu lanseaza doua echipamente destinate zonei HF si partii inferioare a VHF-ului. Primele detalii si imagini in link-urile urmatoare:
http://qrznow.com/kenwood-ts-890s-100w-hf50mhz/
http://qrznow.com/yaesu-ft-dx101d-hf50mhz-100w-sdr/
Sunt curios daca ambele echipamente vor fi prezente la Friedrichshafen anul acesta... sunt sceptic tinand cont ca mai sunt doar 2 saptamani pana la eveniment.
crocodil de munte

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Transceivere noi

Mesajde YO8RAA » Sâm Mai 19, 2018 11:19 am

Nu cred ca le pot prezenta pentru ca ambele aparate nu au aprobarea pentru vanzare din partea FCC (deocamdata).
"This radio has NOT been approved by the FCC for sale and this is not an offer to sell this radio."
Vezi nota din aceste link-uri:
https://www.gigaparts.com/kenwood-ts-890s.html
https://www.gigaparts.com/yaesu-ft-dx10 ... eiver.html

73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Transceivere noi

Mesajde yo2msb » Sâm Mai 19, 2018 12:35 pm

Vanzarea este un aspect si da, ea implica prima data obtinerea certificarii FCC. Insa prezentarea comerciala este cu totul altceva si ar fi cu mult mai putin decat rezervarile on-line care vad ca se fac deja. Nu cred ca au producatorii vreun dubiu ca nu vor putea obtine certificarea FCC, doar ca sunt proceduri care dureaza luni de zile si ei vor deja sa-si faca estimarile cu privire la potentialul de vanzare pe care il au modelele respective. Si asta se masoara, printre altele, prin numarul de accesari al paginilor cu descrierea modelelor noi, prin numarul de rezervari on-line si prin numarul de vizitatori la standurile expozitionale. Plus alte cateva metode.
Cand faceam vorbire de prezenta modelelor la Friedrichshafen ma gandeam mai mult la lipsa unui timp necesar popularizarii acestor noutati, s-ar putea ca multa lume sa nu fie avizata de existenta lor in cele doua saptamani care au mai ramas. Exact aceeasi treaba s-a intamplat acum 2 ani cu rusii de la SunSDR cand au venit cu remarcabilul MB1: n-a stiut prea multa lume de ei si de-abia sambata pe la pranz cand s-a raspandit vestea verbal s-a adunat lumea sa vada minunea, dupa 2 zile de relativa "pustietate" la standul lor.
Anyway, vom afla curand raspunsul.
crocodil de munte

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Transceivere noi

Mesajde YO8TK » Sâm Mai 19, 2018 2:12 pm

Eu sunt convins ca Yaesu si Kenwood nu vor rata ocazia sa prezinte cele doua tcvr la Fridrichshafen. Daca ele au fost expuse la Hamvention USA 2018 inseamna ca exista si vor fi expuse si in Germania la Friedrichshafen. Dealtfel faptul ca inca nu au aprobarea FCC nu are nici o legătură cu Comunitatea Europeana. Nu mai este mult pana la 1-3 iunie 2018 cand va fi HamRadio Friedrichschafen. Anul acesta am intentia de a participa. 73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Transceivere noi

Mesajde yo3hjv » Lun Mai 21, 2018 11:42 am

Cutumiar, piata americana este prima care "pune mana" pe noile modele. Pana la obtinerea aprobarii FCC nu apare la vanzare niciun model nou intrucat, daca sunt necesare modificari HW si hamii deja au cumparat versiunile neaprobate de FCC, cumparatorii din "State side" vor da un feedback negativ (FCC face vizite!) care le va face "presa proasta".
Deci, din pacate, FS le va avea doar in vitrina.
Nu in ultimul rand, "pofta creste vazand cu ochii"... :-)
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Transceivere noi

Mesajde yo2msb » Lun Iun 04, 2018 6:51 pm

Cateva consideratii asupra subiectului dupa intoarcerea de la Friedrichshafen: au fost prezentate ambele transceivere, atat Yaesu FT DX-101D cat si Kenwood TS-890. Din pacate, desi le-am studiat vizual de la foarte mica distanta, nu am putut pune mana sa le "butonez" deoarece amandoua au fost prezentate sub cate o cupola de plexiglas transparenta. Deci nu pot emite o parere dupa testarea lor. Insa am stat de vorba cu reprezentantii ambilor fabricanti.

Cei de la Yaesu par a fi destul de increzatori in sansele acestui model, cat timp au grija sa iti repete destul de des ca si FT DX-5000 ramane un model performant, ale carui ultime serii de fabricatie au suportat modificari semnificative fata de primele. Ca si cum 101D ar pune in pericol vanzarile pentru 5000. Sau poate e doar o strategie de marketing ca sa plaseze acest transceiver undeva pe scara valorica a produselor Yaesu. Simtind eu incertitudinea din aceste afirmatii am pus doua intrebari simple: noul 101 poate fi un punct de referinta in istoria Yaesu asa cum a fost vechiul 101? Este el un salt tehnologic semnificativ? Raspunsurile au fost vagi si ambigue, trimitand catre dorinta familiei Hasegawa de a reinvia o poveste de succes.

TS-890 m-a surprins printr-un design extrem de prietenos cu utilizatorul care uraste sa citeasca manualul de operare. Desi la prima vedere echipamentul pare ca este un TS-990 din care s-au mai eliminat cateva facilitati pentru a reduce dimensiunile si pretul, datele prezentate in pliantul publicitar ne arata ca exista o evolutie ce nu este de neglijat. Tocmai de aceea am scanat acest pliant si il prezint aici in premiera. De remarcat faptul ca in ciuda trendului actual se propune un model hibrid. Reprezentantii Kenwood au fost foarte deschisi in a discuta despre acest aspect si mi-au spus faptul ca se incearca gasirea unui optim intre cele doua lumi analogice si digitale.
Fişiere ataşate
ts890.jpg
crocodil de munte


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori